Z Polski mogą zniknąć znane marki banków

Z Polski mogą zniknąć znane marki banków

Na polskim rynku bankowym trwa konsolidacja. Kolejne instytucje są przejmowane, łączą się z innymi. Część znanych w Polsce marek zniknie z rynku. W połowie października General Electric ogłosił, że jest gotów sprzedać 90 proc. udziałów w BPH.

– Moim zdaniem, chociaż nie będzie to zgodne z wypowiedziami regulatora, zostanie on przejęty jednak przez bank lokalny, a nie bank nieobecny w tej chwili w Polsce. W związku z tym należy się spodziewać zniknięcia przynajmniej tego podmiotu – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Iza Rokicka, analityk Ipopema Securities.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, pod koniec czerwca działalność operacyjną prowadziły w Polsce 634 banki, o 8 mniej niż rok wcześniej. Wśród nich było 567 banków spółdzielczych. Pozostałe 67 to banki komercyjne. Tych było o 3 mniej niż przed rokiem. Można oczekiwać, że z rynku zniknie jeszcze kilka znanych marek bankowych.

W tej chwili toczy się fuzja BNP z BGŻ, zostanie jeden bank – uważa Iza Rokicka. – Na sprzedaż jest Meritum Bank i FM Bank, więc na pewno ta liczba banków się skurczy. Na tych bankach, które wymieniłam, myślę, że się nie skończy. Na pewno należy przemyśleć, co się stanie z bankami tak zwanymi francuskimi, czyli w posiadaniu banków francuskich, czy one zostaną, czy będą się łączą, a może będą wystawione na sprzedaż.

O ile jednak wśród większych banków sytuacja własnościowa powoli zaczyna się klarować, można teraz oczekiwać sporych przetasowań wśród instytucji lokalnych.

– Wydaje się, że połączenia, fuzje czy też przejęcia w ramach średnich i największych banków częściowo już mamy za sobą. Widać zdecydowanie trend na rynku. Pojawia się coraz więcej ofert kupna lub chęci zakupu mniejszych banków – zauważa analityk Ipopema Securities.

Kolejne decyzje mogą zapaść jeszcze w październiku, po tym jak Europejski Bank Centralny ujawni w niedzielę, jak unijny sektor bankowy poradził sobie z symulowanym zagrożeniem kryzysem walutowym. O ile jednak kondycja naszych banków nie budzi tu specjalnych obaw, o tyle ich zachodnioeuropejscy właściciele mogą mieć problemy. I by się z nimi uporać, spróbują np. sprzedać część aktywów.

Lada moment ukażą się wyniki stress-testów w Europie, tak zwane AQR i to może być kolejnym triggerem [procedurą wykonywaną automatycznie jako reakcja na pewne zdarzenia – red.]. Mogą się pojawić potencjalnie kolejne podmioty na sprzedaż, więc na pewno więcej transakcji będzie w ramach mniejszych banków, ale nie skreślałabym jednoznacznie pierwszej dziesiątki czy pierwszej piętnastki – prognozuje Iza Rokicka.

Na rynku bankowym można też oczekiwać pojawienia się nowych instytucji. Nowe przepisy pozwalają powoływać banki hipoteczne. Na ich podstawie powstały już dwa, należące do mBanku i Pekao, zaś PKO BP tworzy właśnie trzeci.

– Nie wykluczam, że to nie jest koniec – ocenia analityk Ipopema Securities. – Regulator wymaga, żeby banki pozyskiwały długoterminowe finansowanie. Jedną z takich możliwości jest właśnie emisja listów zastawnych, a żeby to robić, potrzebny jest bank hipoteczny. Więc liczba tych banków będzie moim zdaniem rosła.

 

Newseria.pl

Previous Neutralne dane z USA
Next Przegląd poranny 24 października

Może to Ci się spodoba

Bankowość 0 Comments

Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy wyróżniona za wspieranie przedsiębiorczości

Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy została laureatem konkursu „Twarze Przedsiębiorczości” organizowanego przez Fundację Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Nagroda została przyznana w kategorii „Instytucja wspierająca przedsiębiorczość”. O zwycięstwo ubiegało się 10 instytucji

Bankowość 0 Comments

75 mln euro dla firm i samorządów. Piąta linia kredytowa BOŚ Banku z EBI

Bank Ochrony Środowiska podpisał z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowę na piątą już linię kredytową. Tym razem do rozdysponowania jest 75 mln euro, a o środki z tej puli będą mogli

Bankowość 0 Comments

Proekologiczne inwestycje w polu zainteresowania klientów

W 2014 mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego zainteresowani proekologicznymi inwestycjami najchętniej sięgali w Banku Ochrony Środowiska po preferencyjne kredyty na termomodernizację (wspierane dopłatami ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Bankowość 0 Comments

Leasing napędza inwestycje mikro- i małych firm

Branża leasingowa sfinansowała w ubiegłym roku aktywa warte 58,1 mld zł. Popularność tej formy finansowania inwestycji rośnie, a leasing jest wybierany najczęściej przez mikro- i małe przedsiębiorstwa. Oprócz samochodów czy ciężkich maszyn można

Bankowość 0 Comments

mBank: przeniesienie części kredytów hipotecznych do mBanku Hipotecznego

W ramach realizacji projektu emisji listów zastawnych, mBank przeniósł część posiadanego portfela kredytów do mBanku Hipotecznego. Działanie to wiąże się ze zmianą wierzyciela kredytu, co jednak nie skutkuje innymi istotnymi

Bankowość 0 Comments

Pustynna Olimpiada z ING

13 czerwca 2014 roku, w Zrębicach, Wolontariusze ING zorganizują Pustynną Olimpiadę dla dzieci ze wsi sąsiadujących z Pustynią Siedlecką. Będzie to druga edycja imprezy. Tegoroczna, przebiegać będzie pod hasłem: „Bezpieczeństwo

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź