Czym charakteryzuje się fundusz sołecki?

Czym charakteryzuje się fundusz sołecki?

Każda gmina co roku powinna podjąć wiele ważnych problemów i spełnić istotnych obowiązków. Wśród nich znajduje się również fundusz sołecki, o którym rozprawia się podczas wiejskich zebrań. W jakim celu jest szacowany? Czy naprawdę jest potrzebny?

W zgodzie z przepisami cały fundusz sołecki powinien zostać ogłoszony maksymalnie do końca marca każdego roku i zostać rozdysponowany w ciągu 12 miesięcy. Aby środki mogły zostać wykorzystane najpierw trzeba wprowadzić w życie uchwałę.

Fundusz sołecki to środki pieniężne przekazywane na wydatki dla konkretnej wsi. Kwotę oblicza się na podstawie kilku najważniejszych parametrów. Przede wszystkim znaczenie ma liczba mieszkańców oraz roczne dochody gminy.

Oczywiście przekazane środki powinny zostać wydane na ściśle określone i udokumentowane cele. Najczęściej chodzi o poprawę jakości życia, np. odnowienie świetlicy, drogi, chodnika. Zwykle podział funduszu leży po stronie mieszkańców sołectwa i to oni sygnalizują swoje propozycje.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Może to Ci się spodoba

Sprawy urzędowe 0 Comments

Jak wygląda wyrobienie paszportu?

Wraz z początkiem nowego roku zmieniły się przepisy dotyczące wyrobienia paszportu. Od stycznia można wnioskować do wojewodów na terenie całej Polski i udać się po dokument w wyznaczonym przez siebie

Sprawy urzędowe 0 Comments

Jak wyglądają zasady wyboru starosty?

Powiat to jednostka samorządu terytorialnego, na czele którego znajduje się zarząd. W jego skład wchodzi starosta, zastępca oraz pozostali członkowie. W głosowaniu bierze udział rada powiatu, która decyduje o składzie

Sprawy urzędowe 0 Comments

W jakim celu powołuje się biuro rady?

W wielu jednostkach samorządu miejskiego istnieje biuro rady. Wykonuje wiele obowiązków należących do sekretariatu oraz wspomaga urzędnik gminnych lub miejskich w realizacji najważniejszych celów. Czym dokładnie trudni się biuro rady?

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź