Kto jest uprawniony do korzystania z praw pracownika po jego śmierci?

Kto jest uprawniony do korzystania z praw pracownika po jego śmierci?

Jedną z cech świadczenia pracy jest to, że ma ono charakter osobisty, to znaczy, że nie może go robić inna osoba. Po śmierci osoby stosunek pracy wygasa.

Pracownik podczas wykonywania obowiązków nabywa różne prawa finansowe i świadczenia pieniężne. W momencie śmierci pracownika te prawa ulegają transferowi na jego bliskich.

W tej sprawie ustawodawca wyznaczył różnice od ogólnie przyjętych zasad dziedziczenia.

Bliskimi uprawnionymi do wstąpienia w prawa pracownika w pierwszej kolejności są:

– małżonek pracownika niezależnie od tego czy realizuje warunki przyznania renty rodzinnej,

– osoby, które według odrębnych przepisów przepisami spełniają warunki otrzymania renty rodzinnej, a nie są rzeczywistymi sukcesorami zmarłego.

Uzyskanie praw pracowniczych nie zależy od dziedziczenia zatem, gdy pracownik nie wskazał w testamencie spadkobierców, nie ma to żadnego wpływu na możliwość uzyskania przez nich uprawnień.

W sytuacji, gdy brak jest małżonka lub osób spełniających kryteria do uzyskania renty rodzinnej, prawa majątku zostają przeniesione do masy spadku i wtedy ulegają dziedziczeniu na ogólnych zasadach wynikających z prawa cywilnego. Taki przepis jest uzasadniony, ponieważ umożliwia osobom z najbliższej rodziny zatrudnionego zapewnić określone środki, jakie jemu przysługiwały i wynikają ze stosunku pracy, bez potrzeby czekania na zakończenie postępowania spadkowego.

Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net

Previous Komentarz do rynku złotego
Next Zakładamy spółkę w 24 godziny

Może to Ci się spodoba

Prawo pracy 0 Comments

Jak wygląda umowa o dzieło?

Obecnie w kraju istnieje przynajmniej kilka metod zawierania współpracy. Wśród wielu dostępnych dużym zainteresowaniem cieszy się umowa o dzieło, która dość często wygrywa z etatem na podstawie umowy o pracę.

Prawo pracy 0 Comments

Jak przyznawany jest urlop ojcowski?

W ostatnim czasie wiele mówi się o świadomym rodzicielstwie i dzieleniu obowiązków między rodzicami. Dotychczas wiele czynności przejmowały kobiety, które rezygnowały z rozwoju zawodowego na rzecz dzieci. Od dawna wybierane

Prawo pracy 0 Comments

Czy można ukarać pracownika karą pieniężną?

Każdy przedsiębiorca przygotowuje spis reguł i zasad oraz regulamin, który stanowi dla pracowników wytyczne oraz ustanawia prawa i obowiązki. Wszystkie odstąpienia od ustaleń są odpowiednio karane. Aby było uczciwie taki

Prawo pracy 0 Comments

Czy pracownik może przesunąć urlop wypoczynkowy?

Osoba zatrudniona może starać się o przełożenie urlopu na inny termin składając odpowiednio umotywowany wniosek do pracodawcy. Sformułowanie przyczyn przełożenia urlopu wypoczynkowego musi opierać się w nim o istotne powody.

Rząd rozważa oskładkowanie studenckich umów-zleceń. Zmiany mogą być korzystne dla rynku pracy

Pracodawcy nie muszą dziś odprowadzać do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne pracowników przed 26 rokiem życia, którzy wciąż kontynuują naukę. Niedługo może się to zmienić. Rząd rozważa możliwość oskładkowania studenckich umów-zleceń.

Prawo pracy 0 Comments

Duże zmiany w urzędach pracy. Ministerstwo szykuje projekt reformy

Resort pracy przygotowuje dużą reformę rynku pracy. Zgodnie z założeniami urzędy pracy mają zostać scentralizowane i przejść pod kontrolę administracji rządowej, dzięki czemu zyskają większą elastyczność i zwiększą skuteczność. Nowe przepisy zniosą też

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź