Podniesione prognozy zapasów zbóż w USA – raport surowcowy

Podniesione prognozy zapasów zbóż w USA – raport surowcowy

Piątkowa sesja dopełniła tydzień przecen na rynkach towarowych. Notowania indeksu CRB po raz kolejny spadły – tym razem o 0,88% do poziomu 297,07 pkt. Obecnie wartość indeksu jest najniższa od lutego br.

Ukraina, Irak, Libia, Iran…

Jednym z mocno przecenianych surowców w piątek była ropa naftowa. Cena amerykańskiej ropy WTI spadła o 2,15%, podczas gdy notowania europejskiej ropy Brent zniżkowały o niecałe 2%. Dzisiaj rano notowania ropy WTI kontynuują spadek (aczkolwiek póki co jest on mało dynamiczny), natomiast cena ropy Brent rośnie.

Wyhamowanie spadku cen ropy naftowej wynika z niepokojących informacji napływających z kilku krajów. Po pierwsze, wciąż obawy budzi sytuacja na Ukrainie. Po drugie, ryzyko zmniejszenia podaży ropy naftowej występuje w Iraku. Wprawdzie tamtejsze władze na razie hamują rozprzestrzenianie się wpływów islamistów, ale niedzielne ataki bombowe na przedmieściach Bagdadu pokazują, że sytuacja w Iraku jest daleka od spokojnej.

Po trzecie, w Libii wciąż pojawiają się nowe protesty. Ze względu na strajk ochroniarzy, zamknięty jest port Brega we wschodniej części kraju. Port ten jest w stanie eksportować 43 tys. baryłek ropy dziennie – jednak ze względu na protesty różnych grup społecznych, jego możliwości nie są wykorzystywane już od wielu miesięcy. Brega to jeden z mniejszych portów na wschodzie Libii, dlatego jego blokada nie ma istotnego przełożenia na wielkość eksportu ropy naftowej z tego kraju – jednak ma ona wpływ na ocenę sytuacji politycznej w Libii. Pojawiające się co jakiś czas nowe protesty przypominają wciąż o tym, że jest to kraj niestabilny politycznie. Tak czy inaczej, warto śledzić rozwój sytuacji w Libii, ponieważ ostatnio pojawiły się także optymistyczne informacje z tego kraju – m.in. kwestia otwarcia dwóch dużych portów na wschodzie kraju oraz wznowienie produkcji na polu naftowym El Sharara.

I wreszcie po czwarte, uwagę inwestorów na rynku ropy z powrotem zaczął przyciągać Iran. 20 lipca to oficjalny deadline na wypracowanie ostatecznego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego. Jednak kraje uczestniczące w negocjacjach z Iranem przyznają, że wciąż istnieją duże różnice w oczekiwaniach dotyczących ostatecznego kształtu porozumienia.

Powyższe informacje w większym stopniu wpływają na notowania europejskiej ropy Brent niż amerykańskiego surowca typu WTI. Cena amerykańskiej ropy kontynuuje ruch w kierunku bariery 100 USD za baryłkę i jej dzisiejszy test jest prawdopodobny.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Kontynuacja spadków cen zbóż po raporcie USDA

Kolor czerwony dominował w piątek także na rynkach zbóż. Pszenica potaniała o ponad 4%, soja o 3%, a kukurydza o 2,3% po tym, jak amerykański Departament Rolnictwa (USDA) przedstawił optymistyczne prognozy dotyczące podaży tych zbóż. W piątek instytucja ta zaprezentowała swój comiesięczny raport z rynku zbóż, w którym wyraźnie podniesione zostały prognozy zapasów zbóż w USA na koniec bieżącego sezonu. USDA potwierdził także oczekiwania obfitych zbiorów zbóż w Stanach Zjednoczonych w tym roku.

Optymistyczny raport USDA zbiega się w czasie z informacjami o świetnych warunkach do uprawy zbóż w USA. Ostatnie dni w tym kraju przyniosły farmerom pogodę ocenianą na „niemal perfekcyjną” do uprawy kukurydzy i soi. To zaś sprzyja spadkom cen zbóż w USA. Ceny kukurydzy, soi i pszenicy w USA są obecnie najniższe od 2010 r.

2

Wykres 2. Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz giełdowy - rynki czekają co powie Draghi
Next Widmo kryzysu nadmiernego zadłużenia

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Cena złota wciąż balansuje w pobliżu 1200 USD za uncję

Notowania złota wciąż znajdują się w okolicach poziomu 1200 USD za uncję. To obecnie najbliższa – i bardzo ważna – bariera dla strony podażowej, która już pod koniec lutego zatrzymała

Analizy surowców 0 Comments

Próby odbicia na złocie

Nowy tydzień rozpoczyna się spokojnie. Zarówno rynki giełdowe jak też rynki walutowe nie przejawiały zbytniej ochoty na duże zmiany. Widoczna była jednak tendencja spadkowa na dolarze. Mocno zyskiwały rynki metali.

Analizy surowców 0 Comments

Cena złota podatna na dalsze spadki

Notowania złota dzisiaj pozostają na relatywnie ustabilizowanym poziomie, w porównaniu do ostatnich sesji. Cena tego kruszcu obecnie nieznacznie przekracza poziom 1160 USD za uncję. Chociaż notowania złota odbiły się nieco

Wiadomości 0 Comments

Cena gazu ziemnego przy ważnym wsparciu

Notowania gazu ziemnego w USA są w ostatnich miesiącach bardzo zmienne. W grudniu surowiec ten został silnie przeceniony, co wynikało z niewielkiego popytu na gaz w celach grzewczych. Końcówka poprzedniego

Analizy surowców 0 Comments

Złoto: koniec wzrostowej korekty?

Notowania złota na fali ostatnich wzrostów dotarły do istotnej bariery podażowej w okolicy 1220 USD. Składają się na nią: • Poziom oporu wynikający z lokalnych dołków i szczytów • Zniesienie

Analizy surowców 0 Comments

Złoto wciąż w konsolidacji – raport surowcowy

Notowania surowcowego indeksu CRB wczoraj zanotowały spadek o 0,25% do poziomu 312,01 pkt. Tym samym, ruch ten wpisuje się w konsolidację, jaką obserwujemy na wykresie tego indeksu od około tygodnia.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź