Jak powinni być obsługiwani klienci?

Jak powinni być obsługiwani klienci?

W kraju otwiera się coraz więcej przedsiębiorstw usługowych i handlowych. W dużych korporacjach o jakość i odpowiednie obsługiwanie klientów zabiegają powołane do tego osoby. Organizują kursy, zajęcia, uczą zachowań. W przypadku niewielkich biznesów często dialogi są intuicyjne. Jak w rzeczywistości należy przyjmować konsumentów?

Oczywiście sposób traktowania klienta uzależniony jest od posiadanej działalności gospodarczej oraz branży. W punktach usługowych istotne jest skupienie się na bezbłędnym zrealizowaniu usługi i radości z ostatecznych efektów.

Natomiast w firmach handlowych znaczenie ma owocna sprzedaż towaru w satysfakcjonującej cenie, dobranej do jakości i wartości. Należy poszukiwać klientów, nakłaniać do zakupu i informować o obecnych promocjach.

W kontakcie z klientami liczy się przede wszystkim komunikatywność i otwartość. Najlepiej stosować zwroty grzecznościowe, ale jednocześnie zachowywać się spontanicznie i pogodnie. Konieczna jest znajomość posiadanych produktów, wykonywanych czynności i ogólnej tematyki. Imponująca wiedza merytoryczna świadczy o rzetelności i doświadczeniu.

Nietaktowne jest prowadzenie kłótni, uparte przekonywanie do wygłaszanych racji i poniżanie. Nawet jednostkowa sytuacja może drastycznie zmniejszyć przychody. Zła opinia (szczególnie w małym mieście) szybko trafia do kupujących i przynosi niechciane straty.

Z tego względu lepiej pokojowo załatwiać sprawy, szukać kompromisu i w sposób kulturalny prowadzić rozmowy. Pojawiające się reklamacje należy rozpatrywać profesjonalnie i bez zbędnych uwag.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Ubezpiecz się w grupie
Next Niska zmienność na EUR/USD i podbicie EUR/CHF

Może to Ci się spodoba

Mała firma 0 Comments

Jak wygląda idealne spotkanie biznesowe?

Wiele renomowanych, głównie światowych, korporacji stosuje wyszukane strategie znane wcześniej tylko zagranicą. Wśród nich są atrakcyjne pakiety socjalne, wyjazdy integracyjne oraz zebrania biznesowe. Wszystkie mają służyć pracownikom oraz klientom, rozpowszechniać

Mała firma 0 Comments

Kiedy opłaty można zaliczyć do kosztów przychodu firmy?

Od jakiegoś czasu można spotkać się z sytuacją, gdy podatnik chce włączyć poniesione wydatki do kosztów przychodu, jednak nie posiada stosownych dokumentów. Przykładem może być wynajem lokalu i regulowanie wszelkich

Mała firma 1Comments

Co ogranicza w Polsce rozwój małego biznesu?

Gąszcz przepisów, wysokie składki ZUS, utrudniony dostęp do kredytów – to tylko kilka z ograniczeń i barier, którym czoła codziennie stawiają przedsiębiorcy. Okazuje się jednak, że to firmy z sektora

Mała firma 0 Comments

Jak sekretarka przygotowuje delegację?

Sekretariat to często nieodłączny element prezesa. Załatwia większość jego spraw i organizuje kwestie formalne tak, żeby wszystko przebiegało zgodnie z planem i w określonym czasie. Jakie jeszcze obowiązki przechodzą na

Mała firma 0 Comments

Jakie cechy powinien mieć menadżer?

Duże firmy i korporacje szukają wykwalifikowanych pracowników na etaty kierownicze, którzy posiadają pożądane predyspozycje, możliwości i doświadczenie. Muszą przedstawić wszystkie referencje oraz historię kariery zawodowej. Jak mianuje się dobrego menadżera?

Mała firma 0 Comments

Jak wysoki mandat może otrzymać pracodawca?

Najczęściej realizowaną reakcją inspektorów pracy na odkryte wykroczenie jest obciążenie pracodawcy mandatem. Wychodzą oni z założenia że nakładanie kar w postaci mandatów jest bardziej efektywne niż założenie sprawy w sądzie.

1 Comment

  1. Bartosz
    01 września, 16:26 Reply
    Oj, jak mnie denerwuje podejście nie których sprzedawców do klientów. Celowe wprowadzanie w błąd lub wciskanie czegoś na siłę. Sprzedawcy powinni być szkoleni przez przyjęciem ich do pracy.

Zostaw odpowiedź