Jak działają firmy pozabankowe udzielające pożyczek i co oferują swoim klientom

Jak działają firmy pozabankowe udzielające pożyczek i co oferują swoim klientom

Wszyscy wiemy, jak działają banki i jakie produkty i usługi oferują swoim klientom. Działanie firm pozabankowych udzielających pożyczek dla wielu konsumentów jest jeszcze niejasne i klienci mylą je często z tzw. parabankami. Jak działają firmy pożyczkowe i co oferują swoim klientom.

gotowka-5

Czym jest firma pożyczkowa

Firma pożyczkowa to instytucja pożyczająca klientom pieniądze, najczęściej na bardzo krótkie okresy nie dłuższe niż 30 dni (jednym z wyjątków na rynku jest firma Wonga, która udziela pożyczek krótkoterminowych na 60 dni). Każda firma pożyczkowa dysponuje własnym kapitałem pochodzącym od właścicieli i akcjonariuszy. Serwisy pożyczkowe pożyczają klientom pieniądze zawierając z nimi umowy cywilnoprawne. Ewentualne spory pomiędzy firmą pożyczkową a klientem rozwiązywane są w oparciu o zapisy Kodeksu Cywilnego.

Jakie produkty i usługi oferuje firma pożyczkowa

Flagowym produktem każdej firmy pożyczkowej są pożyczki krótkoterminowe udzielane klientom indywidualnym. Część serwisów pożyczkowych oferuje również inne rozwiązanie finansowe. Wspomniany już serwis Wonga, prężnie działający na rynku brytyjskim, wprowadził tam również pożyczki krótkoterminowe dla przedsiębiorców, a także płatność ratalną za zakupy przez internet. W Polsce firma nie zdecydowała się jeszcze na rozwinięcie swojej działalności o produkty z rynku brytyjskiego. Wonga wciąż sprawdza, czy polski rynek ma zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania finansowe.

Za co płacisz biorąc pożyczkę

Pożyczki krótkoterminowe, jak sama nazwa wskazuje, udzielane są klientom tylko na krótki okres i za ustaloną przez serwis opłatą. Firmy pożyczkowe zamiast oprocentowania pożyczki wprowadzają często opłatę prowizyjną za wypłacenie Ci pożyczki. I taka prowizja stanowi jedyny koszt pożyczki, kiedy zwracasz pożyczkodawcy pieniądze w terminie.

Do jakich klientów skierowana jest oferta firm pożyczkowych

Serwisy pożyczkowe działają uzupełniająco do produktów bankowych i są alternatywą dla osób które potrzebują szybkiego finansowania i nie mają czasu na długie i skomplikowane procedury bankowe.

Czy bez zdolności kredytowej można wziąć pożyczkę

Firmy pożyczkowe stawiają swoim klientom niższe wymagania co do zdolności kredytowej. Rzetelne serwisy weryfikują jednak każdego klienta pod kątem tej zdolności kredytowej. Dla banku dobrym kredytobiorcą jest ten, kto pracuje w oparciu o umowę o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Firmy pożyczkowe dopuszczają udzielenie pożyczek również tym pożyczkobiorcom zatrudnionym na umowę zlecenie lub wykonującym prace w oparciu o umowy o dzieło. Najistotniejszym faktem dla serwisu pożyczkowego jest to, żeby klient otrzymywał na swoje konto regularne wpłaty i nie zalegał z płatnością innych zobowiązań.

Czy pożyczkę można przeznaczyć na dowolny cel

Celu pożyczki krótkoterminowej nie określasz we wniosku pożyczkowym ani nie deklarujesz pożyczkodawcy, na co przeznaczysz dodatkową gotówkę. Pieniądze możesz wydać na bieżące potrzeby, kupić nowy sprzęt AGD lub RTV do domu lub sfinansować wyjazd wakacyjny. Decyzja o przeznaczeniu pożyczki należy tylko do Ciebie.

Na co najczęściej klienci biorą pożyczki

Według raportu Związku Firm Pożyczkowych, zajmującego się m.in. informowaniem klientów o działaniach firm pożyczkowych, większość konsumentów decyduje się na wzięcie pożyczki, kiedy potrzebuje pieniędzy na pilne bieżące wydatki, takie jak opłacenie rachunków, zrobienie codziennych zakupów do domu lub na spłatę innych zobowiązań. W grupie klientów są również osoby, które korzystają z pożyczek, bo chcą zrealizować swoje plany, takie jak wyjazd wakacyjny lub zakup nowego sprzętu domowego.

Na jak długo można wziąć pożyczkę

Większość firm pożyczkowych na polskim rynku pożycza pieniądze na maksymalnie 30 dni. Jedynym serwisem, który wychodzi naprzeciw swoim klientom i wydłuża termin spłaty do 60 dni, jest serwis Wonga. Dzięki dwumiesięcznemu okresowi spłaty, klienci mają więcej czasu na zgromadzenie potrzebnych środków i terminowo spłacają swoje zobowiązania. Według danych serwisu Wonga, średni czas, po jakim klienci zwracają pożyczki wynosi 42 dni.

Jak wysokie są kwoty pożyczek

Firmy pożyczkowe udzielają pożyczek w stosunkowo niskich kwotach (nieporównywalnie niższych do kredytów gotówkowych udzielanych przez banki). Pożyczkę krótkoterminową weźmiesz w kwocie od 50 do maksymalnie 5 tys. zł (w serwisie Wonga dostaniesz pożyczkę do 2,5 tys. zł).

Czy wzięcie pożyczki się opłaca

W porównaniu do kredytu gotówkowego, pożyczka krótkoterminowa jest opłacalnym produktem dla tych klientów, którzy potrzebują tylko małej kwoty pieniędzy na swoje wydatki. Dzięki pożyczce szybko zrealizujesz swoje plany. A im szybciej ją spłacisz, tym mniej za nią zapłacisz. Pożyczka kosztuje Cię mniej niż kredyt, bo bierzesz ją tylko na bardzo krótki okres. Spłacasz ją w jednorazowej transzy i nie martwisz się o comiesięczne obciążanie budżetu ratami kredytu.

Jak szybko można dostać pożyczkę

Serwis Wonga gwarantuje swoim klientom, że nawet już po 5 minutach od przesłania wniosku pożyczkowego, na ich koncie pojawią się dodatkowe środki. Wszystko zależy jednak od tego, czy masz konto w tym samym banku co serwis Wonga (Wonga ma konta w ponad 20 bankach w Polsce), godzin pracy Twojego banku oraz godzin pracy Biura Informacji Kredytowej.

Czy biorąc pożyczkę budujesz swoją historię kredytową

Kiedy korzystasz z usług serwisu Wonga i terminowo spłacasz każdą pożyczę, budujesz swoją historię kredytową. Wonga jako jedna z dwóch instytucji pozabankowych w Polsce współpracuje z BIK-iem i przekazuje do niego informacje kredytowe o swoich klientach. Dzięki terminowym spłatom nawet najmniejszych pożyczek, budujesz historię, która w przyszłości ułatwi Ci wzięcie kolejnych pożyczek lub zaciągniecie kredytu z banku.

Czy firmy pożyczkowe mają atrakcyjne oferty

Dla nowych klientów korzystających z pierwszej pożyczki, serwis Wonga przygotował specjalną ofertę promocyjną. Za pierwszą pożyczkę w wysokości do 750 zł na maksymalnie 60 dni, zapłacisz tylko 10 zł. Jedynym kosztem pożyczki jest prowizja w wysokości 10 zł za wypłacenie Ci przez serwis pożyczki.

Działanie firm pożyczkowych można porównać do pożyczania pieniędzy od znajomych. Kiedy jednak bierzesz pożyczkę, wyznaczasz dokładny termin jej spłaty oraz ponosisz koszty za pożyczenie Ci przez serwis pieniędzy. Zaletą pożyczki jest to, że pieniądze pożyczasz na dowolny cel i możesz wydać je na cokolwiek zechcesz.

Tekst powstał we współpracy z Wonga.pl

 

Previous Ropa w górę po informacjach dot. USA i Iranu - raport surowcowy
Next Ropa: notowania na oporze

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Newsy 27 lat działania systemu online w polskich kolekturach. Zapowiadane są kolejne innowacje

W tym roku, dokładnie 15 września, minęło 27 lat, od kiedy sprzedaż gier LOTTO jest prowadzona poprzez system online. To on, działając 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, łączy

Wiadomości 0 Comments

Pracownicy sfery budżetowej z nagrodami jubileuszowymi?

Wiele mówi się na temat nagród jubileuszowych, które przyznawane są pracownikom sfery budżetowej. Są bardzo popularne i często dodawane do podstawowego wynagrodzenia za pracę. Zatrudnieni mają do nich prawo po

Wiadomości 0 Comments

Rynek biur w Warszawie czekają dwa lata dynamicznego wzrostu

Około 1,4 mld euro wyniosła wartość transakcji na rynku nieruchomości biurowych w ciągu trzech kwartałów 2016 roku. Największym rynkiem pozostaje Warszawa, w której w całym roku przybyło ponad 400 tys. mkw. powierzchni, najwięcej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!