Komentarz surowcowy- podwyższona zmienność na ropie naftowej

Komentarz surowcowy- podwyższona zmienność na ropie naftowej

Ropa naftowa zyskała w poprzednim tygodniu 4,4%, choć w międzyczasie zwyżka sięgała blisko 13% z powodu eskalacji konfliktu w Jemenie. Skok kwotowań został odważnie wyprowadzony pomimo, iż mamy do czynienia z ogromnymi zapasami tego surowca w USA i długofalowym trendem spadkowym.

•Ropa naftowa traci od początku 2015 roku 10,44%

•Złoto zyskało w poprzednim tygodniu 1,3%

Ropa naftowa posiada aktywne wsparcie 47,42 USD

Ropa naftowa zyskała w poprzednim tygodniu 4,4%, choć w międzyczasie zwyżka sięgała blisko 13% z powodu eskalacji konfliktu w Jemenie. Skok kwotowań został odważnie wyprowadzony pomimo, iż mamy do czynienia z ogromnymi zapasami tego surowca w USA i długofalowym trendem spadkowym.

Dynamiczne podbicie cen ropy naftowej zostało jednak zredukowane podczas ostatniej, piątkowej sesji, tak, że obecna wycena jednej baryłki crude oil sięga niespełna 48,50 USD. To jest poziom, który obserwowaliśmy przed ubiegłotygodniowym wzrostem napięcia geopolitycznego i wówczas pełnił rolę oporu. Teraz stanowi techniczny trigger, którego przekroczenie w górę powinno być tylko wtedy istotne, jeśli konflikt na Bliskim Wschodzie ponownie zaiskrzy i wzrosną ryzyka wydłużenia dostaw ropy naftowej.

Pamiętajmy, że zamknięcie cieśniny Bab el-Mandeb, nad którą leży Jemen, może zablokować tankowcom z Zatoki Perskiej drogę do Kanału Sueskiego i rurociągu Sumend, zmuszając je do okrążenia południowego wybrzeża Afryki. To tylko ryzyko na obecną chwilę.

Jeśli w najbliższych kilkunastu godzinach – dniach kurs FOIL nie przebije twardego oporu 52,31 USD to wówczas zobaczymy płynny surowiec na ścieżce spadkowej a obecny sygnał sprzedaży DMI /ADX powinien obowiązywać.

Ponadto trzeba uwzględniać fundamentalną słabość popytu na rynku ropy naftowej, a nie tylko spekulacyjne zagrania na wiadomości dotyczące Jemenu. Ogólnie duża podaż ropy naftowej na globalnym rynku i rosnąca produkcja w Stanach Zjednoczonych, która z kolei odbija się na zapasach, powodują, że techniczne wsparcie 44,18 – 44,00 USD powinno przyciągać kurs FOIL.
1

Dane H4- FOIL (ropa naftowa)

Złoto będzie reagować na wzrost globalnego niepokoju

Złoto zyskuje w ujęciu dziesięciodniowym niespełna 3,5% i tylko 0,61% liczone od początku bieżącego roku. Mamy silny trend wzrostowy na przedstawionym kruszcu, ale tylko w układzie H4 i to na danych z ostatnich dwóch tygodni.

W wyższych czasowo interwałach złoto podlega oscylacyjnej przecenie a fale zniżkujące co jakiś czas wynoszą po 100 – 200 USD za uncję. Obecnie mamy korektę w dół we wspomnianym trendzie, co pokazuje sprzedaż na DMI / ADX i z obecnych poziomów technicznie złoto ma potencjał do ruchu w stronę 1000 USD, ale tylko gdy nie nastąpi globalny wzrost niepokoju. Na przykład zaostrzenie konfliktu na Bliskim Wschodzie i brak połamania wsparcia 1180 USD lub barier 1163 – 1147 USD ponownie odnowi impet za cennym kruszcu. Wówczas surowiec ten będzie uważany za bezpieczną przystań, co często powoduje dynamiczne wahania kursu w górę.

Pamiętajmy też, że złoto reaguje na dane z rynku pracy z USA a w tym tygodniu w piątek mamy właśnie taką kluczową figurę makro. Dane odnośnie zatrudnienia poza rolnictwem (NFP) w USA są ściśle powiązane z oczekiwaniami wobec tego, co zrobi FED w najbliższym czasie. Gracze na rynku złota mogą zareagować dystrybucją jeśli wskazania NFP (oczek. 244 tys., Poprz. 295 tys.) okażą się danymi znacznie bardziej optymistycznymi dla gospodarki, niż się tego powszechnie spodziewamy.

Według techniki sytuacja na złocie jest klarowna, gdyż kruszec ten znajduje się w fali wzrostowej a wskazane wsparcie 1180 USD podtrzymuje zwyżkowy układ sił na wykresie H4. Dopiero jego przełamanie stanowiłoby o zmianie kierunku na spadkowy, który z drugiej strony zostanie wykreowany jeśli silny opór 1217 USD będzie aktywny, przy braku wybicia się linii CCI powyżej +100 punktów.

2
Dane H4- FGOLD (złoto)

Michał Pietrzyca
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz giełdowy - Ludowy Bank Chin gotowy do działania
Next Spadek bezrobocia w Japonii

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Wiedeń w centrum uwagi na rynku ropy – raport surowcowy

Po całkiem niezłym poprzednim tygodniu, miniony poniedziałek przyniósł powrót notowań towarów do spadków. Indeks CRB zanotował wczoraj zniżkę o 0,71% do poziomu 267,19 pkt. Taniały m.in.: ropa naftowa, miedź, złoto,

Analizy surowców 0 Comments

Złoto, srebro: spadki cen na skutek umocnienia dolara

Kłopoty Grecji oraz słowa członków Fed o możliwości podwyżki stóp procentowych w USA wcześniej niż oczekiwano doprowadziły wczoraj do znaczącego umocnienia amerykańskiego dolara. Odbiło się to echem na rynkach większości

Analizy surowców 0 Comments

Wzrosty na ropie i miedzi

Złoto testuje opór wynikający z chmury Ichimoku na poziomie 1314$ (poziom ten obniżył się z 1339$). Od ośmiu sesji zmienność jest stosunkowo niewielka. Zamknięcie powyżej tego poziomu wprowadzi wykres dzienny

Analizy surowców 0 Comments

Duże zapasy ropy naftowej w USA i Chinach – raport surowcowy

Wtorek był kolejnym dniem zniżki indeksu CRB. Tym razem jego wartość spadła o ponad pół procenta, dochodząc do poziomu 209 pkt. Na plus udało się wyjść jedynie nielicznym surowcom –

Analizy surowców 0 Comments

Cena ropy naftowej na 5-letnim minimum – raport surowcowy

W piątek notowania indeksu CRB zanotowały dramatyczny spadek – aż o 4,61% do poziomu 254,37 pkt. W dużej mierze był on rezultatem gwałtownej przeceny ropy naftowej w drugiej połowie ubiegłego

Analizy surowców 0 Comments

Złoto: coraz bliżej poziomu 1200 USD za uncję

W piątek na rynkach surowcowych zdecydowanie dominował kolor czerwony. Wszystko za sprawą silniejszego dolara – wartość tej waluty jest bowiem negatywnie skorelowana z notowaniami wielu surowców. Na wzrost wartości USD

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź