Złoto i ropa wciąż pod presją podaży – raport surowcowy

Złoto i ropa wciąż pod presją podaży – raport surowcowy

Podczas piątkowej sesji na rynkach towarowych panowały zróżnicowane nastroje. Zobrazował to indeks CRB, którego wartość tego dnia spadła o symboliczne 0,13% do poziomu 288,67 pkt. Przecenione zostały surowce energetyczna i spora część tzw. soft commodities, podczas gdy notowania większości metali i zbóż wzrosły.

Złoto wciąż pod presją silnego dolara

Na początku bieżącego tygodnia notowania złota utrzymują się w pobliżu ubiegłorocznych minimów. Dynamiczna zniżka cen tego kruszcu w minionym tygodniu wywołała pewne ożywienie wśród kupujących metal – widać to było po zwiększonym popycie na złoto wśród azjatyckich jubilerów. Niemniej jednak, ożywienie kupujących nie było na tyle duże, aby zmienić ogólny negatywny sentyment na rynku złota.

Notowaniom żółtego kruszcu szkodzi obecnie jeden podstawowy czynnik – silny dolar. Umacnianie się amerykańskiej waluty sprawia, że złoto przestaje być atrakcyjne jako zabezpieczenie przed inflacją. W piątek inwestorzy na rynku złota czekali przede wszystkim na wystąpienie szefowej Fed, Janet Yellen, wyczekując sygnałów dotyczących dalszego kierunku polityki monetarnej w USA. Zaskoczenia w wypowiedziach szefowej Fed nie było – potwierdziła ona, że po zaplanowanym na październik wygaszeniu programu QE3, Fed ma zamiar „trochę poczekać” z ewentualnym podnoszeniem stóp procentowych. Yellen po raz kolejny zaznaczyła także, że wszelkie decyzje dotyczące poziomu stóp procentowych w USA będą ściśle uzależnione od sytuacji na amerykańskim rynku pracy.

Na początku bieżącego tygodnia układ techniczny na wykresie złota praktycznie się nie zmienił. Notowania tego surowca pozostają pod presją podaży. Obecnie testowane jest techniczne wsparcie w okolicach 1275-1278 USD za uncję – jego pokonanie otworzy cenom złota drogę do 1260 USD za uncję, a nawet 1240-1241 USD za uncję.

1

Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.

Kolejny tankowiec załadowany w Libii

Z podobną sytuacją techniczną mamy obecnie do czynienia na wykresie ropy naftowej WTI. W ubiegłym tygodniu cena tego surowca dotarła do okolic 93 USD za baryłkę, który służy obecnie za najbliższy techniczny poziom wsparcia.

Chociaż dzisiaj rano notowania ropy naftowej WTI rosną, to zwyżka ta wpisuje się w rozpoczętą w minionym tygodniu konsolidację cen tego surowca. Na rynku ropy widać obecnie presję podaży, wynikającą z sytuacji fundamentalnej na tym rynku. Niespokojna sytuacja polityczna w Iraku, na Ukrainie czy w Libii nie przekłada się bowiem na wyraźny spadek podaży ropy naftowej z niektórych krajów, którego się obawiano.

Zamiast tego, w weekend kolejne optymistyczne informacje napłynęły z Libii. Przedstawiciele tamtejszej National Oil Company (NOC) poinformowali, że w piątek wieczorem zakończył się załadunek drugiego tankowca w porcie Es Sider. Port ten został niedawno otwarty po wielu miesiącach zamieszek i protestów, kiedy to eksport ropy z Es Sider był niemożliwy. Dzięki wznowieniu prac w porcie, eksport ropy naftowej z Libii wzrósł.

Również informacje o produkcji ropy naftowej w tym kraju są coraz lepsze. Obecnie znajduje się ona na poziomie 612 tys. baryłek dziennie. To nawet nie jest połowa możliwości wydobywczych Libii (1,4 mln baryłek dziennie), jednak liczba ta jest znaczącą poprawą w stosunku do niektórych dni w tym roku. Ze względu na zamieszki i protesty, obserwowane już były wielkości dziennego wydobycia tak niskie jak 100 tys. baryłek.

2

Wykres 2. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz walutowy - Krajobraz po Jackson Hole
Next Dolar umacnia się na całej linii

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Mieszana wymowa prognoz IGC na rynku zbóż – raport surowcowy

Wczoraj na rynkach surowcowych pojawiło się dużo koloru zielonego. Indeks CRB zanotował wzrost o 1,32% do poziomu 223,69 pkt. Wzrosły notowania ropy naftowej, a także metali oraz większości towarów rolnych.

Analizy surowców 0 Comments

Niezmienna retoryka przedstawicieli OPEC – raport surowcowy

W piątek na rynkach towarowych przeważał kolor czerwony. Notowania indeksu CRB spadły o 0,68% do poziomu 243,75 pkt. Najmocniej przeceniona została ropa naftowa, której cena pikowała w dół o niemal

Analizy surowców 0 Comments

Trwa spadkowa seria na rynkach zbóż – raport surowcowy

Podczas wczorajszej sesji zatrzymany został ruch notowań indeksu CRB na południe. Wartość tego agregatu w czwartek wzrosła o 0,03%. Na taki wynik złożył się wzrost notowań surowców energetycznych i metali

Analizy surowców 0 Comments

Komentarz surowcowy- podwyższona zmienność na ropie naftowej

Ropa naftowa zyskała w poprzednim tygodniu 4,4%, choć w międzyczasie zwyżka sięgała blisko 13% z powodu eskalacji konfliktu w Jemenie. Skok kwotowań został odważnie wyprowadzony pomimo, iż mamy do czynienia

Analizy surowców 0 Comments

Rywalizacja dwóch rządów w Libii – raport surowcowy

W piątek indeks CRB zanotował relatywnie niewielki spadek – o 0,02% do poziomu 272,64 pkt. Podrożały m.in. miedź, platyna, pallad, ryż oraz kakao. Z kolei na minusie po raz kolejny

Analizy surowców 0 Comments

Spadek zapasów ropy naftowej w USA – raport surowcowy

Wtorek był już trzecim z kolei dniem, w którym indeks CRB praktycznie stał w miejscu. Wczoraj wartość indeksu ledwo drgnęła (wzrosła o 0,01%) i na koniec dnia wyniosła 307,28 pkt.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź