Nominacja Janet Yellen kontra politycy

Nominacja Janet Yellen kontra politycy

W USA byki żywiły się w środę kilkoma informacjami. Rynkową było to, że Alcoa opublikowała po wtorkowej sesji swój bardzo dobry raport kwartalny rozpoczynając tak zawsze dla byków korzystny sezon publikacji raportów kwartalnych. Również rynkową było to, że Barack Obama desygnuje na stanowisko szefa Fed Janet Yellen. Pomagały też bykom spekulacje zgodnie z którymi Yellen (uważana za bardziej „gołębią” niż Ben Bernanke) może nawet zwiększyć program skupu aktywów.

W kontekście tej ostatniej informacji lokowała się publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Członkowie Fed byli nieugięci i uważali, że w bieżącym roku należy zmniejszyć zakupy aktywów. Pamiętać jednak trzeba, że uważali tak przed rozpoczęciem awantury politycznej i przed częściowym paraliżem rządu. Z całą pewnością zmienili teraz zdanie, a po nominacji Janet Yellen mogą je zmienić na dłużej.

Byki i niedźwiedzie żywiły się jednak nadal przede wszystkim polityką. Na początku sesji na Wall Street sytuacja nadal była bardzo jednoznaczna – brak porozumienia. Potem na tym polu pojawiło się kilka nowych inicjatyw. Bykom mogło trochę pomagać planowane po sesji spotkanie przedstawicieli Partii Demokratycznej zasiadających w Izbie Reprezentantów z prezydentem Obamą. Poza tym Harry Reid, lider większości w Senacie (Demokrata) powiedział, że w Senacie znajdą się Republikanie chcący głosować za podniesieniem limitu zadłużenia.

Okazało się też, że 18. osobowa delegacja Republikanów zasiadających w Izbie Reprezentantów, pod wodzą Johna Boehnera, też spotka się z prezydentem. Co prawda z tego obozu dochodziły głosy o nieugiętej postawie Republikanów, ale coraz głośniejsza stawała się krążąca po rynku pogłoska zgodnie z którą zwaśnione strony ocalą twarz podnosząc limit zadłużenia i przenosząc problem na 2015 rok.

Rynek akcji rozpoczął sesję mikroskopijnymi zwyżkami, potem zanurkował (NASDAQ tracił już ponad jeden procent). Po dwóch godzinach nadzieje na osiągnięcie choćby częściowego porozumienia i Janet Yellen na czele Fed zaczęły indeksy powoli podnosić. Daleko nie dotarły. Nieufność w stosunku do polityków była zbyt duża.
Nawet wypowiedzi Janet Yellen po ogłoszeniu nominacji przez prezydenta na półgodziny przed końcem sesji nie pomogły bykom. Faktem jest, że mówiła nieco „na okrągło”. Wiele jest do zrobienia, żeby gospodarka USA była w dobrym stanie, Fed musi dbać o niską inflację i pomagać rynkowi pracy (to są dwa równorzędne mandaty Fed), Fed powinien dyskutować, a potem prezentować jednolite stanowisko (to nowość).

Nie było w tych wypowiedziach niczego nieoczekiwanego i być może dlatego podaż zaczęła pod koniec sesji przyciskać. Sesja zakończyła się praktycznie neutralnie –symbolicznym wzrostem S&P 500 i niewielkim spadkiem NASDAQ. To zdecydowanie nie był sukces byków.

GPW we wtorek też (podobnie jak inne giełdy) miała do wyboru reakcję (negatywną) na przecenę w USA albo reakcję (pozytywną) na desygnowania Janet Yellen na stanowisko szefa Fed i na dobre wyniki Alcoa. Rezultatem było neutralne otwarcie.

Bardzo szybko niedźwiedzie zdominowały jednak rynek, mimo że na innych giełdach panował spokój. WIG20 zaczął spadać. Ten spazm podaży został również szybko opanowany i WIG20 spokojnie wrócił w okolice wtorkowego zamknięcia. Potem wzrost był nieco słabszy niż indeksy na innych giełdach europejskich, ale w okolicach południa sytuacja się wyrównała i WIG20 zyskiwał około pół procent.

W okolicach pobudki w USA WIG20 wrócił w okolice poziomu neutralnego. Sytuacja zaczęła się poprawiać tuż przed rozpoczęciem sesji w Stanach. Potem, mimo że indeksy w USA osuwały się, nasz rynek nie odpuścił i WIG20 zakończył dzień wzrostem o 0,47 proc. Nasi inwestorzy po prostu zaczęli zajmować pozycje przed możliwym porozumieniem w USA.

 

Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion

Previous Komentarz do rynku złotego
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Test danych makro

W USA w piątek można było sprawdzić, czy rzeczywiście wystąpienie Janet Yellen przed Senatem USA było już zdyskontowane, czy może jej opinia na temat rynku akcji (nie tworzy się według

Komentarze rynkowe 0 Comments

Dane z rynku pracy osłabiają dolara

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, koniec tygodnia został zdominowany przez informacje obrazujące aktualną kondycję amerykańskiego rynku pracy. Jak wynika z danych opublikowanych przez tamtejszy urząd statystyczny, liczba osób zatrudnionych w sektorze

Komentarze rynkowe 0 Comments

Przedświąteczny mini-optymizm (w USA)

Po neutralnej sesji poniedziałkowej inwestorzy w USA mieli do przetrawienia wiele raportów makroekonomicznych. Szczególnie dużo było tych z rynku nieruchomości. Te pierwsze były nieco zdefektowane, ale pomogły we wzroście cen

Komentarze rynkowe 0 Comments

Wielka Brytania wyszła z kryzysu

Podczas piątkowej sesji zza Odry napłynęły informacje o spadku indeksu Ifo, obrazującego nastroje panujące wśród niemieckich przedsiębiorców, z 109.7 pkt w czerwcu do 108 pkt w lipcu, co było najgorszym

Komentarze rynkowe 0 Comments

Kolejne niezłe krajowe dane

Za nami dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu. Obie publikacje zaskakują lekko pozytywnie. Szczególnie godny uwagi jest wciąż mocny rynek pracy, który jako jedyny nie doznał w tym roku zauważalnego

Komentarze rynkowe 0 Comments

Rynki ropy w kanale cenowym z ryzykiem spadków

Ropa Brent rozpoczęła rok powtórką z dwóch poprzednich lat. Wyższe oczekiwania dotyczące wzrostu spowodowały ożywienie, które trwało aż do połowy lutego, kiedy obawy, że cena wyprzedziła dane fundamentalne, przyczyniły się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź