Do kiedy można się domagać od dewelopera odszkodowania za wady mieszkania?

Do kiedy można się domagać od dewelopera odszkodowania za wady mieszkania?

Jeżeli mieszkanie lub dom ma wady, można dochodzić od firmy budowlanej ich usunięcia w ramach rękojmi. Inną kwestią jest możliwość dochodzenia odszkodowania od dewelopera za wady kupionego mieszkania lub domu. Wątpliwości w praktyce wywołuje to, od kiedy i do kiedy można się o nie ubiegać – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Pytania dotyczą tego, czy termin przedawnienia dochodzenia odszkodowania z tytułu niewłaściwego wykonania umowy rozpoczyna się od dnia jej wykonania przez dewelopera, czy też od dnia zaistnienia szkody albo od dnia dowiedzenia się przez kupującego o szkodzie.

Stanowisko Sądu Najwyższego

Wątpliwości te rozstrzygnął Sąd Najwyższy, który w uchwale z 22 listopada 2013 r., sygn. akt III CZP 72/13 orzekł, że termin przedawnienia roszczenia o zapłatę odszkodowania z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez dewelopera rozpoczyna bieg od dnia wystąpienia szkody pozostającej w związku przyczynowym z tym zdarzeniem.

Orzeczenie to nie jest korzystne dla deweloperów, bo oznacza, że nawet po długim czasie od zakończenia inwestycji istnieje ryzyko pozwu od klienta – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com. W konsekwencji nawet po latach od wystąpienia szkody klienta ma prawo dochodzić odszkodowania z tytułu wad mieszkania/domu od dewelopera. Wiele wad, głównie ukrytych mieszkań czy domów ujawnia się bowiem po miesiącach, a nawet latach od zamieszkania.

Co mówią przepisy?

Termin przedawnienia określa art. 118 Kodeksu cywilnego (dalej: kc). Zgodnie z nim bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynności w najwcześniej możliwym terminie.

Termin spełnienia przez dłużnika świadczenia określa zatem art. 455 kc, według którego dłużnik powinien je spełnić niezwłocznie po wezwaniu przez wierzyciela. Najwcześniej możliwym terminem wezwania dłużnika przez wierzyciela do wykonania zobowiązania jest chwila powstania zobowiązania. Np. razie budowy domu przez dewelopera prawo dochodzenia odszkodowania za nienależyte wykonanie zobowiązania powstaje z chwilą wystąpienia szkody.

Ważne

Klient ma prawo dochodzić od dewelopera odszkodowania od momentu powstania szkody w mieszkaniu/domu.

Warunki ubiegania się o odszkodowanie

Klient może domagać się od dewelopera odszkodowania za wady mieszkania/domu, jeżeli poniósł szkodę z tego tytułu – zauważa Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com. Oznacza to, że sama wada, jeśli nie generuje szkody, nie daje prawa do wystąpienia o rekompensatę. Warto też pamiętać, że szkoda z tytułu wady domu/mieszkania może powstać później i wtedy klient ma otwartą drogę do dochodzenia odszkodowania.

Aby wystąpić o odszkodowanie za wady budynku muszą być spełnione dwa warunki:

– nienależyte wykonanie umowy przez dewelopera oraz

– wynikająca z niewłaściwego wykonania umowy szkoda dla klienta.

 

Aneta Mościcka – portal RynekPierwotny.com

Previous Poranny komentarz walutowy - posiedzenie RPP i raport ADP
Next Cena platyny przekroczyła 1500 USD za uncję - raport surowcowy

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Jak ocenić wartość nieruchomości?

Każdy właściciel nieruchomości, który ma w planach sprzedaż, musi dokładnie oszacować wartość posiadanego obiektu. Kwota powinna być zgodna ze stanem technicznym oraz różnymi udogodnieniami. Na jakich zasadach należy szacować finalną

Nieruchomości 0 Comments

Dużo mieszkań w Zielonej Górze

Zielonogórzanie mają w czym wybierać. W 2015 i 2016 r. na lokalnym rynku nieruchomości tylko przy ulicach Staszica, Moniuszki i Obywatelskiej powstanie łącznie blisko 500 mieszkań, a cena za mkw.

Nieruchomości 0 Comments

Ile trwa proces sprzedawania mieszkania?

Rynek mieszkaniowy przeżywa nieustannie wzloty i upadki. Ceny zmieniają się dość często, dlatego warto poszukiwać okazyjnej oferty. Według nowych statystyk procedura sprzedawania mieszkania może toczyć się od tygodnia do wielu

Nieruchomości 0 Comments

Zwrot z inwestycji w mieszkanie na wynajem przy kredycie hipotecznym

Inwestycja w mieszkanie na wynajem przy kredycie hipotecznym jest jedną z możliwości, które rozpatrują początkujący inwestorzy. Warto rozważyć, jaka w tym przypadku ujawnia się szansa zarobku i czy zysk z

Nieruchomości 1Comments

Na jakich zasadach działa Towarzystwo Budownictwa Społecznego?

Towarzystwo Budownictwa Społecznego powstało 19 lat temu i działa jako podmioty odpowiadające za budowanie mieszkań lub lokali mieszkalnych dla zwykłych obywateli. Całość środków pochodzi z kapitału Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Na

Nieruchomości 0 Comments

Co piszczy na rynku nieruchomości?

Ze statystyk wynika, że ubiegły rok okazał się pod względem liczby transakcji na rynku nieruchomości nie tylko lepszy od 2012, ale także porównywalny z rekordowym rokiem 2007. W roku bieżącym

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź