Srebro powoli odrabia straty: analiza rynku srebra

Srebro powoli odrabia straty: analiza rynku srebra

W pierwszym pełnym tygodniu nowego roku srebro z początku kierowało się głównie na południe, by w drugiej jego części powoli odrabiać straty. Biały metal nie zdołał się jednak utrzymać powyżej psychologicznej bariery, czyli poziomu 20 USD za uncję.

W pierwszej połowie tygodnia umacniający się dolar i pozytywne dane z sektora produkcji przemysłowej w USA spowodowały obniżkę cen srebra. W poniedziałek i wtorek cena metalu wciąż przekraczała 20 USD, jednak już w środę obniżka rzędu 0,50 USD ustanowiła cenę na poziomie 19,52 USD. W Polsce bariera 60 PLN również została przełamana i w środę za uncję płaciliśmy już tylko 59,96 PLN.

Sytuacja na rynku odmieniła się dopiero w czwartek. Inwestorzy wyczekiwali najważniejszych wskaźników minionego tygodnia, czyli amerykańskich danych dotyczących zatrudnienia w grudniu. Srebro powoli zaczęło odrabiać straty, jednak w ciągu dnia cena wzrosła jedynie o 0,02 USD.

W piątek wzrost cen nabrał tempa. Liczba nowozatrudnionych pracowników wyniosła tylko 74,000, znacznie mniej niż spodziewane 200 tysięcy. W związku ze słabszymi od oczekiwanych danymi cena białego metalu wzrosła o 0,26 USD i 0,81 PLN. Srebro zamknęło tydzień na poziomie 19,80 USD. W Polsce za uncję płaciliśmy 60,79 PLN.

Srebro nieustannie przyciąga inwestorów. Dane z Mennicy Stanów Zjednoczonych podsumowujące 2013 rok ukazują 26,47% wzrostu sprzedaży srebrnych Orłów w porównaniu z rokiem 2012.
5-uncjowe monety America The Beautiful Silver z rocznika 2013 zostały całkowicie wyprzedane, a ich sprzedaż wzrosła o 55,8%. Również australijska Perth Mint odnotowała 33% wzrostu sprzedaży srebrnych monet.

Jak wynika ze statystyk srebro właśnie wkroczyło w najgorętszy czas roku. Historyczne dane ukazują, że na przestrzeni 20 lat w okresie od 23 grudnia do 28 lutego srebro 14 razy odnotowywało średnio 9,05% wzrostu!

Warto podkreślić, że motorem napędzającym ceny metalu będą w najbliższym czasie emisje nowych srebrnych monet bulionowych przez większość światowych mennic.

 

 

Małgorzata Mejer
Młodszy Analityk
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.

Previous NZD/USD: test oporu
Next Złoto umacnia swoją pozycję: analiza rynku złota

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Optymizm na rynku ropy, spadki na złocie – raport surowcowy

Wczoraj na rynkach surowcowych zwiększyła się aktywność strony popytowej – wartość indeksu CRB wzrosła o 1,16% do poziomu 227,29 pkt. To najwyższa wartość tego agregatu od połowy lutego. Zwyżce cen

Analizy surowców 0 Comments

Delikatne odbicie cen pszenicy

W ubiegłym tygodniu notowania pszenicy wpadły w wąską konsolidację w okolicach 470-484 USD za 100 buszli. Bieżący tydzień przynosi próby odbicia cen tego zboża w górę po informacjach, jakie napłynęły

Analizy surowców 0 Comments

Chiny, Indie i USA – wielka trójka na rynku złota

Podczas ostatniej sesji lutego na rynkach towarowych wyraźnie dominował kolor zielony. Notowania indeksu CRB wzrosły o 1,42% do poziomu 224,08 pkt. W górę pięły się notowania surowców energetycznych, metali szlachetnych,

Analizy surowców 0 Comments

Mizerne odbicie na złocie

Odreagowanie w dół wartości amerykańskiego dolara odbiło się na rynku złota. Jednak skala ruchu w górę jest symboliczna. Zmienność notowań złota podczas dzisiejszej sesji jest spora, jednak na razie cena

Analizy surowców 0 Comments

Goldman Sachs: ropa WTI będzie po 40 USD za baryłkę

Chociaż wczoraj notowania ropy WTI wzrosły, to cena tego surowca wciąż porusza się blisko tegorocznych minimów, nieznacznie przekraczając poziom 45 USD za baryłkę. Jak przekonują analitycy Goldman Sachs, w I

Analizy surowców 0 Comments

Metale szlachetne najniżej od dwóch tygodni

Ropa od początku lipca znajduje się w konsolidacji w obszarze 104 – 110$. Zmienność jest niewielka. Dobrym pomysłem może być wstrzymanie się od transakcji do momentu wyklarowania się sytuacji technicznej.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź