W jaką kryptowalutę zainwestować? Czy warto zacząć od Bitcoina?
Rozważasz inwestycję w kryptowaluty? Na pewno pierwszy wirtualny pieniądz, o którym myślisz, to popularny Bitcoin. Podpowiadamy, czy to dobre rozwiązanie dla początkujących inwestorów. Sprawdź, co warto wiedzieć o kryptowalutach!
Bitcoin – król kryptowalut
Kryptowaluty to cyfrowe pieniądze przeznaczone do realizacji transakcji wirtualnych, całkowicie zdecentralizowane i nie podlegające ingerencji rządów czy zewnętrznych instytucji. Nie mają fizycznej formy, a cały proces wymiany opiera się na technologii peer-to-peer oraz blockchain (bloki zapisywanych danych). Choć brzmi to dość skomplikowanie, inwestycje w tego typu aktywa stają się coraz popularniejsze.
Wielu początkujących traderów zainteresowanych kryptowalutami w pierwszej kolejności wybiera popularnego Bitcoina (BTC). Zrobiło się o nim głośno ponad dekadę temu, kiedy BTC osiągnął pierwsze znaczące szczyty kursowe, szacowane na kilka tysięcy dolarów. Dziś kryptowaluta jeszcze bardziej zyskała na wartości, a jej wycena oscyluje wokół 30 tys. dolarów za sztukę (rekordowo – w listopadzie 2021 było to 64 tysiące dolarów).
Czy warto więc inwestować w Bitcoina, który jest dziś na sporej górce? I tak, i nie. Po pierwsze, Bitcoin ma nadal duży potencjał wzrostu. Daje to możliwość zwrotów, choć należy pamiętać, że każda inwestycja w kryptowaluty obarczona jest sporym ryzykiem. Po drugie, Bitcoin to kryptowaluta popularna i poszukiwana przez uczestników rynku, co sprawia jednak, że obecnie BTC jest dość drogi.
Warto też przyjrzeć się kapitalizacji rynkowej Bitcoina. Rynek wart jest obecnie, bagatela, ponad 500 miliardów dolarów. Świadczy to jego rozkwicie, choć należy mieć na uwadze, że w dynamicznym świecie kryptowalut nic nie jest pewne.
Alternatywy dla Bitcoina
Nie tylko Bitcoin daje dostęp do anonimowych i tanich w obsłudze transakcji walutowych. Jakie są inne opcje? Możliwości jest naprawdę sporo.
Często kupowanym altcoinem, czyli monetą alternatywną, jest np. Ethereum (ETH). To nie tylko kryptowaluta jak BTC, ale także cała platforma oparta na technologii blockchain. Można tu dokonywać transakcji za pomocą Ether – stworzonej specjalnie w tym celu waluty.
Ciekawą opcję stanowi także Litecoin (LTC). System jest bardzo podobny do Bitcoina, ale przetwarzanie bloków i potwierdzanie transakcji jest szybsze. Inna dostępna alternatywa to Ripple (XRP). To tzw. kryptowaluta dla banków, której twórcy współpracują z globalnymi firmami i instytucjami finansowymi.
Na liście nie może też zabraknąć EOS. Ta kryptowaluta cechuje się dużą wydajnością, a platforma blockchain EOS może obsługiwać nawet kilkanaście tysięcy transakcji na sekundę.
Czy inwestycje w kryptowaluty są bezpieczne?
Wchodząc do świata kryptowalut, należy zadać sobie podstawowe pytanie: czy ten rodzaj ryzyka jest dla mnie?
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na Bitcoina, Ethereum, czy Litecoina, musisz liczyć się z dużym ryzykiem. Na rynkach kryptowalutowych pojawiają się spore wahania cen, które mogą skutkować zarówno ponadprzeciętnymi zwrotami, jak i dotkliwymi stratami. Kluczem jest rozsądne zarządzanie aktywami, mierzenie sił na zamiary, a także dywersyfikacja portfela.
W przypadku inwestycji w lewarowane instrumenty pochodne (takie jak w szczególności kontrakty na różnice – CFD), ryzyko może być jeszcze większe – tracony kapitał może zostać zwielokrotniony przez mechanizm dźwigni finansowej. W Polsce maksymalna dźwignia finansowa dopuszczalna na aktywach kryptowalutowych w kontraktach CFD to 1:2.
Warto również pamiętać, że w przypadku tego rodzaju instrumentów, inwestor nie staje się faktycznym posiadaczem aktywa bazowego – w tym kryptowaluty.
Jeżeli zależy Ci na pogłębieniu wiedzy na temat rynku kryptowalut, koniecznie dołącz do projektu AvaTrade School. Na platformie czeka na Ciebie kilkadziesiąt godzin nagrań wideo, dzięki którym jeszcze lepiej poznasz specyfikę poszczególnych rynków.
Może to Ci się spodoba
Produkcja budowlano-montażowa znacznie niższa niż przed rokiem
Według danych GUS w ciągu ośmiu miesięcy roku produkcja budowlano-montażowa była o blisko 15 proc. niższa niż przed rokiem. Wrześniowe badania koniunktury nie napawają optymizmem – wciąż więcej przedsiębiorstw spodziewa się pogorszenia sytuacji
IKEA rośnie w Warszawie. Otworzy nowy sklep na Woli oraz pierwszy na świecie punkt usługowy IKEA dla Firm
IKEA zapowiada ekspansję na polskim rynku. W 2018 roku otworzy trzeci sklep w Warszawie. Nowa placówka to tylko część strategii dla stolicy. Firma zapowiada rozwój kanału e-commerce, zwiększając zasięg sklepu internetowego. Jeszcze
Budowa dróg pogrążyła wielu wykonawców
Wielkie inwestycje drogowe w ramach poprzedniej perspektywy finansowej UE zaowocowały tysiącami kilometrów nowych tras w Polsce. Niedoskonałe procedury pogrążyły przy okazji wielu wykonawców. W nowej perspektywie branża drogowa chce uniknąć wcześniejszych błędów,
Przetargi realizowane przez MON szansą dla polskich firm na wzmocnienie ich potencjału i pozycji na świecie
Niezwykle ważne jest, żeby polskie firmy przemysłu obronnego były zaangażowane w modernizację polskiej armii. To powinien być priorytet na równi z samą modernizacją – przekonuje Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters. Krajowy przemysł
Poczta Polska inwestuje w innowacje
Czujnik sprawdzający, ile listów zostało wrzuconych do skrzynki, czy automat do odbierania przesyłek w miejscu zamieszkania – to projekty, które Poczta Polska wyłoniła w pierwszym etapie programu GammaRebels, skierowanego do start-upów i młodych
Globalne wydatki na obronność rosną. To szansa dla polskiego przemysłu
Polski przemysł obronny stoi przed dużą szansą. Jeśli do krajowych firm trafi większość ze 130 mld zł, które do 2022 roku zostaną wydane na modernizację armii, to ich konkurencyjność znacznie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!