Jak długo przechowywać rolki z kas fiskalnych?

Każdy przedsiębiorca, który zapisuje wszystkie działania na kasie fiskalnej musi archiwizować wszystkie wydruki fiskalne. Po jakim czasie można dokonać zniszczenia i utylizacji owych materiałów?

Każdego roku zmieniany jest czas przetrzymywania wydruków. Na chwilę obecną przedsiębiorca powinien posiadać rolki za dwa ubiegłe lata. Tymczasem wszystkie transakcje zapisane w tym roku muszą pozostać w magazynach firmy przez pięć lat. Odpowiednio po dwóch i po pięciu latach mija ważność sprzedanych lub zakupionych towarów i usług. Podsumowując:

– transakcje do końca 2012 r. – wydruki trzeba przetrzymywać przynajmniej 2 lata,

– transakcje od 1 stycznia 2013 r. – rolki trzeba przechowywać przynajmniej 5 lat.

Wedle prawa, przedsiębiorca zobligowany jest do archiwizowania wszelkiej dokumentacji dotyczącej zatwierdzonych transakcji kupna i sprzedaży, aby umożliwić weryfikację organom podatkowym. To znaczy przez dwa/pięć lat trzeba być gotowym na pokazanie wszystkich wydruków fiskalnych za lata ubiegłe. W chwili, gdy podatnik nie jest w stanie przedłożyć koniecznych dokumentów może spodziewać się postępowania wyjaśniającego oraz surowej kary grzywny.

Trzy lata temu wprowadzono nowelizację ustawy, z której przeczytać można dokładne i szczegółowe warunki dotyczące zapisywania i fiskalizacji wszystkich transakcji w sposób prosty. Każdy prowadzący działalność gospodarczą powinien przestrzegać postanowień i ustaleń.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Jak przekształcić przedsiębiorstwo w spółkę z o.o.?
Next Kary za niewłaściwe rozliczenia podatkowe w 2013 roku

Może to Ci się spodoba

Prawo podatkowe 0 Comments

Konsekwencje przesłania podatku na niewłaściwe konto

Każdy prowadzący firmę ma możliwość zadecydowania w jaki sposób przekaże swoje zobowiązania podatkowe (przelew bankowy, wpłata na podatek lub przekazanie gotówki samodzielnie). Większe firmy nie mogą wybierać, muszą dokonywać płatności

Prawo podatkowe 0 Comments

Kary za niewłaściwe rozliczenia podatkowe w 2013 roku

Każdy przedsiębiorca, który kieruje firmą musi systematycznie przekazywać swoje zobowiązania podatkowe do określonych instytucji. Wedle prawa, każdy prowadzący firmę musi pamiętać, aby co miesiąc odprowadzać podatek od wynagrodzenia swoich podwładnych.

Prawo podatkowe 0 Comments

Wydatki zwolnione od podatku dochodowego

Pewna grupa kosztów ponoszonych przez podmioty gospodarcze jest zwolniona z obowiązku uiszczania podatku dochodowego. Należą do nich ściśle te sumy, które zostały wydane z założeniami ujętymi w misji spółki i

Prawo podatkowe 0 Comments

Jakie obowiązki podatkowe ma przedsiębiorca prowadzący działalność sezonową?

O działalności sezonowej można powiedzieć wówczas, gdy prace wykonywane są w określonym czasie w ciągu roku, np. handel zniczami, sprzedaż lodów czy wypożyczanie rowerów. W związku z tym firma działa

Prawo podatkowe 0 Comments

Obowiązkiem gminy jest płacenie podatku od nieruchomości

Gmina płaci podatki od nieruchomości, których jest właścicielem. W ich skład wchodzą zarówno lokalizacje, które nie zostały wydane w posiadanie innym organom, jak również niepodlegające wyłączeniu z opodatkowania na mocy

Prawo podatkowe 0 Comments

Jaki podatek za wpłaty od internautów?

Obecnie podstawą prowadzenia działalności gospodarczej jest założenie i ciągłe odświeżanie strony internetowej. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zainteresowanych, którzy wiadomości szukają w sieci. Jak przedsiębiorca powinien traktować dobrowolne przelewy od internautów?

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź