Poranny komentarz walutowy – odreagowanie euro nie potrwa długo

Poranny komentarz walutowy – odreagowanie euro nie potrwa długo

Umocnienie euro w reakcji na słowa prezesa EBC to nie jest sytuacja, do której przyzwyczaiły się rynki finansowe. Wczoraj jednak wspólna waluta zyskiwała właśnie podczas konferencji Draghiego. Naszym zdanie, stan ten nie potrwa długo, a potwierdzeniem zdają się być poranne odczyty indeksów PMI. Dziś o 14:30 najważniejsza makroekonomiczna publikacja tygodnia – raport z amerykańskiego rynku pracy.

Sytuacja w strefie euro nie jest ciekawa. Nawet nieśmiałe ożywienie stało się niepewne, a niektóre gospodarki pogrążają się w stagnacji. Świetnym przykładem są choćby Włochy, bardzo ważne przecież dla całej strefy, a wybór pogrążonego w zapaści gospodarczej Neapolu na miejsce posiedzenia EBC może wydawać się wręcz znamienny. Draghi to wszystko wie, jednak wie również, że polityka pieniężna wymaga czasu. Od czerwca do września EBC zapowiedział szereg działań, z których część nie została jeszcze nawet wprowadzona. Przypomnijmy, iż stopy procentowe zostały obniżone dwukrotnie, EBC wprowadził nowy program pożyczek dla banków, zaprzestał sterylizacji skupionych w czasie kryzysu obligacji, a także zapowiedział program skupu obligacji sektora prywatnego. Ten ostatni jeszcze nie ruszył, szaleństwem byłoby zatem zapowiadanie kolejnych miar już teraz, bez poczekania na choćby pierwsze efekty już wprowadzonych. Prezydent EBC kilkukrotnie to podkreślał, umacniając tym samym euro, gdyż zawiedzeni inwestorzy zamykali swoje pozycje. EBC nie zmienia jednak kierunku w polityce, a ujemne rentowności będą zniechęcały inwestorów do kupowania euro. Już dziś rano wspólna waluta oddała połowę wczorajszej zwyżki.

Dla rynku walutowego, w tym notowań złotego, niezmiernie ważny jest raport z amerykańskiego rynku pracy. Ostatnie dane z USA nie były już tak jednoznacznie dobre, jak w poprzednich miesiącach i pojawiły się opinie, że dolara może cofać korekcyjne cofnięcie. Jednak amerykańska waluta jest silna słabością innych walut i wystarczy, że dzisiejszy raport pokaże solidny wzrost zatrudnienia (powyżej 200 tys.), a dolar szybko wróci do łask inwestorów.

Dziś tuż przed godziną 11:00 dolar kosztował 3,3090 złotego, euro 4,18 złotego, frank 3,4580 złotego, zaś funt 5,3220 złotego.

 

dr Przemysław Kwiecień CFA
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Previous Ropa traci na wartości, a inwestorzy czekają na NFP
Next ECB rozpoczyna skup aktywów

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Dolar – kluczowe dane dopiero za tydzień

Janet Yellen przyznała na spotkaniu w piątek wieczorem, że podwyżka stóp procentowych w tym roku byłaby właściwym posunięciem, jeżeli gospodarka utrzyma dotychczasowe tempo wzrostu. Zaznaczyła, że spowolnienie z I kwartału

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz PLN: Złoty stabilny, pomimo podwyższonej zmienności na szerokim rynku

Środowy, poranny handel na rynku złotego przynosi kontynuację konsolidacji na wycenie, pomimo wcześniejszych dość wyraźnych impulsów zarówno lokalnych jak i z szerokiego rynku. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco:

Komentarze rynkowe 0 Comments

W USA nastroje przesadnie bycze

W piątek w USA wpływ na rynek miały tylko wyniki spółek. Po sesji czwartkowej raporty kwartalne i prognozy przedstawiły Google i AMD. Google bardzo ucieszył i akcje drożały o kilkanaście

Komentarze rynkowe 0 Comments

Dane w USA

Bardzo słaby finalny odczyt dynamiki PKB w I kwartale potwierdza, że zima zamroziła gospodarkę amerykańską znacznie mocniej niż większość sądziła. Wymowę danych łagodzi jednak fakt, iż odnoszą się do przeszłości.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Akcje europejskie – w stronę lepszego jutra

Mimo dalszego wzrostu bezrobocia, będącego oznaką gospodarek w recesji w większości państw strefy euro, od końca maja ubiegłego roku akcje europejskie gwałtownie zyskały na wartości (o około 25%). Prognozy dla

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz walutowo-makroekonomiczny

Oczekiwania przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej Na początku minionego tygodnia wspólna waluta europejska odreagowała część strat z 47. tygodnia br. znajdując się w wyraźnym kanale korekcyjnym na eurodolarze. W środę

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź