Jak otworzyć własną pralnię wodną?
Zastanawiasz się nad prowadzeniem własnej działalności gospodarczej w sektorze usług pralniczych, ale nie wiesz, jak ją sprofilować? Jedną z opcji, którą możesz wybrać, jest otworzenie pralni wodnej.
Czym zajmuje się pralnia wodna?
Pralnia wodna zajmuje się czyszczeniem bielizny przy użyciu wody i najwyższej jakości detergentów. Wyprane tekstylia są następnie prasowane ręcznie lub z wykorzystaniem magla prasowalniczego. Obsługuje ona, przede wszystkim, klienta instytucjonalnego, czyli różnego rodzaju firmy prywatne i placówki publiczne. Należą do nich, m.in.: szpitale, przedszkola, hotele i pensjonaty, domy opieki, a także różnego rodzaju przedsiębiorstwa, których pracownicy noszą specjalną odzież roboczą.
Nie oznacza to, że pralnia wodna nie może obsługiwać klientów indywidualnych. Choć standardem w każdym gospodarstwie domowym jest posiadanie pralki, wiele osób decyduje się na oddanie odzieży w ręce profesjonalistów. Dużą popularnością, szczególnie wśród biznesmenów oraz pracowników korporacji, cieszą się usługi prania eleganckich koszul – pralnia oferuje bowiem nie tylko usuwanie zabrudzeń z garderoby, ale również formuje ją i wygładza.
Sprzęt potrzebny do otworzenia pralni wodnej
Filarem każdej dobrze działającej pralni wodnej jest profesjonalny sprzęt. Wszystkie maszyny powinny posiadać kilka cech:
-
Wytrzymałość – maszyny muszą być wykonane z trwałych materiałów, które będą odporne na duże obciążenia. Waga mokrej bielizny jest o wiele większa niż suchej, dlatego warto dostosować pojemność danej maszyny do ilości prania, jaką chcemy do niej włożyć. Elementy, które bezpośrednio stykają się z woda, powinny być wykonane ze stali nierdzewnej.
-
Wielkość – na rynku sprzętu pralniczego możemy wybierać pomiędzy maszynami o najrozmaitszej wielkości oraz pojemności. Wymiary maszyn powinny być dostosowane do wielkości lokalu przeznaczonego na pralnię oraz być tak rozmieszczone, by dojście do nich, ewentualny serwis albo czyszczenie nie sprawiało żadnych kłopotów.
-
Ekonomiczność – pod tym pojęciem kryją się wszelkiego rodzaju metody i technologie mające na celu zaoszczędzenie wody i energii. Przekłada się to bezpośrednio na wielkość rachunków za media.
Aby wyposażyć pralnię wodną należy liczyć się z niemałymi kosztami – od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Jakie konkretnie urządzenia przydadzą się w pralni wodnej?
-
Pralnicowirówki – służą do usuwania zabrudzeń oraz odświeżania bielizny. Różnią się prędkością obrotów, pojemnością oraz systemem załadunkowym (bocznym i/lub czołowym). Wyposażone są w mikroprocesor, który ma zapisane kilkanaście lub kilkadziesiąt programów piorących. Istnieje możliwość stworzenia własnych programów.
-
Tunele piorące – są to maszyny wyposażone w kilka lub kilkanaście komór umożliwiających wędrowanie bielizny wraz z jej kąpielą. System szczególnie przydatny w przypadku prania dużej ilości prania. Wyposażony w system odzysku wody.
-
Suszarki – są to wszelkiego rodzaju szafy suszące oraz suszarki bębnowe, które za pomocą podgrzewu elektrycznego, parowego lub gazowego usuwają nadmiar wilgoci z bielizny i przygotowują je do formowania i finiszowania.
-
Magle, stoły do prasowania oraz manekiny parownicze – są to urządzenia do prasowania ręcznego lub automatycznego wyposażone w specjalne wytwornice pary, system równomiernego ogrzewania oraz utrzymywania stałej temperatury.
Jeśli chodzi o zakup sprzętu, możemy wybierać pomiędzy maszynami nowymi oraz używanymi. Te pierwsze są wykonane z użyciem najnowszych technologii, ale za dodatkowe opcje trzeba więcej zapłacić. Z kolei urządzenia „ z drugiej ręki” to rozwiązanie mniej energooszczędne, ale też o wiele tańsze, co jest silnym argumentem w przypadku ograniczonego budżetu początkowego. Bez względu na to, jaki sprzęt wybierzemy warto dopytać o warunki gwarancji i koszty serwisowania.
Koszty działania pralni wodnej
Na koszty działania pralni składają się, przede wszystkim, następujące elementy:
-
Koszty wynajmu lokalu – koszty wynajęcia pomieszczenia przeznaczonego na pralnie wahają się w zależności od wielkości oraz lokalizacji. Czynsz w centrum miasta może nawet kilkukrotnie przewyższać cenę czynszu na osiedlu. Średni koszt wynajmu to ok. 2000-3 000 zł. miesięcznie. Zdecydowanie najdroższy jest czynsz w galerii handlowej.
-
Opłaty za media – koszt zużycia wody, prądu, (czasem gazu) oraz rachunki za telefon. Miesięczna kwota wynosi kilkaset złotych.
-
Koszty środków piorących – generują ponad połowę kosztów prowadzenia punktu. Są to wszelkiego rodzaju środki do prania wstępnego i zasadniczego, środki wspomagające proces prania, uszlachetniające, czy wybielające.
-
Pensje dla pracowników – pensje dla pracowników pralni nie należą do wysokich i wynoszą średnio ok. 1600 zł.
-
Reklama – są to wszelkiego rodzaju koszty związane z działaniami marketingowymi: projekt oraz wydruk ulotek, wykonanie strony internetowej, wykupienie reklamy w prasie (np. prasie branżowej w przypadku obsługi klienta instytucjonalnego) itd.
Może to Ci się spodoba
Największe szanse na sukces mają start-upy zakładane przez wizjonerów
Przedsiębiorcy zakładający start-upy różnią się sposobem podejmowania decyzji, stopniem zaangażowania w firmę i strategią rynkową. Zespół naukowców z Akademii Leona Koźmińskiego wytypował cztery podstawowe grupy start-upowców: testerów, wizjonerów, replikatorów i partnerów. Z badania wynika,
Nowe trendy w polskim faktoringu
Polscy faktorzy odchodzą od najprostszych rozwiązań rynkowych. Firmy faktoringowe stawiają na rozwój technologii IT oraz produkty hybrydowe, które łączą faktoring z innymi narzędziami finansowania handlu. Branża planuje również wdrożenie działań
Szwajcarska luksusowa marka z polskim rodowodem wraca na rynek po 100 latach
Po 100 latach nieobecności na polski rynek wraca Czapek & Cie – szwajcarska manufaktura z polskim rodowodem, która wytwarza jedne z najbardziej cenionych na świecie czasomierzy. Wspólnie ze specjalizującą się w dobrach luksusowych
Rośnie rola marketingu w firmach
Powszechny dostęp do technologii mobilnych i internetu wykreował nowy typ konsumenta, który z jednej strony jest bardziej świadomy swoich decyzji, a z drugiej pozostawia po sobie tysiące śladów w przeglądarkach, aplikacjach i systemach transakcyjnych. To
Za kompleksową obsługę w internecie jest w stanie zapłacić 200 tys. firm w Polsce
Blisko 80 proc. polskich firm prowadzi własną stronę internetową, a połowa jest aktywna w mediach społecznościowych. Szacuje się, że 200 tys. firm jest w stanie płacić za pozyskanie zleceń z internetu. Firma Fachowcy.pl,
Wynajem pracowników coraz popularniejszy w sektorze IT
Body leasing, czyli wynajem pracowników, z którymi został zawarty stosunek pracy na rzecz innych podmiotów, staje się coraz popularniejszy w IT. Dzięki tej formie współpracy znacząco spada koszt całego projektu i ryzyko z nim
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!