Słaby początek tygodnia na rynku polskiego złotego – komentarz PLN

Słaby początek tygodnia na rynku polskiego złotego – komentarz PLN

Podczas piątkowej sesji na rynkach finansowych nieobecni byli Amerykanie, obchodzący Dzień Niepodległości. Odbiło się to wyraźnie na aktywności inwestorów na globalnym rynku. Spokojnie było także w Polsce.

Dla polskiego złotego piątkowa sesja była słaba. Indeks BOSSAPLN przekroczył w dół poziom 101 pkt. i pozostaje poniżej tej granicy do dzisiaj. To właśnie ten poziom jest obecnie najbliższą barierą techniczną dla notowań BOSSAPLN. Z kolei najbliższe poziomy wsparcia to okolice 100,70 pkt. i 100,20 pkt.

1

Wykres 1. Notowania BOSSAPLN – dane dzienne.

Dzisiejszy spadek wartości polskiego złotego może być efektem ogólnie niezbyt optymistycznych nastrojów inwestorów na początku bieżącej sesji. Wzrost awersji inwestorów do ryzyka wzbudziła weekendowa wypowiedź szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde, sygnalizująca możliwość obniżki prognoz MFW dotyczących wzrostu gospodarczego na świecie. Lagarde powiedziała, że łagodna polityka monetarna banków centralnych ma jedynie ograniczony wpływ na popyt i poszczególne państwa powinny stymulować wzrost gospodarczy także poprzez inwestycje w infrastrukturę, edukację czy służbę zdrowia, oczywiście przy zachowaniu stabilnego poziomu zadłużenia. Jednocześnie szefowa MFW zapowiedziała, że nowe prognozy wzrostu gospodarczego na świecie będą „delikatnie odbiegać” od tych zaprezentowanych w kwietniu. Wtedy MFW prognozował tegoroczny wzrost globalnego PKB na poziomie 3,6%. Niedzielna wypowiedź szefowej MFW sugeruje, że prognoza ta zostanie obniżona.

Amerykański dolar pokazuje ostatnio siłę względem wielu globalnych walut i nie inaczej jest w przypadku relacji USD/PLN. Notowania tej pary walutowej dzisiaj wzrosły powyżej 3,05 i poruszają się w kierunku najbliższego technicznego oporu w okolicach 3,063.

2

Wykres 2. Notowania USD/PLN – dane dzienne.

Na szerokim rynku siłę pokazuje także brytyjski funt. Również notowania GBP/PLN utrzymują trend wzrostowy – dzisiaj rano wartość tej pary walutowej przekroczyła poziom 5,23 i dotarła do najwyższego poziomu od listopada 2012 r.

3

Wykres 3. Notowania GBP/PLN – dane dzienne.

Z kolei euro jest dzisiaj relatywnie słabe na szerokim rynku. Notowania EUR/PLN dzisiaj rano jednak rosną, co może być wywołane właśnie większą awersją inwestorów do ryzyka, która mocniej uderza w waluty krajów wschodzących. Ponadto, notowania EUR/PLN odbiły się w górę od technicznego wsparcia w rejonie 4,1380. Najbliższy istotny poziom oporu to okolice 4,1587.

4

Wykres 4. Notowania EUR/PLN – dane dzienne.

Dzisiaj na rynku polskiego złotego uwagę przyciąga także wywiad z Markiem Belką, opublikowany na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”. Belka mówi w nim, że RPP nie musi „gorączkowo myśleć” o obniżkach stóp procentowych. Szef NBP zaznacza, że ewentualna deflacja będzie krótkotrwała i nieszkodliwa, a jej ryzyko nie oznacza konieczności obniżki stóp. Jak podkreśla Belka, na takie działanie RPP zdecydowałaby się w przypadku wyraźnego osłabienia aktywności gospodarczej lub gwałtownej aprecjacji złotego. Wywiad z Markiem Belką nie wpływa jednak dzisiaj rano istotnie na wartość polskiego złotego.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Spokojny koniec tygodnia
Next Poranny komentarz walutowy - spokojny początek tygodnia

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Coraz mniej Amerykanów ubiega się o zasiłki

Koniec tygodnia został zdominowany przez wiadomości napływające zza Oceanu. Jak wynika z informacji opublikowanych przez amerykański Departament Pracy, liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w

Komentarze rynkowe 0 Comments

Możliwa ograniczona kontynuacja odbicia w Europie

Dzięki dobremu finiszowi Wall Street, giełdy w Europie mogą kontynuować odbicie rozpoczęte jeszcze w poniedziałek. Ale jego skala może być ograniczona. We wtorek większość giełd europejskich wyraźnie zyskiwała odrabiając straty

Komentarze rynkowe 0 Comments

Płynność wzrasta przed konferencją ECB

Euro (EUR) spadło do poziomu 1.2456 ze swojego maksimum na poziomie 1.2575 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Wspólna waluta straciła swoje dotychczasowe zyski, ponieważ „zielony” znacząco umocnił swój kurs.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Rekordowo wysokie zatrudnienie w Stanach Zjednoczonych

Znacząca zmiana polityki monetarnej ECB sprawiła, że koniec tygodnia został zdominowany przez spekulacje na temat przyszłości Eurostrefy. Nie ulega wątpliwości, że decyzja o wprowadzeniu ujemnej stopy depozytowej ma wymiar historyczny.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Podwyższona zmienność na CHF/PLN, emisja długu w USD

Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi lekkie osłabienie kwotowań polskiej waluty, kontynuując wczorajszy trend. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1677 PLN za euro, 3,0591 PLN wobec dolara amerykańskiego

Komentarze rynkowe 0 Comments

Wall Street czeka na dane o rynku pracy

W USA po środowym spadku czwartek powinien przynieść odbicie (zgodnie z zasadą huśtawki). Gracze amerykańscy nie dostali wielu nowych impulsów, więc po części spoglądali na Europę, a tam indeksy straciły

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź