Na czym polega analiza fundamentalna?

Na czym polega analiza fundamentalna?

Analiza fundamentalna to podstawowe narzędzie wykorzystywane przy długoterminowym inwestowaniu w akcje. Na czym polega? W jaki sposób wycenia się akcje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega analiza fundamentalna?

Jak wspomniano we wstępie analiza fundamentalna to podstawowe narzędzie wykorzystywane przez inwestorów realizujących strategię długoterminową. Pozwala ona bowiem ocenić, czy akcje danej spółki są właściwie wycenione. W tym celu skupia się zarówno na jej fundamentach, jak i otoczeniu makroekonomicznym. W efekcie przeprowadzenie analizy fundamentalnej pozwala ocenić, czy akcje spółki notowanej na giełdzie są wycenione zbyt nisko, czy zbyt wysoko. Dzięki temu kupując je można zyskać (w przypadku akcji niedowartościowanych) lub stracić (kupując akcje przeszacowane). W efekcie to właśnie analiza fundamentalna pozwala podejmować trafne decyzje inwestycyjne w przypadku inwestowania długoterminowego.

Jak długoterminowo inwestować w akcje – etapy analizy fundamentalnej

Długoterminowe inwestowanie w akcje polega na zakupie papierów wartościowych, a następnie oczekiwaniu na wzrost ich wartości w długiej perspektywie czasowej. Konieczne jest w tym przypadku posiadanie rachunku maklerskiego, który umożliwia dokonywanie zakupu akcji. Klikając w link więcej informacji tutaj można zapoznać się z ofertą konkretnego brokera. Posiadając własne konto maklerskie można przejść do zakupu pierwszych akcji, co powinna poprzedzić analiza fundamentalna. Składa się ona z kilku etapów, a przeprowadzenie wszystkim pozwala prawidłowo oszacować wartość akcji danej spółki. Etapy te to analiza makroekonomiczna, sektorowa, sytuacyjna, finansowa, a także wycena giełdowa. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule opisującym cel wykonywania analizy fundamentalnej.

Analiza fundamentalna – w jaki sposób wycenia się akcje?

Jak już wspomniano analiza fundamentalna przeprowadzana jest w celu weryfikacji, czy akcje danej spółki są właściwie wycenione. W tym celu należy dokonać obliczeń, które obejmują wycenę majątkową, dochodową oraz porównawczą. Wycena majątkowa umożliwia ustalenie wartości majątku spółki, czego dokonuje się dzięki oszacowaniu aktywów pomniejszonych o pasywa oraz zobowiązania wobec innych podmiotów. Wycenę dochodową przeprowadza się natomiast w celu określenia wartości spółki w odniesieniu do generowanych przez nią dochodów. Ostatnim etapem jest wycena porównawcza, która polega na odniesieniu uzyskanych wyników do kursu giełdowego akcji. W efekcie możliwe jest stwierdzenie, czy są one przeszacowane, czy niedowartościowane.

Podsumowując należy stwierdzić, że długoterminowe inwestowanie w akcje bez analizy fundamentalnej nie ma prawa być skuteczne. Umożliwia ona bowiem wytypowanie spółek, których akcje warto kupić.

Previous Zakładanie spółek
Next Nowe uprawnienia urzędów podatkowych

Może to Ci się spodoba

Gospodarka 0 Comments

Pod koniec roku masło na giełdach może zacząć tanieć

Na światowych rynkach ceny masła w najbliższych miesiącach powinny zacząć się obniżać, ale na tańsze masło na święta Bożego Narodzenia raczej nie ma co liczyć – oceniają analitycy rynków rolnych banku BGŻ

Gospodarka 0 Comments

Większość fałszywych newsów służy reklamie albo polityce

Od czasu wyborów prezydenckich w USA postprawda i fake newsy stały się medialnie głośnym tematem, ale i narastającym problemem. Spreparowane informacje, rozpowszechniane głównie w mediach społecznościowych, służą zwykle zwiększeniu wpływów z reklam albo celom politycznym.

Gospodarka 0 Comments

Czym są opłaty adiacenckie?

Opłaty adiacenckie są pobierane przez gminy w związku z prowadzonymi działaniami inwestycyjnymi. Wysokość należności zależy od rodzaju prac i czasu wykonania. Kogo obowiązują opłaty i jakie sumy mogą osiągać? Przychodem

Gospodarka 0 Comments

Dzięki liberalizacji przepisów liczba upadłości konsumenckich wzrosła do ponad 4 tys

Rośnie liczba upadłości konsumenckich. Dzięki bardziej liberalnym przepisom tylko przez pierwszych 11 miesięcy 2016 roku ich liczba przekroczyła 4 tys. Większość upadłości to tzw. zaległe, czyli dotyczące zobowiązań sięgających lat 90.

Gospodarka 0 Comments

W tym roku niepewność w gospodarce

Dane za przedostatni kwartał minionego roku pokazują wyraźne spowolnienie inwestycji i wzrostu PKB. W tym roku trzeba się spodziewać dalszego spadku koniunktury – prognozują ekonomiści i socjologowie z Akademii Leona Koźmińskiego, którzy na

Gospodarka 0 Comments

Polska zbyt wolno awansuje w rankingach innowacyjności

Polska jest w ogonie państw europejskich pod względem innowacyjności, zajmując dopiero 22. miejsce w rankingu Komisji Europejskiej. W ostatnim globalnym rankingu awansowała jednak o siedem pozycji, na 39. miejsce. Zdaniem Witolda Orłowskiego, rektora

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź