E-tożsamość w Polsce – regulacje i przepisy prawne

E-tożsamość w Polsce – regulacje i przepisy prawne

e-Tożsamość to środek identyfikacji elektronicznej wydawany najczęściej przez bank. Jest to zestaw danych, które potwierdzają Twoją tożsamość online. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie przez internet z usług, które do tej pory wymagały osobistej wizyty w oddziale firmy usługowej czy w punkcie obsługi klienta. Mimo, że zarówno transakcje, jak i identyfikacja elektroniczna są już dla większości z nas codziennością, warto pamiętać, że rozwój takich narzędzi jest możliwy dzięki wprowadzonym odpowiednim regulacjom prawnym.

Prawo e-tożsamość Polska

W Polsce funkcjonują dwie prawne regulacje dotyczące e-tożsamości, które odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa tego typu transakcji elektronicznych, są to:

  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE w sprawie podpisu elektronicznego, zwane eIDAS.
  • Ustawa z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej

Środkiem identyfikacji elektronicznej jest zestaw informacji umożliwiających ustalenie tożsamości danej osoby fizycznej (formalnie fizycznej lub prawnej, lub osoby fizycznej reprezentującej osobę prawną), wykorzystywany wyłącznie w celu potwierdzenia jej tożsamości w usługach online.

W praktyce oznacza to, że gdy dostawca usług (podmiot świadczący usługi i potrzebujący zweryfikować tożsamość klienta) otrzyma zweryfikowane przez dostawcę tożsamości (najczęściej bank, czyli wydawcę środka identyfikacji elektronicznej) dane w postaci PESEL, imienia i nazwiska klienta, będzie wówczas pewny, z kim ma do czynienia.

Rozporządzenie eIDAS 2.0

Na początku czerwca 2021 roku pojawił się projekt zmian w rozporządzeniu eIDAS, którego celem była przede wszystkim regulacja usług zaufania dla transakcji elektronicznych na jednolitym rynku UE. Ustawa o e-tożsamości eIDAS 2.0 dotyczy głównie tożsamości cyfrowej, co jest spowodowane rosnącym zakresem  cyfryzacji, zarówno sektora prywatnego, jak i administracyjnego. Wywołuje to konieczność potwierdzania naszych danych personalnych za pomocą środka identyfikacji elektronicznej.

Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej

Kolejnym ważnym rozwiązaniem prawnym związanym z wprowadzeniem eIDAS 2.0 jest Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej (EPTC). Umożliwia on m.in. korzystanie z elektronicznej identyfikacji i uwierzytelniania tożsamości zarówno online, jak i offline. EPTC można się posługiwać w kontaktach z podmiotami prywatnymi i publicznymi, a także z wybranymi dużymi platformami internetowymi.

Po więcej informacji w tematyce e-tożsamości zapraszamy do odwiedzenia strony https://www.mojeid.pl

Previous Pożyczka hipoteczna vs. kredyt hipoteczny - różnice i podobieństwa
Next Zakupy online – problemy i oszustwa. Na co uważać?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Ilość danych o użytkownikach internetu rośnie w tempie 40 proc. rocznie

Liczba danych udostępnianych w internecie rośnie w szybkim tempie. Coraz więcej firm zbiera informacje o użytkownikach. Choć z jednej strony boimy się „wielkiego brata”, to często chętnie korzystamy np. z bezpłatnych aplikacji, które żądają dostępu

Wiadomości 0 Comments

Tylko 15 proc. osób ze schizofrenią jest aktywnych zawodowo

Na schizofrenię choruje ok. 400 tys. osób, przy czym połowa pozostaje niezdiagnozowana i nie otrzymuje właściwego leczenia. Najczęściej są to bardzo młodzi ludzie. Większość z nich mogłaby prowadzić normalne życie, także zawodowe.

Wiadomości 0 Comments

Bank Pocztowy wzmacnia skład zarządu

Hubert Meronk dołączył do składu Zarządu Banku Pocztowego. Posiadając wieloletnie doświadczenie menadżerskie w doradztwie, planowaniu i zarządzaniu obszarem usług IT oraz rozwoju IT nadzorował będzie Obszar Wsparcia Biznesu – czyli

Wiadomości 0 Comments

Coraz więcej rodziców rozważa zagraniczne studia dla dzieci

Według 75 proc. rodziców ich dzieci czeka świetlana przyszłość. Niewiele mniej uważa, że znajdą one dobrze płatną pracę – wynika z badania banku HSBC. Udany start w dorosłość mogą zapewnić zagraniczne studia.

Wiadomości 0 Comments

Obligacje na akcje zamienię

Możliwość zamiany obligacji na akcje pokazuje, jak bliskie związki mogą łączyć te dwie z pozoru tak różne klasy papierów wartościowych. Opcja zamiany długu na kapitał bywa też bardzo korzystna i

Wiadomości 0 Comments

Polacy coraz bardziej przedsiębiorczy

Frustracja, niezadowolenie z pracy i potrzeba niezależności – to główne czynniki, które skłaniają Polaków do zakładania własnego biznesu. Osoby, które decydują się na taki krok, są świadome swoich kompetencji, nie skupiają się na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź