E-tożsamość w Polsce – regulacje i przepisy prawne

E-tożsamość w Polsce – regulacje i przepisy prawne

e-Tożsamość to środek identyfikacji elektronicznej wydawany najczęściej przez bank. Jest to zestaw danych, które potwierdzają Twoją tożsamość online. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie przez internet z usług, które do tej pory wymagały osobistej wizyty w oddziale firmy usługowej czy w punkcie obsługi klienta. Mimo, że zarówno transakcje, jak i identyfikacja elektroniczna są już dla większości z nas codziennością, warto pamiętać, że rozwój takich narzędzi jest możliwy dzięki wprowadzonym odpowiednim regulacjom prawnym.

Prawo e-tożsamość Polska

W Polsce funkcjonują dwie prawne regulacje dotyczące e-tożsamości, które odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa tego typu transakcji elektronicznych, są to:

  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE w sprawie podpisu elektronicznego, zwane eIDAS.
  • Ustawa z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej

Środkiem identyfikacji elektronicznej jest zestaw informacji umożliwiających ustalenie tożsamości danej osoby fizycznej (formalnie fizycznej lub prawnej, lub osoby fizycznej reprezentującej osobę prawną), wykorzystywany wyłącznie w celu potwierdzenia jej tożsamości w usługach online.

W praktyce oznacza to, że gdy dostawca usług (podmiot świadczący usługi i potrzebujący zweryfikować tożsamość klienta) otrzyma zweryfikowane przez dostawcę tożsamości (najczęściej bank, czyli wydawcę środka identyfikacji elektronicznej) dane w postaci PESEL, imienia i nazwiska klienta, będzie wówczas pewny, z kim ma do czynienia.

Rozporządzenie eIDAS 2.0

Na początku czerwca 2021 roku pojawił się projekt zmian w rozporządzeniu eIDAS, którego celem była przede wszystkim regulacja usług zaufania dla transakcji elektronicznych na jednolitym rynku UE. Ustawa o e-tożsamości eIDAS 2.0 dotyczy głównie tożsamości cyfrowej, co jest spowodowane rosnącym zakresem  cyfryzacji, zarówno sektora prywatnego, jak i administracyjnego. Wywołuje to konieczność potwierdzania naszych danych personalnych za pomocą środka identyfikacji elektronicznej.

Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej

Kolejnym ważnym rozwiązaniem prawnym związanym z wprowadzeniem eIDAS 2.0 jest Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej (EPTC). Umożliwia on m.in. korzystanie z elektronicznej identyfikacji i uwierzytelniania tożsamości zarówno online, jak i offline. EPTC można się posługiwać w kontaktach z podmiotami prywatnymi i publicznymi, a także z wybranymi dużymi platformami internetowymi.

Po więcej informacji w tematyce e-tożsamości zapraszamy do odwiedzenia strony https://www.mojeid.pl

Previous Pożyczka hipoteczna vs. kredyt hipoteczny - różnice i podobieństwa
Next Przyszłość przestrzeni biurowych: elastyczność i zdalna praca

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Jak przygotować skuteczną kampanię na Facebooku?

Nic nie jest wieczne, to prawda znana nie od dziś. W dzisiejszych czasach zmiana to proces zupełnie naturalny. Niemały wpływ miał na to rozwijający się konsumpcjonizm – gdy jedna rzecz

Wiadomości 0 Comments

Do światłowodowego internetu podłączyliśmy milion gospodarstw domowych

Prędkość internetu podwaja się co 2-3 lata, ale zapotrzebowanie na transmisję danych rośnie znacznie szybciej. – Tylko światłowody doprowadzone bezpośrednio do domu czy biura gwarantują odpowiednią prędkość internetu – podkreśla prezes

Wiadomości 0 Comments

Już co piąta kobieta zarabia więcej niż jej partner

Aż 75% pracujących Polaków rozmawia o swoich zarobkach z partnerem. Co więcej, większość z nas uważa, że ukrywanie zarobków wpływa negatywnie na relacje w związku – wynika z badania TNS

Wiadomości 0 Comments

W Hamburgu rusza szczyt G20. Będzie on miał znaczenie głównie polityczne, nie gospodarcze

Liderzy największych światowych gospodarek rozpoczynają dziś dwudniowy szczyt w Hamburgu. Na dzień przed rozpoczęciem spotkania i w dniu wizyty amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w Polsce ogłoszono osiągnięcie ostatecznego porozumienia w sprawie wolnego handlu między

Wiadomości 0 Comments

Młodzi kierowcy spowodowali w ubiegłym roku ponad 5,5 tys. wypadków

Młodzi kierowcy mają często zbyt duże zaufanie do swoich umiejętności, a z drugiej strony nie potrafią zapanować nad pojazdem. Za ponad 20 proc. wypadków, do których dochodzi z winy kierowców, odpowiadają młode osoby.

Wiadomości 0 Comments

Wartość światowego rynku telemedycznego za 5 lat się podwoi

Globalny rynek telemedycyny powinien osiągnąć w tym roku wartość 23,8 mld dolarów – wynika z raportu BCC Research. Do 2021 roku będzie ona rosła średnio w tempie 16 proc. rocznie, do poziomu 55,1

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź