Czy Rekomendacja S zmieniła tendencje kredytobiorców?

Czy Rekomendacja S zmieniła tendencje kredytobiorców?

Obowiązkowy wkład własny przy zakupie mieszkania, wynoszący od tego roku minimum 10% wartości całego kredytu hipotecznego, mógł dla niektórych okazać się barierą nie do przejścia. Na rynku nadal dominują jednak klienci, dla których nawet 20% wkład własny nie stanowi większego problemu.

W związku z wprowadzoną przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacją S, która weszła
w życie od 1 stycznia 2015 r., każda osoba chcąca kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, musi wnieść co najmniej 10% wartości kupowanej nieruchomości. W skrócie oznacza to, że nabywając mieszkanie przykładowo warte 300 tysięcy złotych, ze swojej strony należy wnieść co najmniej 30 tysięcy złotych.

Jeszcze przed rokiem minimalny wkład własny wynosił 5%, natomiast począwszy od obecnego, będzie on rósł kolejno o 5% rocznie do 2017 roku, osiągając wtedy poziom 20%. Przepis ten miał na celu głównie zwiększenie bezpieczeństwa kredytobiorców, ale z drugiej strony kazał stawiać pytanie – jak zareaguje na to rynek i czy obowiązkowy wkład własny zahamuje sprzedaż mieszkań z rynku pierwotnego?

Znaczących zmian nie widać

Po dwóch miesiącach od wprowadzenia zmian, deweloper Home Invest dokonał analizy, porównując analogiczne wyniki sprzedaży oraz zainteresowania mieszkaniami sprzed roku, z tymi z pierwszych dwóch miesięcy roku bieżącego.

„Przez minione dwa miesiące obserwowaliśmy zainteresowanie ofertą naszych mieszkań, będące na bardzo zbliżonym poziomie chociażby do tego sprzed roku. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że wkład własny naszych klientów zazwyczaj wynosił pomiędzy 10 a 20%, więc wprowadzenie Rekomendacji S nie zmienia aż tak bardzo nastawienia w procesie zakupu mieszkania” – mówi Janusz Miller, kierownik działu sprzedaży i marketingu Home Invest.

Wyższy wkład własny nie wpłynął również znacząco na wysokość zaciąganych kredytów hipotecznych. Ich średnia wysokość na mieszkanie w Warszawie oscyluje w granicach 300 tysięcy złotych.

Wkład własny barierą? Niekoniecznie

Trudno jednoznacznie stwierdzić, dla jak dużej grupy kredytobiorców 5-procentowy wkład własny okazał się zaporą nie do pokonania. Raporty Związku Banków Polskich od wielu lat nie rozdzielają struktury LTV (współczynnik pomiędzy wysokością kredytu, a wartością zabezpieczenia tego kredytu) udzielanych kredytów na szczegółowe przedziały. Od wielu lat kredyty z LTV powyżej 80%, czyli z wkładem własnym poniżej 20%, stanowią około połowę wszystkich udzielanych kredytów.

Ten trend został utrzymany także w 2014 roku. Jak wskazują parametry kredytów udzielanych klientom Home Invest w firmie Notus Doradcy Finansowi, ponad połowa kredytów w 2014 roku wykazywała wkład własny równy lub poniżej 20 procent.

„Godnym odnotowania jest jednak fakt, że aż siedem na dziesięć kredytów zaciągniętych w minionym roku posiadało wkład własny o wartości 10% całego kredytu lub wyższy. Jeśli ten trend miałby się dalej utrzymać, tegoroczne podniesienie wkładu własnego o 5% nie powinno więc znacząco wpłynąć na tendencje kredytobiorców, a co za tym idzie, sprzedaż mieszkań również pozostanie na stabilnym poziomie” – komentuje Janusz Miller.

Previous Credit Agricole po raz 11. promuje kulturę francuską we Wrocławiu
Next Duże zapasy ropy naftowej w USA i Chinach - raport surowcowy

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Wszystko o wspólnotach mieszkaniowych

Wspólnota mieszkaniowa powoływana jest na prośbę mieszkańców, którzy mają wyodrębnioną własność w granicach jednego budynku. Powinna funkcjonować na rzecz wszystkich mieszkańców, przedstawiać ich opinie, decyzje oraz oczekiwania. Jak od strony

Rynek finansowy 0 Comments

Wynajem coraz mniej się opłaca

Wbrew zapewnieniom ekspertów wynajmowanie mieszkań coraz mniej się opłaca. Z roku na rok spada opłacalność i wiele osób się wycofuje. Dodatkowo nie ma ludzi chętnych do mieszkania w wynajmowanych mieszkaniach.

Nieruchomości 0 Comments

Mieszkanie to nie tylko inwestycja

W przetaczających się przez media burzliwych dyskusjach nad racjonalnością i opłacalnością zakupu mieszkania dokonanego przez tysiące polskich rodzin posiłkujących się kredytem walutowym wyjątkowo mało uwagi poświęca się jednej kwestii. Takiej,

Nieruchomości 0 Comments

Jaki wpływ na gospodarkę ma program Mieszkanie dla Młodych?

Wprowadzenie nowych limitów cenowych oraz prace nad modyfikacją programu Mieszkanie dla Młodych są dobrą okazją do tego, aby przyjrzeć się programowi od innej,mniej oczywistej, ale równie ważnej strony. W powszechnej

Nieruchomości 0 Comments

ABC Funduszu Mieszkań na Wynajem

Fundusz Mieszkań na Wynajem kupił 124 mieszkania w Poznaniu, za jakiś czas poznamy pierwsze oferty w innych miastach. Kto, gdzie i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z jego oferty?

Nieruchomości 0 Comments

Polacy uważają, że ceny nieruchomości wzrosną – wynika z badania ING

Co drugi Polak uważa, że w nadchodzących miesiącach ceny nieruchomości wzrosną – wynika z międzynarodowego badania „Finansowy Barometr ING”, badającego opinie konsumentów wobec rynku nieruchomości oraz kredytów mieszkaniowych. Co drugi

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź