Kiedy można mówić o informacji publicznej?

Kiedy można mówić o informacji publicznej?

Zgodnie z prawem przygotowywanie informacji publicznych to jeden z podstawowych obowiązków państwa w stosunku obywateli. Powstaje każdego dnia i dotyczy kwestii państwowych i istotnych dla niektórych środowisk. Czym w rzeczywistości jest informacja publiczna? Kto ją ogłasza?

Na wstępie warto wyjaśnić, że według definicji informacja publiczna powinna poruszać temat spraw obywatelskich, priorytetowych z wielu powodów. Zwykle budowana jest przez szeroko rozumiane stowarzyszenia państwowe lub rządowe, jednak wielokrotnie chodzi o urzędy i podmioty do tego powołane.

Notorycznie wiadomości publiczne rozpowszechniane są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) oraz w oddziałach organizacji i instytucji. Oczywiście, jeśli ktoś nie posiada bezpośredniego dostępu do wskazanych źródeł może przedstawić wniosek lub zapytanie i uzyskać odpowiedź.

Trzeba pamiętać, że czasami udostępnienie informacji publicznej jest płatne. Szczególnie w przypadku, gdy do zapisu materiałów potrzebne są nośniki lub inne sprzęty. O kosztach wnioskodawca zostanie pouczony na początku całej procedury.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Może to Ci się spodoba

Sprawy urzędowe 0 Comments

Czym zajmuje się referendarz sądowy?

Od dawna funkcjonuje w Polsce etat referendarza sądowego. W zgodzie z przepisami ma uprawnienia podobne do tych, które wykorzystuje sąd. Warto jednak pamiętać, że może z nich korzystać tylko w

Sprawy urzędowe 0 Comments

Jak wygląda wyrobienie paszportu?

Wraz z początkiem nowego roku zmieniły się przepisy dotyczące wyrobienia paszportu. Od stycznia można wnioskować do wojewodów na terenie całej Polski i udać się po dokument w wyznaczonym przez siebie

Sprawy urzędowe 0 Comments

W jakim celu powołuje się biuro rady?

W wielu jednostkach samorządu miejskiego istnieje biuro rady. Wykonuje wiele obowiązków należących do sekretariatu oraz wspomaga urzędnik gminnych lub miejskich w realizacji najważniejszych celów. Czym dokładnie trudni się biuro rady?

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź