Mieszkania są dziś o 1/3 większe niż za PRL-u

Mieszkania są dziś o 1/3 większe niż za PRL-u

Najwięcej powstaje obecnie mieszkań 50-metrowych – wynika z danych zebranych przez GUS. Choć nabywcy chętnie kupowaliby możliwie tanie, a więc małe lokale, to regulacje prawne nie pozwalają już tworzyć tak niewielkich lokali jak w XX wieku. Mniej niż 30 m kw. ma zaledwie jedno mieszkanie deweloperskie na 60.

Dane GUS pochodzące z Narodowego Spisu Powszechnego pokazują, że przeciętna wielkość mieszkania zbudowanego po 1978 roku opiewa na około 60 m kw. Tym samym budowane w ostatnich dekadach mieszkania są większe niż przed wojną, a tym bardziej w pierwszych latach PRL-u. Dane GUS pokazują bowiem, że w latach 1945 – 1970 przeciętne wybudowane „M” miało 45,1 m kw. Dla porównania w latach 2008 – 2011 było to 60 m kw., a więc o 33% więcej.

Jak oszacowaliśmy przeciętną powierzchnię mieszkania?

Niezbędne dane pochodzą z wyników Narodowego Spisu Powszechnego przeprowadzonego w 2011 roku. Do obliczenia przeciętnej powierzchni mieszkania przyjęto dane o nieruchomościach mieszkalnych z wyłączeniem tych o powierzchni ponad 120 m kw. Przyjęto, że jest to wielkość graniczna, ponad którą większość nieruchomości stanowią domy, a nie mieszkania.

Dziś buduje się mniej

Powód jest prosty – tuż po wojnie priorytetem było odbudowanie infrastruktury i stworzenie jak największej liczby mieszkań w obliczu potężnego ich niedostatku. Stawiano więc na ilość, a nie wielkość powstających nieruchomości. Efekt był taki, że w latach 1945 – 1970 powstało ponad 2,8 mln mieszkań, a w latach 1971-1978 prawie 1,9 mln mieszkań. Rocznie daje to 108,8 tys. mieszkań w okresie powojennym i aż 234,8 tys. mieszkań w latach 70-tych. Dla porównania w 2014 roku oddano w Polsce do użytkowania 143,4 tys. mieszkań. Powstające obecnie nieruchomości mają oczywiście wyższy standard, ale jest ich wyraźnie mniej niż na przykład za czasów wdrażania polityki mieszkaniowej okresu Edwarda Gierka. Okres ten obfitował w krytykowane dziś budownictwo wielkopłytowe, ale trzeba mu oddać, że w jego wyniku powstawało w Polsce najwięcej nieruchomości w historii.

Najpopularniejsze są 50-cio metrowe

W latach 1945 – 70 trzonem budownictwa mieszkaniowego były lokale o powierzchni od 30 do 49 m kw. Odpowiadają one za 60% lokali zbudowanych w tych latach. W gronie mieszkań starszych jedynie jedno mieszkanie na trzy miało taką wielkość, podczas gdy znacznie popularniejsze były mieszkania większe (o powierzchni 60-79). W ostatnich latach na prowadzenie wyszły znowu lokale 50-metrowe, których buduje się trochę więcej niż lokali o powierzchni 60-79 m kw.

Dużych buduje się mało, a najmniejszych już prawie wcale

Dane GUS pokazują także, że lokale największe są bardziej popularne w nowszych budynkach niż starszych. Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku mieszkań najmniejszych. Nie powinno to nadmiernie dziwić, biorąc pod uwagę, że duże mieszkania, które przetrwały wojnę, często dzielono na mniejsze lokale, aby sprostać niezaspokojonym potrzebom mieszkaniowym ludności. W efekcie ich udział w ogólnej liczbie mieszkań z datą budowy wcześniejszą niż 1988 r. jest kilkuprocentowy. Dopiero w kolejnych latach budowano ich więcej, a w latach 2008 – 2011 ich udział przekroczył 15%.

Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku lokali najmniejszych – o powierzchni poniżej 30 m kw. Mają one kilkuprocentowy udział w liczbie mieszkań wzniesionych przed 1978 rokiem. W kolejnych latach udział ich zmalał, z najnowsze dane (lata 2008 – 2011) mówią o udziale najmniejszych lokali na poziomie 1,6%. Oznacza to, że mieszkania mniejsze niż 30-metrowe stanowią jedynie jeden lokal na 60 budowanych przez deweloperów. Nie wynika to jednak z braku chęci potencjalnych nabywców do kupienia takiej nieruchomości. Siłą rzeczy byłyby one relatywnie tanie w zakupie. Powodem niewielkiej podaży takich lokali mogą być regulacje prawne, które stawiają bardzo wyraźne wymagania biurom projektowym. Wynika z nich, że minimalna wielkość kawalerki nie może być niższa niż 25 m kw. Niemal niemożliwe jest jednak zaprojektowanie tylko takich lokali w budynku, z czego wynika ograniczona ich podaż.

Wspomniane regulacje prawne powodują, że w poszukiwaniu kilkunastometrowej kawalerki trzeba przyjrzeć się ofercie rynku wtórnego (prawo kiedyś pozwalało na tworzenie kilkunastometrowych mieszkań). Na rynku znaleźć też można oferty deweloperów sprzedających kilkunastometrowe kawalerki, ale w ich cenie należy spodziewać się 23-proc. (jak w lokalach użytkowych), a nie 8-proc. VAT-u charakterystycznego dla segmentu mieszkaniowego.

Bartosz Turek, Lions Bank

Previous Poranny komentarz walutowy - czas na ocenę sytuacji
Next Credit Agricole partnerem Country Risk Conference

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Jak bezpiecznie kupić nowe mieszkanie

Zwiększenie limitów w programie MdM wpłynęło pozytywnie na sprzedaż nieruchomości. Poszukujący nowego mieszkania mają teraz większy wybór, ponieważ więcej lokali kwalifikuje się do programu. Ale jak kupować bezpiecznie? Zacząć od

Nieruchomości 0 Comments

Wszystko o wspólnotach mieszkaniowych

Wspólnota mieszkaniowa powoływana jest na prośbę mieszkańców, którzy mają wyodrębnioną własność w granicach jednego budynku. Powinna funkcjonować na rzecz wszystkich mieszkańców, przedstawiać ich opinie, decyzje oraz oczekiwania. Jak od strony

Nieruchomości 0 Comments

W każdej chwili deweloperzy mogą zacząć budowę 36 tysięcy mieszkań

Deweloperzy nie zwalniają tempa. Najnowsze dane pokazują ponad 10-proc. wzrost liczby rozpoczynanych budów i ponad dwukrotny wzrost liczby uzyskiwanych pozwoleń na budowę. Wzrost skali działalności to odpowiedź na rekordowo niskie

Nieruchomości 0 Comments

Nieruchomości – jakie zyski oferują?

Dzięki rynkowi nieruchomości jeszcze parę lat temu można było osiągać solidne zyski. Wystarczyło kupić i poczekać. Taka prosta strategia już nie gwarantuje sukcesu jednak na nieruchomościach nadal można dobrze zarobić.

Nieruchomości 0 Comments

Gdzie można szukać gotowych mieszkań i domów?

Ostatnie miesiące bieżącego roku to dla wielu deweloperów pracowity okres. Jedne inwestycje dobiegają końca, inne pną się w górę. Poznaniacy mogą liczyć na atrakcyjne oferty zarówno w centrum, jak i

Nieruchomości 0 Comments

Kredytowe warsztaty mieszkaniowe

W najbliższą sobotę 22 listopada na terenie biura sprzedaży Red Park odbędą się bezpłatne kredytowe warsztaty mieszkaniowe. Deweloper wraz z jednym z największych na rynku domem kredytowym zorganizował dla wszystkich

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź