Komentarz surowcowy

W centrum uwagi:

• Cena złota coraz bliżej 1200 USD za uncję
• Srebro najtańsze od niemal 3 lat
• Śmierć kontrowersyjnego tradera

Wczoraj na rynkach towarowych nastroje inwestorów się nieco uspokoiły, jednak ceny surowców wciąż znajdują się pod presją podaży. Wczoraj indeks CRB zanotował delikatny wzrost o 0,19% do poziomu 278,02 pkt., utrzymując się blisko tegorocznych minimów.

Niemniej jednak, już dzisiaj rano na rynku z powrotem zaczęły wyraźnie dominować niedźwiedzie. Z ciekawą sytuacją mamy do czynienia przede wszystkim na rynkach metali szlachetnych, które przebiły kolejne poziomy wsparcia.

Cena złota coraz bliżej 1200 USD za uncję

Notowania złota dzisiaj rano przebiły w dół barierę 1267 USD za uncję, będącą dotychczasowym technicznym wsparciem na wykresie tego kruszcu.

Stronie podażowej na rynku złota sprzyja przede wszystkim siła dolara, wynikająca z zamiarów ograniczania programu QE3 w Stanach Zjednoczonych. Presja na spadek wartości amerykańskiej waluty przez lata wspierała złoto jako inwestycję będącą zabezpieczeniem przez inflacją – teraz, gdy dolar jest silny, strona popytowa na rynku złota straciła więc ważny argument. Jeśli dolar nadal będzie się umacniał, to notowania złota nadal będą znajdować się pod presją podaży.

Obecnie cena surowca dotarła do kolejnej bariery dla podaży, tym razem w okolicach 1228-1229 USD za uncję. Pokonanie tego wsparcia otworzyłoby notowaniom złota drogę do zejścia poniżej 1200 USD za uncję.

Srebro najtańsze od niemal 3 lat

Razem ze złotem, spadły także notowania srebra. Dzisiaj cena tego kruszcu zeszła poniżej 19 USD, a kolejnym (aczkolwiek niezbyt silnym) wsparciem technicznym jest dopiero rejon 17,30 USD za uncję. Oznacza to, że ceny srebra mają jeszcze spore pole do zniżki. Dzisiaj rano cena srebra znajduje się na najniższym poziomie od sierpnia 2010 roku, a więc od niemal 3 lat.

Presja strony podażowej jest widoczna także na wykresie platyny. Cena tego kruszcu zeszła poniżej wsparcia w okolicach 1336 USD za uncję, co oznacza osiągnięcie najniższego poziomu od listopada 2009 roku. Kolejną barierą na wykresie tego metalu jest rejon 1300 USD za uncję.

Śmierć kontrowersyjnego tradera

Dzisiaj rano głośnym tematem na rynkach towarowych jest śmierć legendarnego tradera na rynku surowców. Marc Rich, bo o nim mowa, był założycielem spółki Glencore – światowego potentata w zakresie handlu surowcami.

Postać tradera od lat wzbudzała sporo kontrowersji. W 1983 r. Rich został oskarżony o nielegalny handel ropą z Iranem oraz uchylanie się od płacenia podatków (wtedy było to na skalę największą w historii USA). W konsekwencji, Rich przeniósł się na stałe do Szwajcarii, a przez kolejnych wiele lat figurował na liście 10 zbiegów szczególnie poszukiwanych przez FBI. Równie kontrowersyjne było ułaskawienie Rich’a przez prezydenta USA Billa Clintona w 2001 r.

 

 

Dorota Sierakowska
Analityk

Previous Puls rynku: GBP/USD
Next Strach ma duże oczy, czyli rzecz o OFE

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

EM FX: czytasz brytyjską pracę, sprzedajesz złotego

Złoty wyraźnie traci we wtorek, gdyż wracający po długim weekendzie inwestorzy z Londynu „odnoszą” się do wyniku wyborów prezydenckich w Polsce poprzez sprzedaż polskiej waluty. Opierając wiedzę na artykułach z

Komentarze rynkowe 0 Comments

Na rozdrożu

Liczba siedem ma szczególne znaczenie w matematyce, pojawia się też w dziesiątkach popularnych sformułowań i pojęć: tydzień składa się z siedmiu dni, na świecie jest siedem kontynentów i mówimy o

Komentarze rynkowe 0 Comments

Japońskie byki straciły werwę

Niewątpliwie wydarzeniem ubiegłego tygodnia była czwartkowa panika na giełdzie w Tokio. To, co wydarzyło się w Japonii nie powinno dziwić, w końcu Nikkei w ciągu zaledwie pół roku niemal podwoił

Komentarze rynkowe 0 Comments

Ameryka spokojna, Europa nerwowa, Warszawa bliska paniki

Na kilkanaście godzin przed kluczowym posiedzeniem Fed, nastroje na rynkach są równie zróżnicowane, jak poglądy na to, czy już teraz dojdzie do ograniczenia QE3. Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmie

Komentarze rynkowe 0 Comments

Inwestycje dla ceniących spokój

Fundusze obligacji korporacyjnych, fundusze pieniężne, a może lokaty bankowe? Co wybrać, jeśli lubimy łączyć spokój z zyskami? Zanim powiemy o różnicach między wspomnianymi sposobami lokowania kapitału, przyjrzyjmy się ich wspólnym

Komentarze rynkowe 0 Comments

BoJ wzmacnia jena

Po zakończonym wczoraj dwudniowym posiedzeniu BoJ, nie pojawiły się zapowiedzi nowych działań ze strony banku centralnego. Jego przedstawiciele podtrzymali, że będą kontynuowali dotychczasowe działania w ramach luzowania ilościowego. Brak aktywności

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź