Jak wygląda wyrobienie paszportu?

Wraz z początkiem nowego roku zmieniły się przepisy dotyczące wyrobienia paszportu. Od stycznia można wnioskować do wojewodów na terenie całej Polski i udać się po dokument w wyznaczonym przez siebie urzędzie wojewódzkim. Jakie jeszcze udogodnienia dotyczącą wyrabiających paszport?

W świetle ustawy każdy obywatel kraju, który posiada pełnię praw może ubiegać się o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego. Dodatkowo można starać się o uaktualnienie dokumentu ( w przypadku zmiany nazwiska, miejsca zameldowania, zmiany wizerunkowej).

Dotychczas wnioskodawcy musieli kurczowo przestrzegać okręgów wyznaczonych w związku z miejscem zamieszkania i tam ubiegać się o wydanie paszportu. Zmiana organizacji jest na pewno pomocna dla osób, które ciągle są w trasie lub często zmieniają lokalizację.

Aby odebranie paszportu było łatwiejsze należy wziąć pod uwagę, że od daty wpłynięcia wniosku może minąć maksymalnie 30 dni do dnia wydania dokumentu. Zatem trzeba odpowiednio rozplanować swój czas i zadecydować, w której placówce wojewódzkiej dokument ma się znaleźć.

Niestety unieważnianie paszportów odbywa się na starych zasadach, tzn. zgodnie z miejscem zameldowania.

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Czym jest zakaz stadionowy?
Next Wszystko o lekach refundowanych

Może to Ci się spodoba

Sprawy urzędowe 0 Comments

Kto uzyska orzeczenie o niepełnosprawności?

Od 1997 roku działa ustawa, która przybliża zasady uzyskiwania orzeczenia o niepełnosprawności. Tematem do dziś zajmują się zbudowane zespoły powiatowe oraz wojewódzkie. Kto odbierze taki dokument? Co powinien zrobić? Przede

Sprawy urzędowe 0 Comments

Kiedy można wymienić komornika?

Posada komornika jest dla osób, które wykazują wiele cierpliwości, stanowczości i asertywności. Fundamentem działania jest realizowanie wyroków sądowych, tzn. głównie egzekucja należności. W zgodzie z przepisami każdy komornik wykonuje swoje

Sprawy urzędowe 0 Comments

Jak sformułować oświadczenie majątkowe?

Wielu polityków, pracowników państwowych i samorządowych musi sporządzać oświadczenia majątkowe. Praktyka wskazuje, że nie wszyscy potrafią bezbłędnie je wypełniać. Jakie potknięcia powszechnie występują w takich pismach? Po co spisuje się

Sprawy urzędowe 0 Comments

W jakim celu powołuje się biuro rady?

W wielu jednostkach samorządu miejskiego istnieje biuro rady. Wykonuje wiele obowiązków należących do sekretariatu oraz wspomaga urzędnik gminnych lub miejskich w realizacji najważniejszych celów. Czym dokładnie trudni się biuro rady?

Sprawy urzędowe 0 Comments

Kiedy dochodzi do złamania tajemnicy skarbowej?

W zgodzie z prawem obowiązkiem wszystkich urzędników jest zachowanie tajemnicy skarbowej. To istotne i priorytetowe działanie, które chroni dane i wiadomości o obywatelach. W jakich sytuacjach następuje złamanie tajemnicy skarbowej?

Sprawy urzędowe 0 Comments

Kiedy można mówić o informacji publicznej?

Zgodnie z prawem przygotowywanie informacji publicznych to jeden z podstawowych obowiązków państwa w stosunku obywateli. Powstaje każdego dnia i dotyczy kwestii państwowych i istotnych dla niektórych środowisk. Czym w rzeczywistości

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź