Uwaga na 4 wydarzenia: odczyt NFP może umocnić USD

Uwaga na 4 wydarzenia: odczyt NFP może umocnić USD

• Po mocnym odczycie NFP para USD/JPY może w tym tygodniu testować serię wyższych poziomów docelowych
• Szwedzki Riksbank stoi przed kluczową decyzją o luzowaniu ilościowym
• Kurs euro może w części zależeć od załagodzenia kryzysu w Grecji
• Raport kwartalny BoE może być podstawą do umocnienia się GBP w tym tygodniu

USD i para USD/JPY po publikacji amerykańskiego raportu w sprawie zatrudnienia (NFP)

Opublikowany w piątek amerykański raport w sprawie zatrudnienia okazał się bardzo mocny. Jeżeli nie przyczyni się on do umocnienia USD w przyszłym tygodniu, to już nic innego nie będzie w stanie go umocnić.

Raport w sprawie zatrudnienia wykazał poprawę wszystkich istotnych wskaźników: liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w grudniu została skorygowana w górę o ponad 77 000, a zmiana zatrudnienia w styczniu okazała się solidna. Ponadto wzrost zarobków w styczniu był zdecydowanie większy w porównaniu ze słabym odczytem z grudnia, a współczynnik aktywności zawodowej wzrósł o całe +0,2%, co było znacznie bardziej istotne, niż wzrost stopy bezrobocia z +0,1% do 5,7%.

W odniesieniu do reakcji par z USD na tę publikację, para USD/JPY już od bardzo długiego czasu zachowywała się zanadto spokojnie, co często oznacza, że szykuje się coś wielkiego.

W przypadku, gdyby rentowności ostatecznie zaczęły rosnąć (co rozpoczęło się niezwłocznie po publikacji raportu ze Stanów Zjednoczonych) w przewidywaniu, że amerykańska Rezerwa Federalna w czerwcu podwyższy stopy, para USD/JPY mogłaby być jedną z najbardziej reaktywnych par i umocnić się zdecydowanie bardziej.

Uwaga na poziomy 119,00, 120,00 oraz na maksimum 121,85 w przyszłym tygodniu.

Szwedzki Riksbank: luzować czy nie luzować, oto jest pytanie 

Według protokołu z grudniowego posiedzenia Riksbank, bank centralny Szwecji otwarcie omawiał potencjalne zwrot w kierunku niekonwencjonalnej polityki po tym, jak stopy procentowe zbliżyły się do zera.

W oczekiwaniu na następne posiedzenie, SEK znalazła się defensywie nawet względem euro, dlatego Riksbank będzie musiał złagodzić retorykę, aby uzasadnić obecny kurs SEK i spowodować osłabienie waluty. Bank będzie musiał również najprawdopodobniej zachować ostrożność po powszechnej krytyce wcześniejszego zawężenia polityki.

Negocjacje w sprawie zadłużenia Grecji

W ubiegłym tygodniu miały miejsce gwałtowne wahania kursu euro spowodowane doniesieniami dotyczącymi nowego rządu Grecji, w szczególności butnych zapowiedzi nowego ministra finansów, Janisa Warufakisa. W efekcie euro podążało to w jednym, to w drugim kierunku.

W połowie tygodnia Europejski Bank Centralny zadał cios greckim bankom, wykorzystując dług publiczny Grecji jako zabezpieczenie płynności EBC, przez co grecki system finansowy w całości uzależniony został od mechanizmu ratunkowego EBC (ELA), a czas przeznaczony na negocjacje uległ gwałtownemu skróceniu, ponieważ bez nowej umowy Grecja wkrótce pozostanie bez środków.

Sytuacja Grecji wydaje się bardzo trudna, jednak rynek może 1) zbyt optymistycznie zakładać, że nowy rząd Grecji spełni wymagania trojki, oraz 2) nie doceniać skali zarażenia w przypadku, gdyby rząd grecki chciał przetestować swój wpływ na trojkę, sprawdzając, co się wydarzy, jeżeli Grecja zbliżyłaby się do przepaści finansowej.

Raport kwartalny Bank of England w sprawie inflacji

W ubiegłym tygodniu funt szterling się umocnił – być może po prostu w wyniku nadmiernej sprzedaży po ostatniej przerwie hossy dolarowej, a być może również w związku z pozytywnymi odczytami dotyczącymi brytyjskiej gospodarki.

Z ostatniego protokołu z posiedzenia Bank of England wynika, że dwóch członków banku centralnego zaprzestało nawoływania do niezwłocznej podwyżki stóp; z drugiej strony, ostatnie dane z Wielkiej Brytanii okazały się solidne.

Można zatem się spodziewać dalszych spadków w parze EUR/GBP i pozostawania pary GBP/USD w granicach przedziału po mocnym raporcie w sprawie zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych. Równocześnie informacja o kolejnym znacznym deficycie na rachunku bieżącym w ubiegłym tygodniu przypomniała nam o problemach strukturalnych w Wielkiej Brytanii, mimo iż rynek przez dłuższy czas je ignorował i może kontynuować tę strategię jeszcze przez jakiś czas.

Poza czterema powyższymi wydarzeniami zwracamy uwagę również na dwa wydarzenia „z dziką kartą” w przyszłym tygodniu, tj. wydarzenia, które mogą, choć nie muszą nastąpić oraz mogą, choć nie muszą wpłynąć na rynki.

Merkel i Hollande w Moskwie

W poniedziałek rano w parze EUR/CHF oraz w parach z RUB może wystąpić ryzyko luki rynkowej, w zależności od wyniku piątkowych negocjacji duetu Merkel/Hollande z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. To nieoczekiwane spotkanie na szczycie zostało ogłoszone w czwartek po tym, jak Hollande oświadczył, że jego zdaniem Ukraina nie powinna znaleźć się w NATO.

Liczba możliwych scenariuszy jest nieograniczona, jednak potencjalne ryzyko luki może spowodować spadek RUB/presję na wzrost CHF, jeżeli w piątek wieczorem/w sobotę rano okaże się, że negocjacje zakończyły się fiaskiem, bądź umocnienie RUB/spadek CHF w przypadku ogłoszenia détente.

Istnieje ryzyko, że stanowisko w sprawie Ukrainy jeszcze bardziej poróżni UE i Stany Zjednoczone, co jeszcze bardziej rozszerza spektrum implikacji historycznych.

Czas na dewaluację CNY? 

Co prawda nie dotyczy to konkretnie przyszłego tygodnia, jednak pogłoski o możliwości dewaluacji renminbi zyskały na sile po obniżeniu przez Chiny poziomu rezerwy obowiązkowej dla dużych banków w ubiegłym tygodniu.

Odliczamy czas do kontynuacji tych działań lub do możliwej dewaluacji, mimo iż może to nastąpić dopiero po długim okresie świętowania Nowego Roku w Chinach (sam Nowy Rok przypada na 19 lutego).

Słaby jen, a obecnie również i słabe euro, wywierają znaczną presję, a powiązanie z mocnym dolarem amerykańskim chwiejącego się w posadach chińskiego systemu finansowego i gospodarki jest zdecydowanie niekorzystne dla Chin.

John J Hardy, Saxo Bank

Previous USD/JPY: wyjście na nowe szczyty
Next BLIK w ING Banku Śląskim

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Oczekiwane spadki w Europie

Pretekstem do nich ma być protokół z posiedzenia FOMC i zapowiedź ograniczenia QE3 w ciągu kilku miesięcy, jeśli dane wskażą na poprawę stanu gospodarki USA. Publikacja protokołu wywołała wyraźne poruszenie

Komentarze rynkowe 0 Comments

Wall Street daje sygnałdo kontynuacji rajdu?

Wyraźnie wzrostowe zakończenie czwartkowego handlu za oceanem powinno dać europejskim bykom impuls do podobnego zachowania. Amerykanie szybko przeszli do porządku nad protokołem z posiedzenia Fed. Zwyżka może uzyskać wsparcie także

Komentarze rynkowe 0 Comments

Powrót do stanu sprzed przeceny

Wtorkowe kalendarium znowu było pozbawione ważnych raportów makro dotyczących USA i Europy. Owszem, opublikowane były dane w Chinach, gdzie szybszy od prognoz wzrost produkcji i sprzedaży detalicznej mógł amerykańskim bykom

Komentarze rynkowe 0 Comments

Euro straciło ponad 240 pipsów do dolara i jest poniżej poziomu 1.30

Euro (EUR) spadło wczoraj o ponad 240 pipsów w stosunku do dolara amerykańskiego (USD) osiągając tym samym swoje minimum od lipca 2013 na poziomie 1.2918. Wspólna waluta straciła na wartości

Komentarze rynkowe 0 Comments

Rekordowo tani rubel

Ogłoszenie decyzji o podniesieniu stóp procentowych z poziomu 10.5% do 17% nie pomogło rublowi. W czasie wczorajszej sesji wartość rosyjskiej waluty spadła do najniższych poziomów w historii – popołudniu za

Komentarze rynkowe 0 Comments

Nowy Bank Rozwoju alternatywą dla Banku Światowego

Podczas środowej sesji uwagę inwestorów znad Wisły przyciągnęły wiadomości na temat dynamiki inflacji bazowej w Polsce, która w ostatnim miesiącu nieoczekiwanie wzrosła z 0.8% r/r do 1% r/r. Zdaniem ekonomistów,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź