Czy wpłata całego zobowiązania może być traktowana jako zaliczka?

Czy wpłata całego zobowiązania może być traktowana jako zaliczka?

Biznesmeni często oczekują od nabywców uiszczenia zaliczki na poczet wykonywanej dla nich usługi. Kwota owa stanowi czasem równowartość kosztów całego zlecenia. Kiedy powinno się odprowadzać podatek od tego rodzaju przychodów?

Według polskiej ustawy o CIT nie odliczamy sumy zaliczki w okresie jej odebrania, lecz w terminie wywiązania się z usług na rzecz klienta. Ponieważ termin zaliczka nie jest ściśle opisany, można uznawać za zaliczkę wpłatę całej sumy należności przed realnym otrzymaniem nabytych dóbr. Owe zdanie jest w stu procentach popierane przez sądy administracyjne. Niestety niektóre wątpliwości spotykamy w urzędach podatkowych.

Poszczególne organy podatkowe charakteryzują dzień przekazania przez klienta zaliczki jako moment, w którym przedsiębiorca musi od owej wartości przeliczyć podatek. W wyniku takiej niejasności najbezpieczniej jest zapytać o poradę zamiejscowe urzędy podatkowe bądź wystąpić z konkretną interpretacją.

Błędne odprowadzenie podatku dochodowego przez przedsiębiorców może wiązać się z koniecznością uiszczenia grzywny na rzecz budżetu kraju bądź w poważniejszych sytuacjach z koniecznością wszczęcia postępowania wyjaśniającego.

Ewelina Uroda
www.gazetafinansowa.net

Previous Jak ująć wydatki na delegację?
Next Jakie są istotne elementy biznesplanu?

Może to Ci się spodoba

Prawo podatkowe 0 Comments

Czy możliwe jest przedłużenie postępowania podatkowe?

Fundamentalnym zadaniem organów podatkowych jest rozpatrywanie spraw o profilu skarbowym w ciągu jednego miesiąca. Jeśli postępowanie będzie wielowątkowe możliwe jest ustalenie nowego terminu zakończenia sprawy. Ile może trwać postępowanie podatkowe?

Prawo podatkowe 0 Comments

Jakie podmioty nie mogą być zwolnione z podatku VAT?

Ze zwolnienia od podatku VAT mogą skorzystać podmioty, u których wysokość sprzedaży opodatkowanej nie przewyższyła limitu określonego w przepisach prawa podatkowego. Jeżeli biuro rachunkowe świadczy usługi polegające na doradztwie nie

Prawo podatkowe 0 Comments

Rozliczenia podatkowe sędziów sportowych

Każdy sędzia sportowy otrzymuje wynagrodzenie za prowadzenie zawodów lub sędziowanie spotkań. Musi jednak założyć jednoosobową działalność gospodarczą, aby wykonywać taki zawód. Jak zatem powinien rozliczać się sędzia sportowy? Czy może

Prawo podatkowe 0 Comments

W jakich przypadkach VAT nie obowiązuje?

Zgodnie z przepisami wdrożonymi w 1993 roku istnieje podatek od towarów i usług. W teorii wszystkie firmy związane ze sprzedażą lub wykonywaniem zleconych zadań są opodatkowane. W jakich sytuacjach VAT

Zmiany w rozliczaniu VAT w budownictwie kłopotem dla branży

Nowe zasady rozliczania VAT za usługi budowlane, które weszły w życie z początkiem stycznia, mają uszczelnić system podatkowy oraz ograniczyć oszustwa i nadużycia. Nowe przepisy budzą jednak wątpliwości interpretacyjne. Sam podatnik musi sklasyfikować usługi.

Prawo podatkowe 0 Comments

Po co wykonuje się spis z natury dla przedsiębiorstw?

Przedsiębiorca, który rozpoczął procedury likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej, jest zobowiązany wykonać spis z natury dóbr wchodzących w skład majątku firmy. Owy rejestr obejmuje produkty i usługi objęte obowiązkiem uiszczenia podatku

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź