Finansowanie warsztatu samochodowego

Finansowanie warsztatu samochodowego

Jak wygląda zakładanie oraz prowadzenie warsztatu samochodowego od strony finansowej? Warto wiedzieć, jak dużym kapitałem należy dysponować i skąd go pozyskać.

Warsztaty samochodowe oraz firmy zajmujące się naprawą aut to jedne z najchętniej zakładanych mikroprzedsiębiorstw (29,6% wszystkich). Nic dziwnego – w Polsce na 1000 mieszkańców przypada ok. 650 zarejestrowanych samochodów, a liczba ta stale wzrasta. Nowoczesny warsztat może więc przynieść właścicielowi niemałe dochody, ale należy pamiętać, że założenie tego rodzaju firmy wymaga sporej wiedzy branżowej, dobrych pracowników oraz oczywiście niemałego kapitału. Obecnie pojawia się na szczęście coraz więcej ofert dla małych i młodych firm, np. Kredyt FAIR w Idea Banku, dzięki któremu możemy pozyskać dofinansowanie do 50 tys. zł z atrakcyjnym oprocentowaniem w wysokości jedynie 4,99%. Środki dostępne są w ramach rachunku i można je przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością. Warunkiem jest obecność na rynku od minimum 6 miesięcy.

Własny warsztat – pierwsze kroki

Aby założyć warsztat samochodowy, nie trzeba posiadać żadnego zezwolenia czy licencji. Opcją fakultatywną jest natomiast zdobycie autoryzacji. Wiąże się to z dodatkowymi formalnościami i spełnieniem ściśle określonych wymogów, ale w zamian zapewnia większą liczbę klientów, lepszy dostęp do informacji oraz wyrabia markę.

Na warsztat trzeba przeznaczyć odpowiedni lokal. Musi być wystarczająco duży – nie mniejszy niż 100 m2, plus miejsce na biuro i magazyn. Powinien pomieścić sprzęt oraz kilka stanowisk do obsługi samochodów (minimum dwa). Nie bez znaczenia jest umiejscowienie warsztatu – najlepsze są okolice ruchliwej drogi, którą dziennie przemierza wiele samochodów. Co prawda dobra lokalizacja więcej kosztuje, ale poniesione nakłady szybciej się zwrócą, dzięki większej liczbie klientów.

Co dalej, warsztatu nie uruchomimy bez sprzętu oraz pracowników. Personel powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie. Jeśli chodzi o sprzęt, z pewnością na starcie trzeba będzie zainwestować w podnośniki lub kanały, urządzenia do geometrii, urządzenia diagnostyczne, mierniki, niezbędne narzędzia (klucze, przyrządy regulacyjne, prasa hydrauliczna). Lokal musi też posiadać antypoślizgowe podłogi, wentylację i odpowiednie oświetlenie.

Prowadzoną działalność rejestrujemy w CEIDG (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej) bądź w KRS. W dniu poprzedzającym rozpoczęcie wykonywania usług należy złożyć we właściwym dla miejsca prowadzonej działalności urzędzie skarbowym formularz VAT-R w celu rejestracji przedsiębiorcy jako czynnego lub zwolnionego podatnika podatku od towarów i usług. Wypełniony druk należy dostarczyć do urzędu skarbowego, właściwego dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Działalność objęta jest ponadto obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej.

Jeśli usługi wykonujemy samodzielnie, w budynku stanowiącym naszą własność, warto wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu (8,5%). Jeżeli zakład znajduje się jednak w lokalu wynajętym, przedsiębiorca planuje zatrudnić wykwalifikowanych pracowników, a ponadto wydatki poniesione z tytułu zakupu materiałów chciałby wrzucić w koszty, lepiej zdecydować się na opodatkowanie na zasadach ogólnych wedle skali podatkowej.

Koszty na start

Koszty inwestycji w wyposażenie warsztatu mogą sięgać nawet 100 tys. zł. Jeśli decydujemy się na wyposażenie zakładu w podnośniki, koszt jednego to co najmniej 8 tys. zł. Wykonanie kanału natomiast to wydatek rzędu min. 5 tys. zł. Z kolei komplet mierników będzie kosztował 600–800 zł, wózek narzędziowy z wyposażeniem – ok. 3 tys. zł, wysysarka oleju – 700 zł. Do najdroższych należą urządzenia do geometrii kół (30 tys. zł), a także analizator spalin (20 tys. zł). Ponieważ coraz więcej aut jest naszpikowanych elektroniką, nowoczesny warsztat nie obejdzie się bez komputerowego interfejsu diagnostycznego. Niestety każda marka samochodów wymaga własnego oprogramowania, a to zwiększa koszty. Cena dobrej jakości sprzętu to minimum 3 tys. zł. Doliczmy do tego oczywiście koszty zatrudnienia pracowników.

Na koniec nie wolno zapomnieć o konieczności regularnego zakupu części samochodowych. Najlepiej jest od razu nawiązać kontakt z hurtownią części i wynegocjować z nią korzystne rabaty w zamian za lojalność (tzn. współpracę tylko z tą jedną, wybraną hurtownią).

Jak to sfinansować?

Warsztat samochodowy może generować duże zyski, ale najpierw trzeba w niego sporo zainwestować. Im większy jest posiadany wkład własny, tym lepiej, ale bardzo często nie można się obejść bez dofinansowania zewnętrznego. Warto przyjrzeć się dostępnym dotacjom. Na przykład, osoba bezrobotna zakładająca własną firmę może zgłosić się po dofinansowanie do urzędu pracy. We wniosku należy wyszczególnić m.in. kwotę dotacji, o jaką się ubiegamy, rodzaj podejmowanej działalności, wykaz wydatków do poniesienia w ramach dofinansowania, przewidywane przychody, formę zabezpieczenia kwoty dotacji w przypadku niedotrzymania warunków umowy. W 2016 r. maksymalna kwota dofinansowania to 22 tys. zł brutto. Pieniądze otrzymuje się po ok. 30 dniach. Warto rozejrzeć się także za innymi formami dotacji.

Inną metodę finansowania zewnętrznego stanowi kredyt bankowy. Nie jest on tak często brany pod uwagę przez przedsiębiorców stawiających swoje pierwsze kroki na rynku, a zwłaszcza przez tzw. mikrofirmy, gdyż podmioty takie były zwykle uznawane przez instytucje bankowe za mało atrakcyjnych kredytobiorców. Dość świeżą, ale powiększającą się niszą są wspomniane kredyty dla młodych oraz niewielkich firm, oferujące szczególne, korzystne dla przedsiębiorcy warunki. Pozyskana w ten sposób kwota daje możliwość sfinansowania np. zakupu większej ilości sprzętu. W przypadku późniejszych inwestycji w park maszyn w celu unowocześniania warsztatu idealne będą podobne w formie kredyty obrotowe, przydatne w finansowaniu bieżącej działalności.

Założenie warsztatu wymaga specjalistycznej wiedzy, dobrego biznesplanu, wyrobienia sobie marki (dzięki dobremu personelowi, ale także współpracy z hurtownią części czy zdobyciu autoryzacji), ale także inwestycji odpowiednio dużego kapitału. Wydatek taki ma jednak wielką szansę się opłacić, z uwagi na stale rosnącą liczbę aut na polskich drogach i ogromne zapotrzebowanie na nowoczesne warsztaty.

Previous Od dziś kierowcy jeżdżący do Francji zarobią co najmniej 9,67 euro za godzinę pracy
Next Wahania kursów walut wpływają na ceny błękitnego paliwa

Może to Ci się spodoba

Nie lubię poniedziałku – jak przełamać syndrom pierwszego dnia tygodnia

Tak naprawdę poniedziałek dla wielu z nas rozpoczyna się już w niedzielny wieczór. W innych krajach stan ten dopracował się specjalnej nazwy – „Sunday Night Blues”, a oznacza on stres

Zakładam firmę 0 Comments

Dla kogo franczyza?

W ciągu ostatnich 9 lat potroiła się liczba przedsiębiorców prowadzących działalność franczyzową. Z czego wynika rosnąca popularność tego modelu biznesowego? Kto najczęściej zostaje franczyzobiorcą? Szacuje się, że w 2014 roku

Urzędy i instytucje publiczne pracę ochroniarzy często wyceniają na 5–6 zł/h

Rząd pracuje nad wprowadzeniem minimalnego wynagrodzenia w wysokości 12 zł za godzinę od umów-zleceń. Wciąż jednak wiele urzędów i instytucji publicznych w zamówieniach publicznych pracę pracowników ochrony wycenia nawet o połowę niżej. Firmy ochroniarskie

Mała firma 1Comments

Rośnie ryzyko cyberataków na małe i średnie firmy

Już ponad 5 mln osób w Polsce korzysta z bankowości mobilnej. Rosnąca popularność tego typu usług powoduje, że coraz częściej stają się one celem cyberprzestępców. Na ich celowniku znajdują się najczęściej transakcje

Firmy wykorzystują tylko 10–15 proc. danych, do których mają dostęp

Przedsiębiorstwa z branży IT oczekują szybkiego rozwoju sektora big data. Gromadzenie, przetwarzanie i analizowanie danych to jeden z filarów cyfrowej transformacji, która czeka polskie firmy i która pozwoli im zwiększyć efektywność. Dziś biznes wykorzystuje

Cena nie jest najważniejsza dla firm przy wyborze sprzętu IT

Szukając sprzętu komputerowego, przedsiębiorcy coraz mniejszą wagę przywiązują do ceny. Częściej o wyborze decyduje wydajność i funkcjonalność urządzeń, a także renoma producenta i poziom serwisowania. Kupujący chcą także sprzętu dostosowanego do ich własnych

1 Comment

  1. Karool
    08 marca, 14:25 Reply
    Jestem w trakcie otwierania swojego warsztatu- na razie mam lokal, sprzet (od nortec), rekrutuje powoli pracownikow. Spora inwestycja, ale mam nadzieje, ze sie zwroci. Trzymajcie kciuki!

Zostaw odpowiedź