Niższy podatek za korzystanie z usług kurierskich

Każda firma ,która zajmuje się sprzedażą wysyłkową musi korzystać z usług oferowanych przez pocztę lub firmy kurierskie. Lecz to nie wszystko, także przedsiębiorcy z innej branży zmuszone są do zamawiania towarów za pośrednictwem internetu. Największym szacunkiem cieszą się dostarczyciele, którzy za nieznacznie wyższą opłatę dostarczają przesyłki w krótkim czasie (nawet do jednej doby od złożenia zamówienia). Nie każdy, kto prowadzi biznes wie, że może korzystać z propozycji firm kurierskich po konkurencyjnej cenie.

Usługi kurierskie skierowane są głównie do osób, które przeważnie zmuszone są coś przesyłać. A więc głównie przedsiębiorcy prowadzący sklepy internetowe lub sprzedaż dzięki uprzejmości platform handlowych. Ale to nie reguła. W zasadzie zapotrzebowanie nie zależy od branży i lokalizacji. Na terenie całej Polsce przesyłki cieszą się identyczną popularnością. Nawet jeśli osobiście można odebrać paczkę szybciej zamówić kuriera.

Niewielu przedsiębiorców jednak ma pojęcie, że usługi kurierskie można ,,wpisać w koszty”, a tym samym zmniejszyć podatek. Powinno się zwrócić uwagę na to, że forma usług zależy od tego, co następnie zostanie zawarte w księdze przychodów i rozchodów. A mamy do czynienia z dwoma rodzajami kosztów:

– uboczne (kiedy przedsiębiorstwo zakupuje towary i materiały, które są przywożone kiedy to firma nadaje przesyłki i dokumenty dla kontrahentów). Tego typu usługi obarczone są 23% podatkiem VAT. Do odliczenia podatku VAT można doprowadzić, gdy sami zajmujemy się wysyłką. Aczkolwiek, gdy sprzedajemy jesteśmy zmuszeni nakładać stawkę VAT zgodną z oferowanymi produktami.

Są jednak przypadki, gdy przesyłki kurierskie są w pełni oprocentowane. To głównie sytuacja opisana wyżej, czyli przesyłanie towarów do klienta, bowiem wysyłka daje zysk, a tym samym jest również przychodem dla przedsiębiorstwa.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Czy do faktury zawsze trzeba dołączyć paragon?
Next Jakie prawa przysługują pracownikowi na urlopie wychowawczym?

Może to Ci się spodoba

Od stycznia nowe zasady kontroli podatkowej w małych i średnich firmach

Od nowego roku już nie tylko największe firmy, lecz także małe i średnie będą miały obowiązek przekazywania w formie elektronicznej informacji o prowadzonej ewidencji VAT poprzez Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Będzie to dotyczyło ok.

Prawo podatkowe 0 Comments

Czy przebudowany budynek podlega uldze odsetkowej?

Nabywca w ramach ulgi odsetkowej zakupił lokal mieszkalny, znajdującego się w budynku, w którym deweloper zmienił jego przeznaczenie z koszarowego na mieszkalny wielorodzinny. Deweloper zrealizował rozbiórkę budynku pozostawiając tylko fundamenty

Prawo podatkowe 0 Comments

Czy mieszkanie można wliczyć w koszty podatkowe firmy?

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania część jego powierzchni może być przeznaczona na siedzibę działalności. Takie przedsięwzięcie umożliwia wkalkulowanie części opłat ponoszonych na nieruchomość w koszty podatkowe firmy. Jeśli

Prawo podatkowe 0 Comments

Czy wpłata całego zobowiązania może być traktowana jako zaliczka?

Biznesmeni często oczekują od nabywców uiszczenia zaliczki na poczet wykonywanej dla nich usługi. Kwota owa stanowi czasem równowartość kosztów całego zlecenia. Kiedy powinno się odprowadzać podatek od tego rodzaju przychodów?

Prawo podatkowe 0 Comments

Rozliczenia podatkowe sędziów sportowych

Każdy sędzia sportowy otrzymuje wynagrodzenie za prowadzenie zawodów lub sędziowanie spotkań. Musi jednak założyć jednoosobową działalność gospodarczą, aby wykonywać taki zawód. Jak zatem powinien rozliczać się sędzia sportowy? Czy może

Prawo podatkowe 0 Comments

Amortyzacja domku kempingowego

Jeżeli dla celów prowadzonej działalności gospodarczej osoba nabywa domek kempingowy nie jest on jednorazowo wliczany do kosztów uzyskania przychodów, lecz, jako środek trwały ulega amortyzacji. Określając indywidualne stawki przedsiębiorca może

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź