Jak kształtuje się polska gospodarka

Jak kształtuje się polska gospodarka

W ostatnich latach sytuacja gospodarcza Polski jest w znacznym stopniu uzależniona od sytuacji w sferze euro. W najbliższej perspektywie, gospodarka naszego kraju powinna odczuć wyraźne polepszenie.

Ostatnimi czasy sytuacja gospodarcza w Polsce nic sobie nie robi ze spadku PKB w krajach Europy zachodniej a jej wzrost został zanotowany na poziomie 4,3%. Polska gospodarka nie zwalnia, jednak zagadką jest skala spadku tempa gospodarczego.

W ubiegłym roku nawet najwięksi pesymiści nie śmieli prognozować spadku PKB większego niż 2,5%. Mogliśmy przypuszczać, że niezbyt pozytywne zapowiedzi rządu miały na celu stworzenie dogodnego punktu wyjścia do wprowadzenie niezbyt popularnych zmian w zakresie reformy systemu emerytalnego. Dobra sytuacja w ostatnich latach utrzymywała się nawet wtedy, gdy popyt krajowy ulegał osłabnięciu, wówczas na pomoc przyszedł mu eksport, którego dynamika znacznie wzrosła. Spadek dynamiki popytu krajowego zamortyzowało też osłabienie złotego, czego skutkiem był wzrost konkurencyjności wyrobów polskich na rynku zagranicznym.

Ostatnie dane, dotyczące wzrostu dynamiki sprzedaży detalicznej, wskazują, że w związku ze spowolnieniem wzrostu w strefie euro, spadek dynamiki euro będzie skompensowany przez poprawę popytu krajowego.

Spadek tendencji spożycia publicznego będzie trwał nadal tak, jak dzieje się to od dłuższego czasu. Do tej pory regres ten był ratowany przez w miarę przyzwoite spożycie indywidualne.

W ostatnich latach głównym motorem wzrostu PKB była dynamika inwestycji. Nie ma jednak pewności, jak w dalszym ciągu będzie się kształtować stan naszej gospodarki. Pogarszająca się sytuacja na rynku pracy i prowadzona przez banki restrykcyjna polityka kredytowa wpływa na popyt wewnętrzny. Na większe wydatki ze strony kasy państwowej też nie mamy co liczyć.

Podobnie rzecz ma się w przypadku inwestycji. Spadek wydatków państwa spowodowany oszczędnościami budżetowymi po Euro 2012 wpłynął na spowolnienie gospodarcze, co nie motywuje inwestorów prywatnych.

Zauważalne obecnie spowolnienie było nieuniknione. Wiele zależy od kształtowania się rynku euro, gdzie sytuacja nie jest najlepsza. Nadzieje pokładamy w wewnętrznej sile gospodarki.

Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net

Previous Moja własna pizzeria
Next Najczęstsze błędy zawarte w biznesplanach

Może to Ci się spodoba

Gospodarka 0 Comments

Na czym polega analiza fundamentalna?

Analiza fundamentalna to podstawowe narzędzie wykorzystywane przy długoterminowym inwestowaniu w akcje. Na czym polega? W jaki sposób wycenia się akcje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym

Gospodarka 0 Comments

Konflikt amerykańsko-północnokoreański stał się pretekstem do realizacji zysków na giełdzie

Spadek akcji na globalnych rynkach, który dokonał się w ubiegłym tygodniu to jedynie efekt chęci realizacji zysków przez inwestorów – uważa analityk Domu Maklerskiego mBanku. Jako pretekst posłużyła wymiana zdań między Donaldem

Gospodarka 0 Comments

Efekt Euro będzie miał znacznie skromniejszy wpływ na gospodarkę Francji niż cztery lata temu na Polskę

Skumulowany wpływ mistrzostw Europy w piłce nożnej na polskie PKB do 2020 roku może wynieść 21,3 mld zł. W przypadku wysoko rozwiniętej Francji korzyści będą prawdopodobnie znacznie skromniejsze. Wielkie imprezy sportowe

Gospodarka 0 Comments

Wartość polskiego eksportu może w tym roku wzrosnąć do 197 mld euro

197 mld euro – do takiego poziomu może wzrosnąć w tym roku polski eksport – prognozuje PKO Bank Polski. Ekspansja zagraniczna to już domena nie tylko dużych firm, lecz także małych i średnich

Gospodarka 0 Comments

Na koniec roku w budżecie możliwe kilkanaście miliardów złotych nadwyżki

W I połowie roku wpływy budżetowe przekroczyły połowę zakładanych na cały rok, podczas gdy wydatki nie sięgnęły 45 proc. To stawia budżet w dobrej sytuacji nawet pomimo ponoszonych wydatków na program Rodzina

Gospodarka 0 Comments

Polska gospodarka musi dążyć do ścisłej integracji z Europą

Jeżeli polska gospodarka ma dogonić światowych liderów, musi dążyć do ścisłej integracji z Europą. Rząd powinien wspierać ekspansję zagraniczną polskich firm, rozwój technologiczny i jak najszybciej stworzyć plan przestawienia gospodarki na niskoemisyjną.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź