Komentarz surowcowy- podwyższona zmienność na ropie naftowej

Komentarz surowcowy- podwyższona zmienność na ropie naftowej

Ropa naftowa zyskała w poprzednim tygodniu 4,4%, choć w międzyczasie zwyżka sięgała blisko 13% z powodu eskalacji konfliktu w Jemenie. Skok kwotowań został odważnie wyprowadzony pomimo, iż mamy do czynienia z ogromnymi zapasami tego surowca w USA i długofalowym trendem spadkowym.

•Ropa naftowa traci od początku 2015 roku 10,44%

•Złoto zyskało w poprzednim tygodniu 1,3%

Ropa naftowa posiada aktywne wsparcie 47,42 USD

Ropa naftowa zyskała w poprzednim tygodniu 4,4%, choć w międzyczasie zwyżka sięgała blisko 13% z powodu eskalacji konfliktu w Jemenie. Skok kwotowań został odważnie wyprowadzony pomimo, iż mamy do czynienia z ogromnymi zapasami tego surowca w USA i długofalowym trendem spadkowym.

Dynamiczne podbicie cen ropy naftowej zostało jednak zredukowane podczas ostatniej, piątkowej sesji, tak, że obecna wycena jednej baryłki crude oil sięga niespełna 48,50 USD. To jest poziom, który obserwowaliśmy przed ubiegłotygodniowym wzrostem napięcia geopolitycznego i wówczas pełnił rolę oporu. Teraz stanowi techniczny trigger, którego przekroczenie w górę powinno być tylko wtedy istotne, jeśli konflikt na Bliskim Wschodzie ponownie zaiskrzy i wzrosną ryzyka wydłużenia dostaw ropy naftowej.

Pamiętajmy, że zamknięcie cieśniny Bab el-Mandeb, nad którą leży Jemen, może zablokować tankowcom z Zatoki Perskiej drogę do Kanału Sueskiego i rurociągu Sumend, zmuszając je do okrążenia południowego wybrzeża Afryki. To tylko ryzyko na obecną chwilę.

Jeśli w najbliższych kilkunastu godzinach – dniach kurs FOIL nie przebije twardego oporu 52,31 USD to wówczas zobaczymy płynny surowiec na ścieżce spadkowej a obecny sygnał sprzedaży DMI /ADX powinien obowiązywać.

Ponadto trzeba uwzględniać fundamentalną słabość popytu na rynku ropy naftowej, a nie tylko spekulacyjne zagrania na wiadomości dotyczące Jemenu. Ogólnie duża podaż ropy naftowej na globalnym rynku i rosnąca produkcja w Stanach Zjednoczonych, która z kolei odbija się na zapasach, powodują, że techniczne wsparcie 44,18 – 44,00 USD powinno przyciągać kurs FOIL.
1

Dane H4- FOIL (ropa naftowa)

Złoto będzie reagować na wzrost globalnego niepokoju

Złoto zyskuje w ujęciu dziesięciodniowym niespełna 3,5% i tylko 0,61% liczone od początku bieżącego roku. Mamy silny trend wzrostowy na przedstawionym kruszcu, ale tylko w układzie H4 i to na danych z ostatnich dwóch tygodni.

W wyższych czasowo interwałach złoto podlega oscylacyjnej przecenie a fale zniżkujące co jakiś czas wynoszą po 100 – 200 USD za uncję. Obecnie mamy korektę w dół we wspomnianym trendzie, co pokazuje sprzedaż na DMI / ADX i z obecnych poziomów technicznie złoto ma potencjał do ruchu w stronę 1000 USD, ale tylko gdy nie nastąpi globalny wzrost niepokoju. Na przykład zaostrzenie konfliktu na Bliskim Wschodzie i brak połamania wsparcia 1180 USD lub barier 1163 – 1147 USD ponownie odnowi impet za cennym kruszcu. Wówczas surowiec ten będzie uważany za bezpieczną przystań, co często powoduje dynamiczne wahania kursu w górę.

Pamiętajmy też, że złoto reaguje na dane z rynku pracy z USA a w tym tygodniu w piątek mamy właśnie taką kluczową figurę makro. Dane odnośnie zatrudnienia poza rolnictwem (NFP) w USA są ściśle powiązane z oczekiwaniami wobec tego, co zrobi FED w najbliższym czasie. Gracze na rynku złota mogą zareagować dystrybucją jeśli wskazania NFP (oczek. 244 tys., Poprz. 295 tys.) okażą się danymi znacznie bardziej optymistycznymi dla gospodarki, niż się tego powszechnie spodziewamy.

Według techniki sytuacja na złocie jest klarowna, gdyż kruszec ten znajduje się w fali wzrostowej a wskazane wsparcie 1180 USD podtrzymuje zwyżkowy układ sił na wykresie H4. Dopiero jego przełamanie stanowiłoby o zmianie kierunku na spadkowy, który z drugiej strony zostanie wykreowany jeśli silny opór 1217 USD będzie aktywny, przy braku wybicia się linii CCI powyżej +100 punktów.

2
Dane H4- FGOLD (złoto)

Michał Pietrzyca
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz giełdowy - Ludowy Bank Chin gotowy do działania
Next Spadek bezrobocia w Japonii

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Silne odbicie na miedzi

Wykres dzienny złota przybiera formę krótkoterminowej konsolidacji. Od ośmiu sesji cena porusza się przede wszystkim w wąskim zakresie 1460-1480$. Obszar ten jest powyżej linii kinjun sen, co może sugerować kontynuację

Analizy surowców 0 Comments

Miedź: z kanału w kanał

Kurs kontraktu na miedź notowanego na giełdzie COMEX od początku lutego poruszał się w obrębie kanału wzrostowego. W ostatnim czasie doszło do wybicia dołem z niego, a dodatkowo na wykresie

Analizy surowców 0 Comments

Cena złota nadal powyżej 1226 USD za uncję

Od wczoraj notowania złota delikatnie spadają, co wynika m.in. z umocnienia amerykańskiego dolara. Niemniej jednak, cena uncji żółtego kruszcu utrzymuje się powyżej poziomu wsparcia w okolicach 1226 USD. W ostatnich

Analizy surowców 0 Comments

Oczekiwanie na wybicie

W krótkim terminie na złocie obserwujemy konsolidację. Trwa to już czternastą sesję z rzędu. Techniczny opór znajduje się w obszarze 1400 – 1410$. W średnim i długim terminie trend jest

Analizy surowców 0 Comments

Zaskakująco duży eksport soi z USA do Chin – raport surowcowy

Po środowym spadku, w czwartek notowania indeksu CRB zawróciły w górę. Wartość tego indeksu wzrosła wczoraj o 0,77% do poziomu 272,43 pkt. Był to efekt m.in. dynamicznej zwyżki na rynkach

Analizy surowców 0 Comments

Kupujący wciąż słabi na rynku złota – raport surowcowy

W poniedziałek indeks CRB zanotował spadek o 0,31% – indeks ten zakończył tym samym wczorajszą sesję na nieco wyższym poziomie niż zamknięcie ubiegłego tygodnia. Na plusie znalazły się ceny metali,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź