Karta zbliżeniowa robi furorę

Karta zbliżeniowa robi furorę

Korzystanie z kart kredytowych to w dzisiejszych czasach standard. Praktycznie każdy, kto ma otwarte konto bankowe, posiada przynajmniej jedną kartę. Obecnie prawdziwe zainteresowanie budzą karty zbliżeniowe. Jak działają i czy rzeczywiście warto z nich korzystać?

Karta zbliżeniowa działa na podobnej zasadzie co karta kredytowa. Umożliwia bowiem dokonywanie zakupów w sklepach wyposażonych w terminale. Z małą tylko różnicą. W przypadku zakupów do 50 zł nie trzeba podawać kodu PIN. Jest to dość duże ułatwienie nie tylko dla zapominalskich, ale także dla wygodnych klientów.

Cała procedura polega na przyłożeniu karty do urządzenia sczytującego dane. Jednakże nie dochodzi do automatycznej weryfikacji stanu konta. Dzięki wiadomościom z karty sklep zaocznie zakłada zdolność do zapłaty. Natomiast pieniądze są pobierane z konta nawet po dwóch tygodniach od transakcji. Jest to o tyle dobre, że można zapłacić zbliżeniowo za niewielkie zakupy.

Banki jednak wychodzą naprzeciw potrzebom wymagających klientów i oprócz kart kredytowych proponują naklejki zbliżeniowe (można je przykleić na dowolny przedmiot), breloki i inne gadżety posiadające dane bankowe danego klienta.

Jest to milowy krok w rozwoju bankowości bezgotówkowej. Systemy wbudowane w karty ułatwiają życie, skracają kolejki i powodują, że na zakupy nie trzeba już brać portfela.

Warto jednak zdać sobie sprawę z zagrożeń płynących z posiadania karty zbliżeniowej. Przede wszystkim stają się łupem dla złodziei, którzy mogą zapłacić za zakupy skradzioną kartą nawet kilkakrotnie jeszcze przed jej zablokowaniem. Poza tym powstają nowe technologie, które pobierają dane o znajdujących się w pobliżu kartach i kopiują ich obrazy. Wówczas możliwe jest stworzenie karty o bliźniaczych danych. Zatem nie trzeba stracić karty fizycznie, aby stać się ofiarą przestępstwa.

Jak pokazują dane, ponad 3 mln Polaków korzystają z tej formy płatności bezgotówkowych. Oznacza to, że nie zdają sobie sprawy lub nie boją się opisanych wcześniej sytuacji.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Srebro kluczem do sukcesu
Next Jak działają lokaty strukturyzowane?

Może to Ci się spodoba

Wszystko o skimmingu

Płatność kartą to w dzisiejszych czasach nic nadzwyczajnego. Ułatwia funkcjonowanie i nie skłania posiadacza do nieustannego wybierania pieniędzy z banku. Wychodzi jednak na to, że korzystanie z karty bywa groźne.

Dwa miliony przelewów ekspresowych

Polacy coraz chętniej korzystają z przelewów ekspresowych. We wrześniu klienci banków, które wdrożyły System Płatności BlueCash, zlecili blisko 150 tysięcy natychmiastowych przelewów. Od początku roku system opracowany przez Blue Media

Odrzucona płatność – co dalej?

Z roku na rok rośnie ilość oraz wartość transakcji bezgotówkowych w Polsce. Według danych NBP w drugim kwartale 2014 roku wykonano ponad 435,8 mln transakcji przy użyciu kart na łączną

Na co zwrócić uwagę przy wyborze banku?

Wybór banku jest równoznaczny z wyborem jego produktów,  dlatego trzeba pamiętać że jest to decyzja na wiele lat. Ma ona swoje konsekwencje, które są odroczone w czasie z uwagi na

Bezpłatne karty kredytowe?

Krajowe instytucje finansowe zachęcają nas różnymi ofertami kont bankowych i plastikami z dodatkowymi bonusami. Dotyczy to między innymi rachunków typowo kobiecych jak i tych aktywnie oszczędzających. W dzisiejszym artykule skupimy

Raport KPF: Rynek kart kredytowych w Polsce

Polskie gospodarstwa domowe traktują karty kredytowe przede wszystkim jako karty płatnicze, tylko w znikomym zakresie wykorzystując funkcję kredytową tego instrumentu finansowego. Względnie niewielki odsetek gospodarstw posiadających zadłużenie w karcie, nawet

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź