W jaką kryptowalutę zainwestować? Czy warto zacząć od Bitcoina?

W jaką kryptowalutę zainwestować? Czy warto zacząć od Bitcoina?

Rozważasz inwestycję w kryptowaluty? Na pewno pierwszy wirtualny pieniądz, o którym myślisz, to popularny Bitcoin. Podpowiadamy, czy to dobre rozwiązanie dla początkujących inwestorów. Sprawdź, co warto wiedzieć o kryptowalutach!

Bitcoin – król kryptowalut

Kryptowaluty to cyfrowe pieniądze przeznaczone do realizacji transakcji wirtualnych, całkowicie zdecentralizowane i nie podlegające ingerencji rządów czy zewnętrznych instytucji. Nie mają fizycznej formy, a cały proces wymiany opiera się na technologii peer-to-peer oraz blockchain (bloki zapisywanych danych). Choć brzmi to dość skomplikowanie, inwestycje w tego typu aktywa stają się coraz popularniejsze.

Wielu początkujących traderów zainteresowanych kryptowalutami w pierwszej kolejności wybiera popularnego Bitcoina (BTC). Zrobiło się o nim głośno ponad dekadę temu, kiedy BTC osiągnął pierwsze znaczące szczyty kursowe, szacowane na kilka tysięcy dolarów. Dziś kryptowaluta jeszcze bardziej zyskała na wartości, a jej wycena oscyluje wokół 30 tys. dolarów za sztukę (rekordowo – w listopadzie 2021 było to 64 tysiące dolarów).

Czy warto więc inwestować w Bitcoina, który jest dziś na sporej górce? I tak, i nie. Po pierwsze, Bitcoin ma nadal duży potencjał wzrostu. Daje to możliwość zwrotów, choć należy pamiętać, że każda inwestycja w kryptowaluty obarczona jest sporym ryzykiem. Po drugie, Bitcoin to kryptowaluta popularna i poszukiwana przez uczestników rynku, co sprawia jednak, że obecnie BTC jest dość drogi.

Warto też przyjrzeć się kapitalizacji rynkowej Bitcoina. Rynek wart jest obecnie, bagatela, ponad 500 miliardów dolarów. Świadczy to jego rozkwicie, choć należy mieć na uwadze, że w dynamicznym świecie kryptowalut nic nie jest pewne.

Alternatywy dla Bitcoina

Nie tylko Bitcoin daje dostęp do anonimowych i tanich w obsłudze transakcji walutowych. Jakie są inne opcje? Możliwości jest naprawdę sporo.

Często kupowanym altcoinem, czyli monetą alternatywną, jest np. Ethereum (ETH). To nie tylko kryptowaluta jak BTC, ale także cała platforma oparta na technologii blockchain. Można tu dokonywać transakcji za pomocą Ether – stworzonej specjalnie w tym celu waluty.

Ciekawą opcję stanowi także Litecoin (LTC). System jest bardzo podobny do Bitcoina, ale przetwarzanie bloków i potwierdzanie transakcji jest szybsze. Inna dostępna alternatywa to Ripple (XRP). To tzw. kryptowaluta dla banków, której twórcy współpracują z globalnymi firmami i instytucjami finansowymi.

Na liście nie może też zabraknąć EOS. Ta kryptowaluta cechuje się dużą wydajnością, a platforma blockchain EOS może obsługiwać nawet kilkanaście tysięcy transakcji na sekundę.

Czy inwestycje w kryptowaluty są bezpieczne?

Wchodząc do świata kryptowalut, należy zadać sobie podstawowe pytanie: czy ten rodzaj ryzyka jest dla mnie?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na Bitcoina, Ethereum, czy Litecoina, musisz liczyć się z dużym ryzykiem. Na rynkach kryptowalutowych pojawiają się spore wahania cen, które mogą skutkować zarówno ponadprzeciętnymi zwrotami, jak i dotkliwymi stratami. Kluczem jest rozsądne zarządzanie aktywami, mierzenie sił na zamiary, a także dywersyfikacja portfela.

W przypadku inwestycji w lewarowane instrumenty pochodne (takie jak w szczególności kontrakty na różnice – CFD), ryzyko może być jeszcze większe – tracony kapitał może zostać zwielokrotniony przez mechanizm dźwigni finansowej. W Polsce maksymalna dźwignia finansowa dopuszczalna na aktywach kryptowalutowych w kontraktach CFD to 1:2.

Warto również pamiętać, że w przypadku tego rodzaju instrumentów, inwestor nie staje się faktycznym posiadaczem aktywa bazowego – w tym kryptowaluty.

Jeżeli zależy Ci na pogłębieniu wiedzy na temat rynku kryptowalut, koniecznie dołącz do projektu AvaTrade School. Na platformie czeka na Ciebie kilkadziesiąt godzin nagrań wideo, dzięki którym jeszcze lepiej poznasz specyfikę poszczególnych rynków.

Previous Jak bezpiecznie kupować akcje GPW?
Next Atrakcyjny kredyt samochodowy na nowe auto marki Renault

Może to Ci się spodoba

Inwestowanie 0 Comments

Grupa Velux rozbudowała fabrykę w Namysłowie. Planuje wzrost zatrudnienia

Grupa Velux, producent okien, zakończyła inwestycję w fabryce w Namysłowie. Dzięki niej powierzchnia produkcyjno-magazynowa zwiększyła się o ponad 4 tys. mkw. i obejmuje 9 hal. Rozbudowana część zakładu ma przede wszystkim usprawnić procesy logistyczne.

Inwestowanie 0 Comments

Południe Polski z sukcesem walczy o inwestycje

Ponad jedna trzecia środków zainwestowanych w 2015 roku przez inwestorów zagranicznych trafiła do południowych województw Polski. Najwięcej przyciągnęły Opolszczyzna, Górny Śląsk i Dolny Śląsk. Największa liczba nowych miejsc pracy powstała dzięki tym inwestycjom

Inwestowanie 0 Comments

Pięć pomysłów na inwestycje

W co ulokować kapitał w 2022 roku? Jakie trendy inwestycyjne są warte uwagi? 2021 rok zapisał się jako kolejny z najlepszymi wynikami na rynku akcji. Nowy rok oznacza dla inwestorów

Inwestowanie 0 Comments

Netflix wyda w tym roku 5 mld dol. na zakupy licencji

Telewizja internetowa powoli zastępuje tradycyjną. Szeroki wybór treści, możliwość zatrzymania odtwarzanego programu w dowolnej chwili i kontynuowanie na dowolnym urządzeniu sprawiają, że wideo w sieci zyskuje na popularności. Z platformy Netflix, światowego giganta,

Inwestowanie 0 Comments

GDDKiA i chiński Covec, reprezentowany przez dr Joannę Łagowską, zakończyły spór o A2

Po sześciu latach sądowego sporu GDDKiA i chińskie konsorcjum na czele z Covec, reprezentowane przez dr Joannę Łagowską z kancelarii K&L Gates, wypracowały polubowne porozumienie. Postępowanie, które dotyczyło dwóch niedokończonych przez Chińczyków odcinków autostrady A2,

Inwestowanie 0 Comments

Zbyt mało gruntów przygotowanych pod największe inwestycje przemysłowe

Niewielki wybór gotowych gruntów o wystarczająco dużej powierzchni przystosowanych pod kompleksową inwestycję to jeden z powodów, dla których Polska przegrała kilka razy wyścig o wielkie projekty przemysłowe międzynarodowych koncernów. Jednym ze źródeł takich gruntów

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź