Ruchy dostosowawcze spółek na rynku ropy naftowej – raport surowcowy

Ruchy dostosowawcze spółek na rynku ropy naftowej – raport surowcowy

Piątkowa sesja na rynkach towarowych odznaczała się przewagą strony podażowej. Notowania indeksu CRB spadły o 0,66% do poziomu 224.76 pkt. Był to rezultat przeceny ropy naftowej, będącej najważniejszym składnikiem indeksu CRB, ale nie tylko – spadały także ceny metali oraz większości towarów rolnych.

Kolejny spadek liczby punktów wydobycia ropy

Po tym, jak w minioną środę i czwartek pojawiły się raporty prezentujące wyjątkowo duży wzrost zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, w piątek inwestorzy wyczekiwali kolejnej ważnej publikacji – cotygodniowego raportu Baker Hughes dotyczącego liczby funkcjonujących punktów wydobycia ropy naftowej w USA. Raport ten zaczął mieć szczególne znaczenie dla kształtowania się cen ropy naftowej w ostatnich miesiącach – inwestorów interesuje bowiem proces dostosowywania się amerykańskich firm do niskich poziomów cen ropy.

Jak podała firma Baker Hughes, w minionym tygodniu liczba punktów wydobycia ropy naftowej w USA spadła o 37. Jest to już więc kolejny tydzień spadków – aczkolwiek tym razem ten spadek był mniejszy niż oczekiwano i w rezultacie notowania ropy naftowej w piątek spadły.

Tak czy inaczej, warto wspomnieć, że liczba punktów wydobycia ropy dotarła tym samym do poziomu 1019 – najniższego poziomu od lipca 2011 r. Od rekordowego października 2014 r., kiedy wynosiła ona 1609, liczba ta spadła aż o 37%.

Spadek produkcji ropy w USA szybciej niż oczekiwano?

Jednak mimo piątkowego rozczarowania raportem Baker Hughes, coraz częściej na rynku ropy pojawiają się wypowiedzi, które sugerują, że wzrost cen ropy może nastąpić szybciej niż w II połowie tego roku.

W piątek kolejna znacząca firma zajmująca się wydobyciem ropy z łupków, EOG Resources, potwierdziła, że zaniechała prac wykończeniowych podczas budowy kolejnych szybów. Wcześniej zamiar przełożenia prac nad budową kolejnych szybów naftowych zadeklarowały też inne firmy z tego sektora.

Informacje te pokazują, że większość amerykańskich spółek działających w branży wydobycia ropy z łupków bardzo poważnie zabrała się za restrukturyzację. Jak wspominają zarządy tych spółek – to właśnie na cięcie kosztów największą uwagę zwracają inwestorzy kupujący ich akcje. Dla nich kwestia przychodów ze sprzedaży ropy jest drugorzędna.

Warto także zauważyć, że zatrzymanie wydobycia i przełożenie go na późniejszy okres jest możliwe dzięki charakterystyce wydobycia ropy z łupków. W przypadku tradycyjnego wydobycia ropy często kilka firm czerpało surowiec z tego samego rezerwuaru pod powierzchnią ziemi, więc wstrzymanie wydobycia przez jakąś spółkę dawało przewagę firmom posiadającym pozostałe szyby. Tymczasem w przypadku skał łupkowych wydobycie jest bardziej skoncentrowane na konkretnym obszarze otaczającym dany szyb – więc prace można wstrzymać bez obawy, że inna spółka dobierze się do konkretnych zasobów.

Zrywanie kontraktów

W rezultacie, coraz częściej pojawiają się spekulacje, że istotny spadek produkcji ropy naftowej w USA nastąpi wcześniej niż oczekiwano. Jeszcze kilka tygodni temu dominował pogląd, że produkcja ropy w USA będzie rosnąć jeszcze przez kilka miesięcy, a jej wyhamowanie nastąpi dopiero w drugiej połowie tego roku. To wiązało się także z poglądem, że firmy wydobywcze będą wolały kontynuować prace, ponieważ podpisały długoterminowe kontrakty na wypożyczenie sprzętu wydobywczego – a ich zerwanie oznaczałoby duże koszty.

Obecnie jednak widać, że spółki chętnie zrywają te kontrakty i wolą zapłacić jednorazową karę zamiast kontynuować nierentowną produkcję. Jeśli taką decyzję będą podejmować coraz liczniejsze spółki, to prawdopodobnie zmienią się prognozy dotyczące wydobycia ropy naftowej w USA. Jej spadek może nastąpić już w pierwszej połowie tego roku – co oznacza, że presja na wzrost cen ropy może pojawić się już relatywnie niedługo.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous EUR/USD: Sytuacja bez zmian
Next Słabszy Ifo

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Delikatne odbicie cen pszenicy

W ubiegłym tygodniu notowania pszenicy wpadły w wąską konsolidację w okolicach 470-484 USD za 100 buszli. Bieżący tydzień przynosi próby odbicia cen tego zboża w górę po informacjach, jakie napłynęły

Analizy surowców 0 Comments

Rywalizacja dwóch rządów w Libii – raport surowcowy

W piątek indeks CRB zanotował relatywnie niewielki spadek – o 0,02% do poziomu 272,64 pkt. Podrożały m.in. miedź, platyna, pallad, ryż oraz kakao. Z kolei na minusie po raz kolejny

Analizy surowców 0 Comments

Podniesione prognozy zapasów zbóż w USA – raport surowcowy

Piątkowa sesja dopełniła tydzień przecen na rynkach towarowych. Notowania indeksu CRB po raz kolejny spadły – tym razem o 0,88% do poziomu 297,07 pkt. Obecnie wartość indeksu jest najniższa od

Analizy surowców 0 Comments

Kolejny wzrost zapasów ropy w USA – raport surowcowy

Wczoraj notowania indeksu CRB spadły symbolicznie, bo o 0,07%, kończąc środową sesję na poziomie 215,89 pkt. Presję spadkową na wartość indeksu wywierały przeceniane metale, ropa WTI oraz część towarów rolnych,

Analizy surowców 0 Comments

W oczekiwaniu na raport dot. eksportu zbóż

Po wczorajszych, relatywnie niewielkich przecenach, dzisiaj notowania kukurydzy, soi oraz pszenicy delikatnie kierują się w górę. Najwięcej uwagi przyciąga rynek pszenicy, na którym strona podażowa wyraźnie dominuje już od połowy

Analizy surowców 0 Comments

Ropa: notowania na oporze

Notowania ropy WTI wczoraj dynamicznie podeszły pod opór na poziomie 51 USD. Silnym oporem okazało się już leżące nieco pod nim zniesienie 50 proc. ostatniej fali spadkowej. Zamknięcia świec nie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź