Złoto po 1300 USD za uncję – raport surowcowy

Złoto po 1300 USD za uncję – raport surowcowy

We wtorek nastroje na globalnych rynkach towarowych były zróżnicowane – notowania surowców energetycznych, a także niektórych towarów rolnych, spadały, co ciągnęło w dół indeks CRB. Wczoraj jego wartość zniżkowała o 2,35% do poziomu 218,97 pkt. Z kolei na rynkach metali, cukru oraz niektórych zbóż dominował kolor zielony.

Cena złota kontynuuje wzrosty

Strona popytowa bardzo dobrze radzi sobie ostatnio na rynkach metali szlachetnych. Wczoraj najsilniej rosły notowania palladu, które zwyżkowały o 2,5%, jednak dynamicznie zwyżkowały także ceny złota, srebra i platyny.

Złoto we wtorek podrożało o 1,35%, kończąc sesję w okolicach 1294 USD za uncję. Dzisiaj rano poziom cen żółtego kruszcu jest wyższy i testuje już poziom 1300 USD za uncję. Surowiec ten odnotowuje bardzo dobry początek roku – jeszcze podczas sesji 2 stycznia jego cena znalazła się nawet poniżej 1170 USD za uncję.

Wczoraj wzrostom cen złota sprzyjał osłabiający się nieco dolar amerykański, który jest negatywnie skorelowany z notowaniami żółtego kruszcu. Jednak gwałtowna zwyżka cen złota wynika przede wszystkim ze wzrostu zainteresowania tym kruszcem jako bezpieczną przystanią w obecnej, niespokojnej sytuacji na globalnym rynku finansowym. We wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy obciął prognozy dotyczące globalnego wzrostu gospodarczego. Z kolei obecnie rynek wyczekuje na ruch Europejskiego Banku Centralnego w zakresie stymulacji gospodarki strefy euro.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym niepewność są nadchodzące wybory parlamentarne w Grecji, które odbędą się już w najbliższą niedzielę. Według sondaży, duże szanse na wygraną ma sprzeciwiająca się bailoutowi partia Syriza – jeśli te prognozy się spełnią, to może to oznaczać wzrost napięć polityczno-gospodarczych w strefie euro w kolejnych miesiącach. To zaś sprzyjałoby wzrostom cen złota.

1

Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.

Ropa wciąż pod presją podaży

Tymczasem na rynku ropy naftowej wciąż przeważa strona podażowa. Wczoraj cena tego surowca w USA, czyli ropa gatunku West Texas Intermediate, została przeceniona o 2,6%, przez co jej cena spadła z powrotem poniżej 47 USD za baryłkę. Negatywne nastroje podczas wczorajszej sesji nie dziwiły, biorąc pod uwagę relatywnie słabe dane dotyczące chińskiego PKB oraz bardziej pesymistyczne prognozy MFW dotyczące globalnej gospodarki.

W Stanach Zjednoczonych uwagę we wtorek przyciągnęły jednak także konferencje dwóch dużych spółek zajmujących się obsługą pól naftowych – Halliburton i Baker Hughes. Obie spółki zaprezentowały swoje kwartalne wyniki finansowe, a przy okazji przedstawiły swoje prognozy dotyczące sytuacji na amerykańskim rynku naftowym w kolejnych miesiącach.

Obie spółki deklarują, że ze spokojem patrzą na obecną sytuację spółek wydobywczych w USA, mimo że oczekują spadku aktywności wiertniczej nawet o połowę. Spółki te deklarują, że z podobnymi kryzysami radziły sobie już wcześniej i według ich doświadczenia, trudna sytuacja na rynku wiertniczym utrzyma się jeszcze w pierwszej połowie tego roku, natomiast już jego druga połowa będzie okresem ożywienia na tym rynku.

2

Wykres 2. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz giełdowy - silne wzrosty na chińskich parkietach
Next Rynki czekają na jutrzejszą decyzję ECB - Raport dzienny FX

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Złoto umacnia swoją pozycję: analiza rynku złota

Ku uciesze inwestorów, złoto zakończyło pierwszy pełny tydzień nowego roku na plusie. W stosunku do poprzedzającego tygodnia cena królewskiego kruszcu wzrosła o prawie 10 USD i o ponad 50 PLN.

Analizy surowców 0 Comments

Srebro dla początkujących – czy to dobra inwestycja?

Inwestycje w metale szlachetne stają się coraz bardziej popularne. W ostatnim czasie wiele osób odkryło, iż jest to doskonały sposób na bardzo duże zyski. Zatem czy rzeczywiście warto inwestować w

Analizy surowców 0 Comments

Cena ropy wciąż przy kilkuletnich minimach

W piątek notowania ropy naftowej cechują się niewielką zmiennością. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych wciąż utrzymuje się poniżej poziomu 45 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej wciąż widać

Analizy surowców 0 Comments

Cena złota pod presją podaży – raport surowcowy

Wczoraj na rynkach towarowych panowały mieszane nastroje. O ile notowania ropy Brent rosły, cena amerykańskiej ropy WTI kierowała się na południe. Wyraźnie przecenione zostały metale oraz większość zbóż, z kolei

Analizy surowców 0 Comments

Produkcja ropy w USA pozostanie duża – raport surowcowy

Podczas wtorkowej sesji notowania indeksu CRB kontynuowały długoterminowy ruch na południe. Wartość indeksu spadła o ponad procent, docierając do poziomu 273,90 pkt. Zniżka ta była rezultatem przede wszystkim spadku cen

Analizy surowców 0 Comments

Marcowy skok importu miedzi do Chin – raport surowcowy

W piątek na rynkach surowcowych pojawiło się sporo koloru zielonego. Notowania indeksu CRB wzrosły o niecałe pół procenta do poziomu 217,12 pkt., co wynikało przede wszystkim ze wzrostu cen ropy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź