Komentarz do rynku złotego

Początek nowego tygodnia handlu na złotym przynosi osłabienie polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1070 PLN za euro, 3,1402 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3782 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,584% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilka sesji na złotym przynosi stabilizację wyceny polskiej waluty w rejonie 3-miesiecznych maksimów. Po skokowym umocnieniu z poziomu 4,20 EUR/PLN, kurs ustabilizował się blisko bariery 4,10 EUR/PLN. Dzisiejszą poranną zniżkę złotego tłumaczyć należy spadkami na rynku eurodolara oraz pogorszeniem się nastrojów na szerokim rynku za sprawą porannych, gorszych od oczekiwań danych z Chin. Zakładając, iż za ostatnią zwyżką złotego oraz wyceny polskiego długu stał kapitał z Azji to pogorszenie się nastrojów na tamtejszym rynku może stanowić wyraźny sygnał również dla środków ulokowanych w polskich aktywach.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy znaczące wskazania z rynku krajowego. O godz. 14:00 GUS poda dane dot. inflacji CPI w marcu oraz w I kw. 2013r. W świetle ostatniej dyskusji o ewentualnych cięciach stóp w kolejnych miesiącach dane te będą uważnie obserwowane przez rynek, a możliwe wskazania niższe od prognoz (CPI – 1,1% r/r, 0,3% m/m) najprawdopodobniej przełożyłyby się na nieznaczne umocnienie polskiego długu. Bazując na ostatniej konferencji po posiedzeniu RPP założyć należ jednak, iż ewentualne decyzje co do zmiany poziomu stopy procentowej mogą mieć miejsce dopiero po publikacji projekcji makroekonomicznej NBP.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy stabilizację notowań złotego blisko 4,10 EUR/PLN. Wyhamowanie ostatniej aprecjacji sugeruje, iż w ciągu najbliższego tygodnia może dojść do próby osłabienia złotego – korekty ostatniego ruchu. Kluczowym dla wyceny złotego pozostają doniesienia z rynku długu, gdzie istnieje ryzyko, iż odpływ krótkoterminowego, spekulacyjnego kapitału może przynieść powrót kwotowań polskiej waluty w okolice 4,15 EUR/PLN.

 

Konrad Ryczko
analityk DM BOŚ

Previous BPH: raport rynek akcji
Next Załamanie cen kruszców

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Odreagowanie po zwyżce na złotym – komentarz PLN

Notowania polskiego złotego wciąż poruszają się pod dyktando sytuacji na globalnym rynku. Wczorajsze osłabienie amerykańskiego dolara i umocnienie walut rynków wschodzących było sygnałem, że globalni inwestorzy mają apetyt na ryzyko.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Wyraźna poprawa nastrojów na giełdach

W środę na parkietach zagościły bardziej dynamiczne niż ostatnio zwyżki. Nie było przy tym wyraźnego powodu do przypływu optymizmu. Skorzystał na tym także WIG20, rosnąc momentami mocniej niż większość pozostałych

Komentarze rynkowe 0 Comments

Możliwe dalsze niewielkie zwyżki w Europie

Wobec braku nowych impulsów, inwestorzy wykazują umiarkowany optymizm i nadal kupują akcje. Dziś sytuacja może się nieznacznie zmienić. Środa była jednym z najbardziej spokojnych dni w ostatnich tygodniach, kiedy z

Komentarze rynkowe 0 Comments

Skutki decyzji SNB nie ograniczają się tylko do CHF

Gdy tworzy się historia rynków finansowych, trudno oczekiwać ograniczenia wpływu do wąskiego segmentu jednej waluty. Decyzja SNB niesie ze sobą szerokie implikacje w postaci nadszarpnięcia zaufania do polityki banków centralnych.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Płynność wzrasta przed konferencją ECB

Euro (EUR) spadło do poziomu 1.2456 ze swojego maksimum na poziomie 1.2575 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Wspólna waluta straciła swoje dotychczasowe zyski, ponieważ „zielony” znacząco umocnił swój kurs.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – zaczyna się ciekawy tydzień dla giełd

Parkiety Europy Zachodniej zyskują dzisiaj o poranku na fali spadających rentowności niemieckich obligacji. Optymizm z niemieckiego DAX przelał się na pozostałe parkiety i obecnie zyskują już średnio o 0,4%. Niemałe

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź