Wzrost chińskiego popytu na ropę – raport surowcowy

Wzrost chińskiego popytu na ropę – raport surowcowy

Rozczarowujące wyniki sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych miały negatywne przełożenie na amerykańskiego dolara. Nie pozostało to bez wpływu na rynek towarowy – osłabienie dolara pomogło we wzrostach m.in. surowców energetycznych oraz wielu towarów rolnych. Doprowadziło także do delikatnego odbicia cen metali w trakcie wczorajszej sesji – jednak te i tak zakończyły ją na minusie.

Optymizm na rynku ropy

Na rynku ropy naftowej optymistów w ostatnich dniach nie brakowało – chociaż można mieć wątpliwości co do tego, czy optymizm ten był uzasadniony i czy może utrzymać się na dłużej. Obecnie notowania ropy WTI dotarły po raz kolejny do ważnego poziomu oporu w okolicach 54 USD za baryłkę – poziom ten zatrzymywał stronę popytową już kilka razy w ciągu ostatnich miesięcy, więc jest duże prawdopodobieństwo, że i tym razem bykom trudno będzie tę barierę pokonać.

Wczoraj stronie popytowej na rynku ropy naftowej prawdopodobnie najbardziej pomogła wspomniana sytuacja na rynkach walutowych, a więc osłabienie dolara po publikacji rozczarowujących danych dotyczących sprzedaży detalicznej w USA. Oznacza to, że paradoksalnie słabe dane z amerykańskiej gospodarki, które teoretycznie powinny negatywnie wpływać na ceny surowców energetycznych i przemysłowych, wczoraj doprowadziły do wzrostu. Wtorkowy ruch w górę mógł być jednak także po części rezultatem prognoz amerykańskiej Energy Information Administration (EIA, wchodzącej w skład Departamentu Energii), które zakładają spadek produkcji ropy naftowej z łupków już w maju.

Produkcja ropy w USA będzie rosnąć

Obecnie inwestorzy wydają się ignorować negatywne informacje na rynku ropy naftowej. Za taką informację można uznać wczorajsze dane Amerykańskiego Instytutu Paliw (API). W swoim cotygodniowym raporcie instytucja ta podała, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej po raz kolejny wzrosły – tym razem zwyżka była jednak znacznie skromniejsza niż wcześniej i wyniosła 2,6 mln baryłek. Dzisiaj swoje dane dotyczące zapasów ropy przedstawi amerykański Departament Energii (DoE).

Ponadto, wczoraj Energy Information Administration podała długoterminowe prognozy produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, które przemawiają na niekorzyść byków. Według EIA, wydobycie ropy naftowej w USA będzie nadal rosnąć, osiągając swój szczyt w 2020 r., kiedy to wyniesie ono 10,6 mln baryłek dziennie. To wzrost w stosunku do poprzednich prognoz.

Trudno się jednak dziwić brakowi reakcji inwestorów na tę ostatnią informację. Dotyczy ona bowiem perspektywy długoterminowej, która z punktu widzenia większości inwestorów ma obecnie drugorzędne znaczenie.

Popyt na ropę w Chinach w górę

Tymczasem dzisiaj rano wielu inwestorów zareagowało na dane, które pojawiły się w Chinach. Jak podaje Reuters na podstawie chińskich rządowych danych, w marcu popyt na ropę naftową w Państwie Środka wyniósł 10,53 mln baryłek dziennie. Jest to wprawdzie mniej niż w rekordowym lutym, jednak i tak jest to wzrost o 7,6% w stosunku do marca poprzedniego roku. Wyraźnie wzrosła aktywność tamtejszych rafinerii, ale mimo to nadwyżka w postaci zapasów pozostała duża.

O tym, że Chiny korzystają z niskich cen surowca i importują więcej ropy, mówi się już od paru miesięcy. Zaprezentowane dane są zresztą tego namacalnym dowodem. Jednak pewności co do utrzymania się takiego stanu rzeczy nie ma. Chiny już w dużym stopniu uzupełniły swoje rezerwy, więc zakupy w kolejnych miesiącach mogą zwolnić. Zwłaszcza, jeśli wzrost gospodarczy tego kraju będzie rozczarowywał.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz walutowy - rynek nie oczekuje zmian stóp procentowych
Next Poranny komentarz giełdowy - Europa w dobrych nastrojach przed EBC

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Kukurydza: delikatny wzrost po dynamicznych spadkach

Bieżący tydzień przyniósł spore zmiany na wykresie kukurydzy. Po około czterotygodniowym poruszaniu się w konsolidacji w rejonie 358-368 USD za 100 buszli, cena kukurydzy w tym tygodniu wybiła się z

Analizy surowców 0 Comments

Spora podaż soi na globalnym rynku – raport surowcowy

W środę na rynkach towarowych dominował kolor zielony. Niemniej jednak, na rynkach kilku z nich to podaż była wyraźnie silniejsza i przez to udało się ściągnąć w dół notowania indeksu

Analizy surowców 0 Comments

Optymistyczne prognozy amerykańskiego Departamentu Rolnictwa – raport surowcowy

Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych nie brakowało wyrazistych ruchów cenowych. Mocno podrożała kawa, kakao i pallad, z kolei na wyraźnym minusie znalazły się ceny pszenicy, kukurydzy i soku pomarańczowego.

Analizy surowców 0 Comments

Wzrostowy początek tygodnia na rynku miedzi – raport surowcowy

W piątek notowania indeksu CRB po raz kolejny zniżkowały – tym razem spadek wyniósł 0,21% i doprowadził notowania tego indeksu do poziomu 288,02 pkt. Zniżka ta była przede wszystkim rezultatem

Analizy surowców 0 Comments

900 USD za uncję palladu – raport surowcowy

Brak handlu na amerykańskim rynku w poniedziałek sprawił, że początek miesiąca na rynkach towarowych był bardzo spokojny. Większość towarów rolnych była notowana jedynie na giełdach poza Stanami Zjednoczonymi (np. w

Analizy surowców 0 Comments

USA wypychają OPEC z rynku ropy – raport surowcowy

Czwartek był kolejnym dniem spadku notowań indeksu CRB. Wartość tego agregatu zniżkowała o niemal pół procenta i zeszła poniżej 300 pkt. – do poziomu 299,70 pkt. Spadek ten wynikał przede

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź