Poranny komentarz giełdowy – słabe dane z Japonii

Poranny komentarz giełdowy – słabe dane z Japonii

Dzisiejsza sesja w Azji przebiegała w mieszanych nastrojach. Silny spadek obserwowaliśmy na giełdzie w Japonii co było pochodną wstępnego odczytu PKB. Także indeks chińskich spółek notowanych na giełdzie w Hong Kongu mocno zniżkował (-1,9%), co wynikało z obaw dotyczących wzrostu gospodarczego w całej Azji. Początek handlu w Europie także rozpoczął się w negatywnych nastrojach i główne indeksy pozostają pod kreską.

W Japonii mieliśmy wstępny odczyt PKB za trzeci kwartał, który wskazuje, że japońska gospodarka znajduje się obecnie w recesji. Dynamika PKB kwartał do kwartału była ujemna i wyniosła -0,4%, podczas gdy większość analityków oczekiwała wzrostu na poziomie 0,5% k/k. Annualizowany PKB wyniósł -1,6% k/k (kons. 2,2% k/k). Niski odczyt, zdaniem wielu analityków, doprowadzi do odwleczenia w czasie kolejnej podwyżki podatku od sprzedaży. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta we wtorek. Po publikacji danych mogliśmy zaobserwować silną reakcję na japońskiej giełdzie. Nikkei225 ponownie znalazł się poniżej poziomu 17000 pkt., zniżkując w czasie dzisiejszej sesji prawie -3,0%. W pierwszej godzinie handlu w Europie główne indeksy tracą. Sporą przecenę notuje niemiecki DAX, który o godzinie 9:30 znajdował się -0,7% poniżej piątkowego zamknięcia.

Na warszawskim parkiecie po ujemny otwarciu byki ponownie weszły do gry. Bardzo możliwe, że słaby początek sesji zostanie wykorzystany do kontynuacji wzrostów z piątku. Inwestorzy nadal mogą pozostawać w dobrych nastrojach po zeszłotygodniowym odczycie dynamiki PKB z polskiej gospodarki, która okazała się dużo lepsza od zakładanego konsensusu. Indeks dwudziestu największych spółek o godzinie 9:40 zyskiwał +0,06%. Wśród jego komponentów najlepiej radzą sobie Lotos, AssecoPol oraz PGNiG. Po przeciwnej stronie rynku znajdują się JSW, Synthos oraz Bogdanka.

 

Łukasz Banach
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
XTB

Previous Proama Dom kupisz w 5 minut przez Internet
Next Indeks Japan 225 traci ponad 4 proc.

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Lekko spadkowy początek tygodnia na PLN przy nikłych obrotach

Wtorkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi próbę dalszej korekty spadkowej na wycenie polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,1619 PLN za euro, 3,0492 PLN wobec dolara amerykańskiego

Komentarze rynkowe 0 Comments

EM FX: koniec paniki

Złoty zaczyna dzień umocnieniem, co mnie nie dziwi, gdyż słabość polskiej waluty opierała się na lichych podstawach. Prasa i zagraniczne banki straszą ryzykiem politycznym, które jednak prędko się nie zmaterializuje.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Złoty mocniejszy na coraz płytszym rynku

Piątkowy, poranny obrót na rynku złotego przynosi lekkie umocnienie złotego w stosunku do euro oraz próby osłabienia krajowej waluty w stosunku do dolara oraz franka. Złoty wyceniany jest przez rynek

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!