Marcowy skok importu miedzi do Chin – raport surowcowy

Marcowy skok importu miedzi do Chin – raport surowcowy

W piątek na rynkach surowcowych pojawiło się sporo koloru zielonego. Notowania indeksu CRB wzrosły o niecałe pół procenta do poziomu 217,12 pkt., co wynikało przede wszystkim ze wzrostu cen ropy naftowej oraz metali szlachetnych.

Chiński import miedzi większy mdm, mniejszy rdr

Na początku nowego tygodnia uwagę inwestorów przyciąga jednak przede wszystkim sytuacja na rynku miedzi. Notowania tego surowca rosną po dobrych danych dotyczących importu tego metalu do Chin. W marcu wzrósł on aż o 46,4% w ujęciu mdm i osiągnął poziom 410 tysięcy ton. Lutowy import miedzi do Chin wynosił natomiast zaledwie 280 tysięcy ton.

Dane dotyczące chińskiego importu miedzi wspierają stronę popytową na tym rynku, jednak patrząc na nie z szerszej perspektywy, nie powinny one budzić zbyt dużego optymizmu. Lutowy słaby wynik był bowiem rezultatem przede wszystkim obchodzonego w tamtym miesiącu święta Nowego Roku Księżycowego, które z zasady oznacza zamknięcie chińskich rynków finansowych na tydzień, a także prowadzi do ograniczonej aktywności wielu przedsiębiorstw i instytucji bezpośrednio przed i po tym święcie. Marcowa imponująca dynamika importu miedzi jest więc w dużej mierze efektem niskiej bazy.

Dane dotyczące importu nie wyglądają zresztą już tak dobrze w ujęciu rdr. W porównaniu do marca 2014 r., import miedzi do Chin w poprzednim miesiącu spadł o 2,4%. W całym I kwartale tego roku spadek ten wyniósł już 17,1% w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku. Jednym z czynników, który do tego doprowadził, jest zmniejszony import miedzi ze strony podmiotów traktujących ten metal jako zabezpieczenie pod zaciągane kredyty. Chińskim przedsiębiorstwom jest bowiem obecnie dużo trudniej uzyskać kredyt z takim zabezpieczeniem – wiele banków zdecydowało się na rezygnację takich transakcji po rozpoczęciu śledztwa w porcie Qingdao w sprawie nieprawidłowości właśnie w zakresie używania miedzi jako zabezpieczenia pod zaciągane kredyty.

1

Wykres 1. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.

Ropa z Iranu? Nie tak prędko

W cieniu informacji z Chin pojawiły się także ciekawe komentarze w sprawie wpływu porozumienia dotyczącego irańskiego programu atomowego na ceny ropy naftowej. Sukces w negocjacjach oznacza bowiem, że prawdopodobnie w czerwcu podpisane zostanie ostateczne porozumienie, otwierające drogę do zniesienia sankcji nałożonych wcześniej na Iran przez kraje Zachodu – w tym oczywiście ważnych sankcji dotyczących eksportu ropy naftowej.

Iran to kraj posiadający jedne z największych zasobów ropy naftowej na świecie i mający potencjał stać się ważnym eksporterem tego surowca w skali globalnej. Dodatkowa podaż ropy naftowej ze strony Iranu mogłaby więc doprowadzić do utrzymywania się niskich cen ropy naftowej przez dłuższy czas.

Jednak coraz częściej pojawiają się na rynku komentarze o tym, że do znaczącego wzrostu eksportu ropy naftowej z Iranu nie dojdzie zbyt prędko. Jeden z takich komentarzy należał wczoraj do głównego ekonomisty Międzynarodowej Agencji Energetycznej, Fatiha Birola. Według niego, nawet jeśli dojdzie do podpisania ostatecznego porozumienia w czerwcu, to znaczący wzrost w produkcji ropy naftowej w Iranie może mieć miejsce dopiero za 3-5 lat. Birol, typowany na przyszłego prezesa MAE, uważa, że Iran nie jest w stanie wyraźnie zwiększyć produkcji ropy naftowej w krótkim czasie. Wynika to z faktu, że ze względu na sankcje, w ciągu ostatnich lat infrastruktura naftowa w tym kraju była zaniedbywana, nie utrzymywano jej w odpowiedni sposób. Brak przychodów ze sprzedaży ropy naftowej doprowadził do wyczerpania się środków na inwestycje w przemysł naftowy – więc prawdopodobnie takie inwestycje będą konieczne do tego, by doprowadzić infrastrukturę wydobywczą w tym kraju do używalności.

Dzisiaj notowania ropy naftowej rosną. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych zbliża się powoli do poziomu 53 USD za baryłkę. Ważnym technicznym oporem jest poziom 54 USD za baryłkę. W długim terminie cena ropy WTI porusza się w kanale konsolidacyjnym ograniczonym poziomami 44-54 USD za baryłkę.

2

Wykres 2. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous GBP/USD: w drodze na nowe minima
Next NZD/USD: wybicie z konsolidacji

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Cena złota delikatnie w górę

Po dynamicznej środowej zniżce, notowania złota od wczoraj delikatnie kierują się na północ. Stronę popytową wspiera słabość amerykańskiego dolara pod koniec bieżącego tygodnia. Jednak wiele wskazuje na to, że notowania

Analizy surowców 0 Comments

Niższe ceny ropy dobre dla Chin, niekorzystne dla OPEC – raport surowcowy

Bieżący tydzień na rynkach towarowych rozpoczął się bardzo słabo. Wczoraj indeks CRB zanotował spadek o 0,44%, docierając do poziomu 286,75 pkt. To najniższa wartość tego indeksu od początku lutego br.

Analizy surowców 0 Comments

Pszenica blisko linii trendu spadkowego

Poniedziałkowa sesja nie przyniosła wielkich zmian na rynku złota. Cena zniżkowało o 8$ względem piątkowego zamknięcia. W szerokiej perspektywie trend pozostaje spadkowy. Od 1 października 2012 r. cena porusza się

Analizy surowców 0 Comments

Złoto: przebicie oporu

Złoto wybiło opisywany przez nas istotny opór na poziomie 1 195 USD. Wybicie wydaje się być trwałe (zamknięcie świecy godzinowej wyraźnie powyżej oporu) i powinno podtrzymać dynamikę ostatnich wzrostów. Przed

Analizy surowców 0 Comments

Prognoza mroźnej zimy winduje ceny gazu ziemnego – raport surowcowy

W środę na wykresie indeksu CRB widać było ożywienie strony popytowej na rynkach towarowych. Indeks ten zanotował wzrost o 1,83% do poziomu 223,28 pkt., nadrabiając tym samym część strat wynikających

Analizy surowców 0 Comments

Przecena złota

Umocnienie amerykańskiego dolara odbija się dzisiaj negatywnie na cenie złota. Notowania żółtego kruszcu spadają już o około 1%. Obecnie cena złota oscyluje w okolicach 1207-1211 USD za uncję. Najważniejszym wydarzeniem

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź