Produkcja ropy w USA pozostanie duża – raport surowcowy

Produkcja ropy w USA pozostanie duża – raport surowcowy

Podczas wtorkowej sesji notowania indeksu CRB kontynuowały długoterminowy ruch na południe. Wartość indeksu spadła o ponad procent, docierając do poziomu 273,90 pkt. Zniżka ta była rezultatem przede wszystkim spadku cen ropy naftowej, będącej głównym składnikiem tego agregatu. Pozostałe surowce i towary rolne w większości zakończyły wczorajszą sesję na plusie.

Ropa na wielomiesięcznych minimach

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była fatalna. Notowania europejskiej ropy Brent zniżkowały o około 2,9%, a amerykańska ropa WTI została przeceniona aż o 3,2%. Tym samym, notowania ropy naftowej kontynuują zniżkę cen tego surowca, rozpoczętą pod koniec czerwca. Notowania ropy naftowej WTI dotarły tym samym do najniższego poziomu od czerwca 2012 r., a więc od ponad dwóch lat. Z kolei cena ropy Brent jest najniższa od 4 lat.

Zniżka cen ropy naftowej wynika z obfitości surowca na globalnym rynku, a także z obaw o popyt na ropę w spowalniającej globalnej gospodarce.

Walka OPEC o kupujących

Obecnie na rynku ropy naftowej uwagę inwestorów przyciągają działania OPEC. Produkcja ropy naftowej w kartelu jest bowiem duża, podczas gdy globalne ceny ropy dla niektórych członków OPEC są już niekomfortowo niskie. Jednak na interwencję OPEC na rynku ropy naftowej najwyraźniej nie ma co liczyć w najbliższym czasie.

Arabia Saudyjska oraz Irak obniżyły oficjalne ceny sprzedaży ropy naftowej na eksport. Tym samym, kraje te dały do zrozumienia, że nie będą ograniczać produkcji, lecz będą walczyć o kupujących niskimi cenami surowca. Arabia Saudyjska jest w stanie przetrzymać niskie ceny ropy naftowej na globalnym rynku – według nieoficjalnych wypowiedzi oficjeli z tego kraju, nawet utrzymywanie się cen ropy w okolicach 80 USD za baryłkę przez 1-2 lata nie byłoby problemem dla tamtejszego przemysłu wydobywczego oraz budżetu tego kraju.

Arabia Saudyjska liczy na to, że ceny ropy niższe od obecnych o jeszcze kilka dolarów będą już na tyle niskie, aby wyrzucić z rynku część amerykańskich producentów ropy naftowej. Nie jest bowiem tajemnicą, że wydobywanie ropy z łupków jest jednym z najbardziej kosztownych sposobów pozyskiwania tego surowca. Tymczasem Arabia Saudyjska może pochwalić się jednymi z najniższych kosztów wydobycia ropy na świecie.

Amerykanie się nie wystraszą?

Jednak nawet jeśli ceny ropy naftowej spadną poniżej kosztów wydobycia tego surowca w USA, to wcale nie oznacza szybkiego spadku produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych. Wiele firm wydobywczych stosuje bowiem hedging, zabezpieczając się przed spadkiem cen ropy naftowej. Ponadto, znaczna część amerykańskich firm wydobywczy jest ograniczana długoterminowymi kontraktami np. związanymi z wypożyczeniem odpowiedniego sprzętu – a zerwanie takich umów byłoby kosztowne.

Wiele wskazuje więc na to, że Amerykanie również nie przestraszą się niskich cen, a jeśli już – to może to nie nastąpić w ciągu najbliższego roku. Obecna produkcja ropy naftowej w USA jest na najwyższym poziomie od 30 lat – i nawet jeśli ze względu na niskie ceny, zostanie ona nieco obniżona, to i tak podaż ropy naftowej z USA pozostanie bardzo duża.

Dla cen ropy oznacza to możliwość dalszych zniżek. Dzisiaj rano notowania ropy WTI kontynuują ruch na południe. Najbliższym poziomem wsparcia jest praktycznie dopiero minimum z czerwca 2012 r., a więc okolice 77 USD za baryłkę.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Kredyt z dopłatą do kapitału dla firm – BOŚ Bank oferuje dofinansowanie w ramach programu PolSEFF2
Next Poranny komentarz giełdowy - spadki ropy wspierają Azję

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Redukcja wydobycia ropy w OPEC coraz mniej prawdopodobna – raport surowcowy

Wartość indeksu CRB wczoraj była relatywnie stabilna – jej spadek był symboliczny i wyniósł 0,07%, doprowadzając tym samym notowania indeksu do poziomu 266,65 pkt. Ten agregat spychany był w dół

Analizy surowców 0 Comments

Produkcja ropy w OPEC największa od 2 lat – raport surowcowy

Po niezłym poniedziałku na rynkach towarowych, wtorkowa sesja przyniosła diametralną zmianę nastrojów. Na rynkach większości surowców zdecydowanie dominowała strona podażowa, co zaowocowało spadkiem wartości indeksu CRB o 1,62% do poziomu

Analizy surowców 0 Comments

Platyna silna na tle pozostałych metali szlachetnych

Po wczorajszej dynamicznej zwyżce, dzisiaj notowania metali szlachetnych kierują się w dół. Wyjątkiem jest jednak platyna, której notowania wciąż utrzymują się na plusie. W przypadku tego kruszcu notowania odbiły się

Inwestowanie 0 Comments

Perspektywa wzrostu cen złota i srebra odległa. Alternatywą inwestycyjną mogą się stać diamenty

Polacy coraz chętniej inwestują w kruszce. Ich sprzedaż zwykle wzrasta, gdy rośnie napięcie w kraju lub na arenie międzynarodowej – mówi Bartłomiej Knichnicki z Mennicy Skarbowej. Ceny złota i srebra w ostatnich latach mocno spadły.

Analizy surowców 0 Comments

Cena miedzi nadal w konsolidacji – raport surowcowy

Po fatalnej sesji w ubiegły czwartek, piątek okazał się dniem wzrostowego odreagowania na rynkach większości surowców. Drożały metale szlachetne i przeważająca część towarów rolnych, z kolei na rynkach surowców energetycznych

Analizy surowców 0 Comments

Cena gazu ziemnego przy ważnym wsparciu

Notowania gazu ziemnego w USA są w ostatnich miesiącach bardzo zmienne. W grudniu surowiec ten został silnie przeceniony, co wynikało z niewielkiego popytu na gaz w celach grzewczych. Końcówka poprzedniego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź