Cena złota pod presją podaży – raport surowcowy

Cena złota pod presją podaży – raport surowcowy

Wczoraj na rynkach towarowych panowały mieszane nastroje. O ile notowania ropy Brent rosły, cena amerykańskiej ropy WTI kierowała się na południe. Wyraźnie przecenione zostały metale oraz większość zbóż, z kolei na rynkach pozostałych towarów rolnych dominował kolor zielony.

Wyraźny spadek cen złota

Na szczególną uwagę zasługiwała wczoraj sytuacja na rynku złota. W ubiegłym tygodniu ten surowiec poruszał się w konsolidacji, oscylując w pobliżu poziomu 1200 USD za uncję. Ważnym – a wręcz kluczowym – czynnikiem wpływającym na cenę złota jest obecnie perspektywa podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i spekulacje na temat jej terminu.

W środę w USA pojawiły się dobre dane z rynku nieruchomości, które zostały odczytane jako czynnik zwiększający prawdopodobieństwo podwyżki stóp w Stanach Zjednoczonych już w czerwcu. Ta wiadomość negatywnie wpłynęła na cenę złota, które wczoraj spadło wyraźnie poniżej poziomu 1200 USD za uncję, kończąc sesję w okolicach 1186 USD za uncję. Dzisiaj rano na wykresie złota widać odreagowanie, jednak jest ono nieznaczne. Słabość cen tego kruszcu jest uzasadniona w obliczu siły amerykańskiego dolara w tym tygodniu.

Poza tym oczywiście warto pamiętać, że spadkowi notowań złota sprzyjają uwarunkowania fundamentalne w postaci słabego popytu na złoto fizyczne, a więc w formie sztabek, monet oraz biżuterii. Relatywnie słaby jest także popyt inwestycyjny, m.in. ze względu na dobrą sytuację na rynkach akcji, która skłania wielu inwestorów do poszukiwania lepszych stóp zwrotu właśnie tam, a nie na rynku złota.

Szansą na powrót złota do wzrostów mogłoby być ewentualnie zwiększenie niepewności dotyczących Grecji. Jednak w takim scenariuszu silniejszy byłby także amerykański dolar – co wpływałoby negatywnie na cenę złota, ograniczając możliwości większej zwyżki.

1

Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.

Cena miedzi nadal w dół

Bieżący tydzień jest wyjątkowo słaby także na rynku miedzi. Notowania tego surowca w poniedziałek ostro skierowały się na południe, a w kolejnych dniach kontynuowały ruch w dół. Dzisiaj rano strona popytowa na rynku tego surowca nadal wykazuje się słabością, a notowania oscylują w okolicach 2,66-2,67 USD za funt.

Dzisiaj rano inwestorzy na rynku miedzi mają powody do pesymizmu, bowiem nad ranem pojawiły się słabe dane z chińskiej gospodarki. Wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu za kwiecień znalazł się na poziomie 49,2 pkt., podczas gdy oczekiwano 49,5 pkt. To kolejny już sygnał, że sytuacja w gospodarce Państwa Środka jest trudna. To zaś ma przełożenie na ceny miedzi, bowiem Chiny odpowiadają za niemal połowę globalnego popytu na ten surowiec.

2

Wykres 2. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous NZD/USD: silne spadki i realizacja podwójnego szczytu
Next Poranny komentarz walutowy - kalendarz pod znakiem publikacji PMI

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Wzrostowy tydzień na rynkach platynowców – raport surowcowy

Indeks CRB rozpoczął wczorajszą sesję wysoko, jednak w ciągu dnia dominowała strona podażowa. Ostatecznie wartość tego surowcowego agregatu zakończyła sesję na niewielkim minusie, o 0,07%. Największe spadki były widoczne na

Analizy surowców 0 Comments

Redukcja wydobycia ropy w OPEC coraz mniej prawdopodobna – raport surowcowy

Wartość indeksu CRB wczoraj była relatywnie stabilna – jej spadek był symboliczny i wyniósł 0,07%, doprowadzając tym samym notowania indeksu do poziomu 266,65 pkt. Ten agregat spychany był w dół

Analizy surowców 0 Comments

Platyna pogłębia spadki

Notowania platyny wciąż znajdują się pod presją podaży. Pod koniec września cena tego kruszcu spadła poniżej 1300 USD za uncję, a obecnie oscyluje już w okolicach 1250 USD za uncję.

Analizy surowców 0 Comments

Coraz więcej miedzi z Indonezji na globalnym rynku – raport surowcowy

Końcówka minionego tygodnia – a tym samym, minionego miesiąca – była na rynkach towarowych dniem przewagi koloru zielonego. Indeks CRB zakończył piątkową sesję wzrostem o niemal pół procenta do poziomu

Analizy surowców 0 Comments

Surowce: Krótkoterminowa konsolidacja

W krótkim terminie wykres złota zamienia się w konsolidację z technicznym oporem na poziomie 1400$. Dziś także testowany jest opór wynikający z linii kinjun sen na poziomie 1384$. W średnim

Analizy surowców 0 Comments

Imponujący wzrost zapasów ropy w USA – raport surowcowy

Po kilku dniach optymizmu na rynkach surowców, wczorajsza sesja przyniosła wyraźną zmianę nastrojów. Indeks CRB zanotował spadek o ponad 3% do poziomu 220,48 pkt. Wynika to przede wszystkim ze spadku

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź