W jaką kryptowalutę zainwestować? Czy warto zacząć od Bitcoina?

W jaką kryptowalutę zainwestować? Czy warto zacząć od Bitcoina?

Rozważasz inwestycję w kryptowaluty? Na pewno pierwszy wirtualny pieniądz, o którym myślisz, to popularny Bitcoin. Podpowiadamy, czy to dobre rozwiązanie dla początkujących inwestorów. Sprawdź, co warto wiedzieć o kryptowalutach!

Bitcoin – król kryptowalut

Kryptowaluty to cyfrowe pieniądze przeznaczone do realizacji transakcji wirtualnych, całkowicie zdecentralizowane i nie podlegające ingerencji rządów czy zewnętrznych instytucji. Nie mają fizycznej formy, a cały proces wymiany opiera się na technologii peer-to-peer oraz blockchain (bloki zapisywanych danych). Choć brzmi to dość skomplikowanie, inwestycje w tego typu aktywa stają się coraz popularniejsze.

Wielu początkujących traderów zainteresowanych kryptowalutami w pierwszej kolejności wybiera popularnego Bitcoina (BTC). Zrobiło się o nim głośno ponad dekadę temu, kiedy BTC osiągnął pierwsze znaczące szczyty kursowe, szacowane na kilka tysięcy dolarów. Dziś kryptowaluta jeszcze bardziej zyskała na wartości, a jej wycena oscyluje wokół 30 tys. dolarów za sztukę (rekordowo – w listopadzie 2021 było to 64 tysiące dolarów).

Czy warto więc inwestować w Bitcoina, który jest dziś na sporej górce? I tak, i nie. Po pierwsze, Bitcoin ma nadal duży potencjał wzrostu. Daje to możliwość zwrotów, choć należy pamiętać, że każda inwestycja w kryptowaluty obarczona jest sporym ryzykiem. Po drugie, Bitcoin to kryptowaluta popularna i poszukiwana przez uczestników rynku, co sprawia jednak, że obecnie BTC jest dość drogi.

Warto też przyjrzeć się kapitalizacji rynkowej Bitcoina. Rynek wart jest obecnie, bagatela, ponad 500 miliardów dolarów. Świadczy to jego rozkwicie, choć należy mieć na uwadze, że w dynamicznym świecie kryptowalut nic nie jest pewne.

Alternatywy dla Bitcoina

Nie tylko Bitcoin daje dostęp do anonimowych i tanich w obsłudze transakcji walutowych. Jakie są inne opcje? Możliwości jest naprawdę sporo.

Często kupowanym altcoinem, czyli monetą alternatywną, jest np. Ethereum (ETH). To nie tylko kryptowaluta jak BTC, ale także cała platforma oparta na technologii blockchain. Można tu dokonywać transakcji za pomocą Ether – stworzonej specjalnie w tym celu waluty.

Ciekawą opcję stanowi także Litecoin (LTC). System jest bardzo podobny do Bitcoina, ale przetwarzanie bloków i potwierdzanie transakcji jest szybsze. Inna dostępna alternatywa to Ripple (XRP). To tzw. kryptowaluta dla banków, której twórcy współpracują z globalnymi firmami i instytucjami finansowymi.

Na liście nie może też zabraknąć EOS. Ta kryptowaluta cechuje się dużą wydajnością, a platforma blockchain EOS może obsługiwać nawet kilkanaście tysięcy transakcji na sekundę.

Czy inwestycje w kryptowaluty są bezpieczne?

Wchodząc do świata kryptowalut, należy zadać sobie podstawowe pytanie: czy ten rodzaj ryzyka jest dla mnie?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na Bitcoina, Ethereum, czy Litecoina, musisz liczyć się z dużym ryzykiem. Na rynkach kryptowalutowych pojawiają się spore wahania cen, które mogą skutkować zarówno ponadprzeciętnymi zwrotami, jak i dotkliwymi stratami. Kluczem jest rozsądne zarządzanie aktywami, mierzenie sił na zamiary, a także dywersyfikacja portfela.

W przypadku inwestycji w lewarowane instrumenty pochodne (takie jak w szczególności kontrakty na różnice – CFD), ryzyko może być jeszcze większe – tracony kapitał może zostać zwielokrotniony przez mechanizm dźwigni finansowej. W Polsce maksymalna dźwignia finansowa dopuszczalna na aktywach kryptowalutowych w kontraktach CFD to 1:2.

Warto również pamiętać, że w przypadku tego rodzaju instrumentów, inwestor nie staje się faktycznym posiadaczem aktywa bazowego – w tym kryptowaluty.

Jeżeli zależy Ci na pogłębieniu wiedzy na temat rynku kryptowalut, koniecznie dołącz do projektu AvaTrade School. Na platformie czeka na Ciebie kilkadziesiąt godzin nagrań wideo, dzięki którym jeszcze lepiej poznasz specyfikę poszczególnych rynków.

Previous Jak bezpiecznie kupować akcje GPW?
Next Atrakcyjny kredyt samochodowy na nowe auto marki Renault

Może to Ci się spodoba

Inwestowanie 0 Comments

Szpitale i przychodnie inwestują w telemedycynę

Telemedycyna ma szanse zrewolucjonizować system opieki zdrowotnej, przyspieszyć możliwość rozpoznania choroby i poprawić jakość monitorowania leczenia – ocenia dr n. med. Piotr Soszyński z Medicover w Polsce. Telemedycyna może też zwiększyć dostępność do

Inwestowanie 0 Comments

Do 2018 roku Polacy będą wysyłać prawie 440 mln paczek rocznie

Rośnie zainteresowanie usługami kurierskimi i paczkowymi w Polsce. Z szacunków PwC wynika, że w kolejnych dwóch latach rynek będzie rósł o ponad 10 proc. rocznie, a jego wartość w 2018 r. może osiągnąć ponad 6,4

Bankowość 0 Comments

Na czym polega rating i komu jest potrzebny?

O ratingu zrobiło się głośno, gdy kryzys gospodarczy ogarnął cały świat. Przedsiębiorcy zaczęli się martwić o swoje losy, przestali ryzykować, oczekiwali bezpiecznych i owocnych kontraktów. Czy sprawdzanie wiarygodności finansowej jest

Inwestowanie 0 Comments

Polski rynek atrakcyjny dla zagranicznych marek. Co roku w Polsce debiutuje do 30 nowych firm

Pozytywne otoczenie gospodarcze, rosnąca zamożność Polaków i umiarkowane nasycenie powierzchnią handlową powodują, że polski rynek jest atrakcyjny dla zagranicznych firm. Ich zainteresowanie nie przekłada się jednak na liczbę debiutów, chociaż dynamicznie przybywa kilkaset

Komentarze rynkowe 0 Comments

Światowe loterie warte ponad 290 mld dol. W Europie rynek wyhamował, ale w Polsce rozwija się dwucyfrowo

W 2015 roku sprzedaż w loteriach wzrosła o 2 proc. To dynamika znacznie mniejsza niż w poprzednich latach, głównie ze względu na słabszą sprzedaż na rynkach Azji i Pacyfiku. Najszybszy wzrost, bo 20-proc., odnotowała

Inwestowanie 0 Comments

Rynek instrumentów pochodnych w marcu 2013 r.

Kontrakty na WIG20 – W marcu 2013 roku wolumen obrotu kontraktami terminowymi na WIG20 wyniósł 896,8 tys. kontraktów; – Liczba otwartych pozycji na tym instrumencie na koniec marca 2013 roku

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź