Finansowanie warsztatu samochodowego

Finansowanie warsztatu samochodowego

Jak wygląda zakładanie oraz prowadzenie warsztatu samochodowego od strony finansowej? Warto wiedzieć, jak dużym kapitałem należy dysponować i skąd go pozyskać.

Warsztaty samochodowe oraz firmy zajmujące się naprawą aut to jedne z najchętniej zakładanych mikroprzedsiębiorstw (29,6% wszystkich). Nic dziwnego – w Polsce na 1000 mieszkańców przypada ok. 650 zarejestrowanych samochodów, a liczba ta stale wzrasta. Nowoczesny warsztat może więc przynieść właścicielowi niemałe dochody, ale należy pamiętać, że założenie tego rodzaju firmy wymaga sporej wiedzy branżowej, dobrych pracowników oraz oczywiście niemałego kapitału. Obecnie pojawia się na szczęście coraz więcej ofert dla małych i młodych firm, np. Kredyt FAIR w Idea Banku, dzięki któremu możemy pozyskać dofinansowanie do 50 tys. zł z atrakcyjnym oprocentowaniem w wysokości jedynie 4,99%. Środki dostępne są w ramach rachunku i można je przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością. Warunkiem jest obecność na rynku od minimum 6 miesięcy.

Własny warsztat – pierwsze kroki

Aby założyć warsztat samochodowy, nie trzeba posiadać żadnego zezwolenia czy licencji. Opcją fakultatywną jest natomiast zdobycie autoryzacji. Wiąże się to z dodatkowymi formalnościami i spełnieniem ściśle określonych wymogów, ale w zamian zapewnia większą liczbę klientów, lepszy dostęp do informacji oraz wyrabia markę.

Na warsztat trzeba przeznaczyć odpowiedni lokal. Musi być wystarczająco duży – nie mniejszy niż 100 m2, plus miejsce na biuro i magazyn. Powinien pomieścić sprzęt oraz kilka stanowisk do obsługi samochodów (minimum dwa). Nie bez znaczenia jest umiejscowienie warsztatu – najlepsze są okolice ruchliwej drogi, którą dziennie przemierza wiele samochodów. Co prawda dobra lokalizacja więcej kosztuje, ale poniesione nakłady szybciej się zwrócą, dzięki większej liczbie klientów.

Co dalej, warsztatu nie uruchomimy bez sprzętu oraz pracowników. Personel powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie. Jeśli chodzi o sprzęt, z pewnością na starcie trzeba będzie zainwestować w podnośniki lub kanały, urządzenia do geometrii, urządzenia diagnostyczne, mierniki, niezbędne narzędzia (klucze, przyrządy regulacyjne, prasa hydrauliczna). Lokal musi też posiadać antypoślizgowe podłogi, wentylację i odpowiednie oświetlenie.

Prowadzoną działalność rejestrujemy w CEIDG (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej) bądź w KRS. W dniu poprzedzającym rozpoczęcie wykonywania usług należy złożyć we właściwym dla miejsca prowadzonej działalności urzędzie skarbowym formularz VAT-R w celu rejestracji przedsiębiorcy jako czynnego lub zwolnionego podatnika podatku od towarów i usług. Wypełniony druk należy dostarczyć do urzędu skarbowego, właściwego dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Działalność objęta jest ponadto obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej.

Jeśli usługi wykonujemy samodzielnie, w budynku stanowiącym naszą własność, warto wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu (8,5%). Jeżeli zakład znajduje się jednak w lokalu wynajętym, przedsiębiorca planuje zatrudnić wykwalifikowanych pracowników, a ponadto wydatki poniesione z tytułu zakupu materiałów chciałby wrzucić w koszty, lepiej zdecydować się na opodatkowanie na zasadach ogólnych wedle skali podatkowej.

Koszty na start

Koszty inwestycji w wyposażenie warsztatu mogą sięgać nawet 100 tys. zł. Jeśli decydujemy się na wyposażenie zakładu w podnośniki, koszt jednego to co najmniej 8 tys. zł. Wykonanie kanału natomiast to wydatek rzędu min. 5 tys. zł. Z kolei komplet mierników będzie kosztował 600–800 zł, wózek narzędziowy z wyposażeniem – ok. 3 tys. zł, wysysarka oleju – 700 zł. Do najdroższych należą urządzenia do geometrii kół (30 tys. zł), a także analizator spalin (20 tys. zł). Ponieważ coraz więcej aut jest naszpikowanych elektroniką, nowoczesny warsztat nie obejdzie się bez komputerowego interfejsu diagnostycznego. Niestety każda marka samochodów wymaga własnego oprogramowania, a to zwiększa koszty. Cena dobrej jakości sprzętu to minimum 3 tys. zł. Doliczmy do tego oczywiście koszty zatrudnienia pracowników.

Na koniec nie wolno zapomnieć o konieczności regularnego zakupu części samochodowych. Najlepiej jest od razu nawiązać kontakt z hurtownią części i wynegocjować z nią korzystne rabaty w zamian za lojalność (tzn. współpracę tylko z tą jedną, wybraną hurtownią).

Jak to sfinansować?

Warsztat samochodowy może generować duże zyski, ale najpierw trzeba w niego sporo zainwestować. Im większy jest posiadany wkład własny, tym lepiej, ale bardzo często nie można się obejść bez dofinansowania zewnętrznego. Warto przyjrzeć się dostępnym dotacjom. Na przykład, osoba bezrobotna zakładająca własną firmę może zgłosić się po dofinansowanie do urzędu pracy. We wniosku należy wyszczególnić m.in. kwotę dotacji, o jaką się ubiegamy, rodzaj podejmowanej działalności, wykaz wydatków do poniesienia w ramach dofinansowania, przewidywane przychody, formę zabezpieczenia kwoty dotacji w przypadku niedotrzymania warunków umowy. W 2016 r. maksymalna kwota dofinansowania to 22 tys. zł brutto. Pieniądze otrzymuje się po ok. 30 dniach. Warto rozejrzeć się także za innymi formami dotacji.

Inną metodę finansowania zewnętrznego stanowi kredyt bankowy. Nie jest on tak często brany pod uwagę przez przedsiębiorców stawiających swoje pierwsze kroki na rynku, a zwłaszcza przez tzw. mikrofirmy, gdyż podmioty takie były zwykle uznawane przez instytucje bankowe za mało atrakcyjnych kredytobiorców. Dość świeżą, ale powiększającą się niszą są wspomniane kredyty dla młodych oraz niewielkich firm, oferujące szczególne, korzystne dla przedsiębiorcy warunki. Pozyskana w ten sposób kwota daje możliwość sfinansowania np. zakupu większej ilości sprzętu. W przypadku późniejszych inwestycji w park maszyn w celu unowocześniania warsztatu idealne będą podobne w formie kredyty obrotowe, przydatne w finansowaniu bieżącej działalności.

Założenie warsztatu wymaga specjalistycznej wiedzy, dobrego biznesplanu, wyrobienia sobie marki (dzięki dobremu personelowi, ale także współpracy z hurtownią części czy zdobyciu autoryzacji), ale także inwestycji odpowiednio dużego kapitału. Wydatek taki ma jednak wielką szansę się opłacić, z uwagi na stale rosnącą liczbę aut na polskich drogach i ogromne zapotrzebowanie na nowoczesne warsztaty.

Previous Od dziś kierowcy jeżdżący do Francji zarobią co najmniej 9,67 euro za godzinę pracy
Next Wahania kursów walut wpływają na ceny błękitnego paliwa

Może to Ci się spodoba

Klienci wracają do T-Mobile. Operator nową ofertą i komunikacją chce zawalczyć o klientów

T-Mobile zaostrza konkurencję na rynku usług telekomunikacyjnych. Telekom chce być liderem w zakresie konsumpcji danych i mocno rozwija tę kategorię usług. Postawił na zmianę komunikacji i wprowadził nowe oferty, co  ma zdystansować konkurencję

W Polsce tworzy się rynek carsharingu

W największych polskich miastach zaczęły się pojawiać usługi wynajmu aut w systemie współdzielenia, umożliwiające wypożyczenie na krótki, nawet określany w minutach czas. System ma ograniczyć emisję spalin dzięki zmniejszeniu udziału prywatnych aut

Zakładam firmę 0 Comments

Charakterystyka biznesów samochodowych

Branża motoryzacyjna jest bardzo specyficzna i nie każdy jest w stanie unieść trudy posiadania takowego biznesu. Mimo problemów na wszystkich rynkach inwestowanie w taką działalność może stać się opłacalna i

Nakłady firm na cyberbezpieczeństwo będą rosły

Branża zajmująca się bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni w bieżącym roku spodziewa się narastających wyzwań związanych z ochroną danych i infrastruktury IT. Z raportu EY wynika, że ponad połowa firm miała w ostatnim czasie do czynienia z naruszeniem

Firmy przewozowe – duże problemy, proste rozwiązania

W dzisiejszych czasach znaczny rozwój technologii wpływa praktycznie na wszystkie dziedziny naszego życia codziennego. Nie inaczej jest również w branży transportowej. Nowe rozwiązania technologiczne ułatwiają prowadzenie każdej firmy transportowej, nie

Podbijanie słupków sprzedaży wymaga dziś od firm dużo większej aktywności w mediach

Podbijanie słupków sprzedaży wymaga dziś od firm dużo większej aktywności w mediach. Ich precyzyjna analiza biznesowa pomaga budować komunikację marketingową, przede wszystkim określić grupy docelowe przekazu oraz sprawdzić jego zasięg i reakcję odbiorców.

1 Comment

  1. Karool
    08 marca, 14:25 Reply
    Jestem w trakcie otwierania swojego warsztatu- na razie mam lokal, sprzet (od nortec), rekrutuje powoli pracownikow. Spora inwestycja, ale mam nadzieje, ze sie zwroci. Trzymajcie kciuki!

Zostaw odpowiedź