Dynamiczny spadek liczby punktów wydobycia ropy w USA – raport surowcowy

Dynamiczny spadek liczby punktów wydobycia ropy w USA – raport surowcowy

Końcówka minionego tygodnia na rynkach surowcowych była wyjątkowo optymistyczna. Indeks CRB zanotował wzrost o 1,37% do poziomu 229,19 pkt. Był to rezultat przede wszystkim wzrostu cen surowców energetycznych. Jednak na plusach piątkową sesję zakończyły także metale szlachetne oraz większość towarów rolnych.

Optymizm na rynkach ropy i gazu

Liderami piątkowych wzrostów były surowce energetyczne. Notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych wzrosły o ponad 3% po pojawieniu się prognoz pogody, zapowiadających ochłodzenie w USA. To oczywiście budzi nadzieje na zwiększony popyt na gaz ziemny w celach grzewczych.

Jednak więcej emocji oczywiście wzbudzała sytuacja na rynku ropy naftowej. Notowania tego surowca w piątek otworzyły się luką wzrostową, co sugerowało siłę kupujących. Potwierdziła to zresztą dalsza część sesji, podczas której cena ropy naftowej kontynuowała zwyżkę.

Cena ropy naftowej jest ostatnio wspierana przez informacje dotyczące potencjalnego ograniczania wydobycia ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. W piątek pojawił się kolejny raport Baker Hughes dotyczący liczby punktów wydobycia ropy w USA – i pokazał on, że w minionym tygodniu liczba ta spadła o 84 do poziomu 1056. To najniższa liczba punktów wydobycia od sierpnia 2011 r. Jeszcze w połowie października znajdowała się ona na poziomie 1609.

Co więcej, ubiegłotygodniowy spadek jest drugim największym spadkiem w historii prowadzenia takich badań przez Baker Hughes (czyli od 1987 r.) – jest także dziesiątym spadkiem z kolei. Szybkie tempo ograniczania punktów wydobycia sugeruje, że amerykańskie firmy na poważnie zajęły się restrukturyzacją, konieczną ze względu na silną przecenę ropy w II połowie ub.r. Jednak wydobycie ropy naftowej w USA na razie utrzymuje się na wysokim poziomie – efekty obecnych działań możemy zobaczyć dopiero za kilka miesięcy.

Dzisiaj notowania ropy WTI konsolidują tuż przy poziomie oporu w okolicach 54 USD za baryłkę. Pokonanie tego poziomu może otworzyć drogę do większego wzrostu cen ropy w krótkim terminie.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

2

Wykres 2. Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne.

Rozczarowujący chiński popyt na złoto

Miniony tydzień dobrze zakończył się także na rynku złota. W piątek notowania żółtego kruszcu zwyżkowały o 0,6%. Dzisiaj rano strona popytowa nadal ma przewagę na wykresie tego surowca.

Wciąż jednak obserwowany obecnie ruch wzrostowy jest niewielki w porównaniu ze skalą wcześniejszych spadków. Wynika to z obaw dotyczących popytu na złoto w najbliższym czasie. W środę rozpoczną się w Chinach tygodniowe obchody Nowego Roku Księżycowego, które są okresem braku aktywności chińskich inwestorów na rynku. Również chińscy konsumenci są aktywni raczej przed Nowym Rokiem, co widać m.in. na rynku złota – złote sztabki i biżuteria są popularnymi prezentami z tej okazji. Jeśli jednak wierzyć najnowszym doniesieniom z Chin, w tym roku popyt na złoto przed Nowym Rokiem jest rozczarowujący w porównaniu z poprzednimi latami.

3

Wykres 3. Notowania złota – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Wszystko o kredytach dla firm z decyzją online
Next Poranny komentarz giełdowy - Europa niepewna wobec Grecji

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Optymistyczne prognozy amerykańskiego Departamentu Rolnictwa – raport surowcowy

Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych nie brakowało wyrazistych ruchów cenowych. Mocno podrożała kawa, kakao i pallad, z kolei na wyraźnym minusie znalazły się ceny pszenicy, kukurydzy i soku pomarańczowego.

Analizy surowców 0 Comments

Zaskakujące dane z Chin pomagają bykom na rynkach surowców – raport surowcowy

Podczas piątkowej sesji notowania indeksu CRB po raz kolejny wzrosły. Tym razem zwyżka wyniosła 0,38% i doprowadziła wartość indeksu do poziomu 312,93 pkt. To najwyższy poziom tego wskaźnika od września

Analizy surowców 0 Comments

Koniec korekty na złocie

Silne spadki obserwowaliśmy w dniu wczorajszym na rynku złota, a więc zgodnie z naszymi prognozami, cena złota powróciła do ruchu spadkowego. Środowa zniżka względem poprzedniego zamknięcia wyniosła 30$. Od 1

Analizy surowców 0 Comments

Pogoda w Europie sprzyja wzrostom cen pszenicy – raport surowcowy

W piątek na rynkach towarowych znów na dobre zagościły zniżki. Indeks CRB zanotował spadek o 0,66% do poziomu 292,48 pkt. Nieznaczne wzrosty zanotowały jedynie nieliczne towary: pszenica, bawełna, a także

Analizy surowców 0 Comments

Cena cukru w górę po informacjach z Brazylii i Tajlandii – komentarz surowcowy

Wczoraj na rynkach towarowych zdecydowanie dominował kolor zielony. Odzwierciedlił to indeks CRB, który wzrósł w poniedziałek o 1,02% do poziomu 283,14 pkt. We wzrostowym odreagowaniu na rynkach surowcowych pomogła sytuacja

Inwestowanie 0 Comments

Gospodarka przyspiesza, więc rośnie popyt na ropę

O ile w ubiegłym roku zapotrzebowanie na ropę wzrosło o 1,3 mln baryłek dziennie, o tyle w tym roku prognozy mówią o wzroście o 1,6 mln – mówi Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen. Wzrost ten związany

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź