Kto decyduje o przeprowadzeniu przesłuchania?

Kto decyduje o przeprowadzeniu przesłuchania?

Każdy uczestnik lub świadek zdarzenia, w którym doszło do popełnienia przestępstwa, kierowany jest do przesłuchania. Następuje po wniosku sądu lub po ustaleniu zarzutów. Jak wygląda przesłuchanie podejrzanego?

Na wstępie każdego przesłuchania podejrzany jest informowany o swoich prawach i obowiązkach oraz możliwości ewentualnej odmowy składania zeznać. Oprócz tego musi podpisać dokument jako potwierdzenie otrzymanych wskazówek.

Po dopełnieniu formalności przesłuchanie przechodzi do części właściwej. Najpierw padają pytania prywatne: godność, miejsce zameldowania, aktualny pracodawca, zarobki, stan cywilny, ilość dzieci, stan zdrowia oraz majątek. Następnie prokurator odczytuje zarzuty i prosi o odniesienie się do przytoczonej treści.

Oczywiście, gdy zarzuty są niezgodne z prawdą przesłuchiwany może wnieść wyjaśnienia oraz przedstawić swoją wersję zdarzeń. Na koniec powstaje protokół z przesłuchania, który zawiera przebieg całego spotkania.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Kiedy należy zastosować areszt tymczasowy?
Next Czy paserstwo jest karane?

Może to Ci się spodoba

Sprawy karne 0 Comments

Kiedy uzasadnienie jest konieczne?

Najczęściej każda sprawa sądowa kończy się ogłoszeniem wyroku. Zazwyczaj jest to krótka informacja o ustanowieniu winnego, skutkach karnych oraz ustaleniach sądu. Czasami zdarza się, że strony wnioskują o dostarczenie uzasadnienia.

Sprawy karne 0 Comments

Kto najczęściej oczekuje zadośćuczynienia?

Według przepisów zadośćuczynienie to zrekompensowanie szkód materialnych lub niematerialnych. Wysokość rekompensaty oraz warunki spłaty uzależnione są od jednostkowych przypadków. W jakich sytuacjach można starać się o wypłatę zadośćuczynienia? Zazwyczaj pokrzywdzony

Sprawy karne 0 Comments

Jak wygląda praca kuratora sądowego?

W zgodzie z zapisami Kodeksu karnego decyzja sądu ma stanowić karę za popełnione czyny. Od czasu do czasu jednocześnie stosuje się dozór kuratora sądowego, który powinien kontaktować się ze skazanym.

Sprawy karne 0 Comments

Czym charakteryzuje się areszt tymczasowy?

Aresztowanie tymczasowe zachodzi w ramach postanowienia sądu. Stosowane jest w odniesieniu do podejrzanych, którzy mogą planować ucieczkę przed odpowiedzialnością, ukrywać się lub nie posiadać stałego miejsce pobytu. W jakich przypadkach

Sprawy karne 0 Comments

Czym jest pozew zbiorowy?

Wśród klientów poważnych firm i korporacji znaleźć można wielu niezadowolonych z jakości usług oraz proponowanych przedmiotów. Zazwyczaj z czasem pojawia się ich jeszcze więcej i mają takie same uwagi. Czy

Sprawy karne 0 Comments

Koszty jakie występują podczas rozprawy sądowej

Stawienie się na sprawie sądowej może wytworzyć ponadplanowe wydatki. Ustawy ukazują, że jest możliwość odzyskania części, a może nawet całej kwoty. W jakich przypadkach i kiedy mamy prawo występować o

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź