Czy KNF weryfikuje podmioty finansowe udzielające pożyczki na raty?

Czy KNF weryfikuje podmioty finansowe udzielające pożyczki na raty?

Decydując się na pożyczkę, liczymy na poprawę swojej aktualnej sytuacji. Zdarzają się momenty w życiu, w których pomoc z zewnątrz jest nieodzowna. Jednak wiele osób ma w pamięci historie o tym, jak nieuczciwi pożyczkodawcy, zamiast wspierać w trudnej sytuacji, wykorzystywali luki prawne i skłaniali konsumentów do spłaty zawyżonych kosztów pożyczek. Na szczęście takie procedury prawie się już nie zdarzają. Wprowadzono wiele przepisów, których celem jest ochrona konsumentów. Jakim regulacjom podlegają instytucje pozabankowe? Czy KNF weryfikuje podmioty finansowe udzielające pożyczki na raty?

Jakie instytucje weryfikują instytucje pozabankowe?

Instytucję, która udziela pożyczek, może założyć niemal każdy. Wystarczy posiadać pokaźny kapitał zakładowy – pochodzący z własnych środków (nie z kredytów lub pożyczek, czy obligacji), dokonać rejestracji spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Krajowym Rejestrze Sądowym i powołać zarząd spółki lub radę nadzorczą, w której członkami będą osoby niekarane. Procedura wydaje się być prosta, jednakże przepisy polskiego prawa uległy znacznej transformacji na korzyść pożyczkobiorców. Firmy pożyczkowe zobligowane są do przestrzegania ustawy o Kredycie konsumenckim i tzw. ustawy antylichwiarskiej.

Komisja Nadzoru Finansowego nie stanowi pieczy nad instytucjami pożyczkowymi tak jak nad bankami. Jednakże każda instytucja pożyczkowa powinna być wpisana do bazy widniejącej również na stronie internetowej KNF. W witrynie KNF możemy wyczytać: „Instytucje pożyczkowe nie są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Oznacza to w szczególności brak uprawnień KNF do żądania od tych podmiotów informacji i wyjaśnień oraz do kontrolowania ich działalności w zakresie zgodności z prawem, jak również dokonywania oceny spełniania przez nie wymagań przewidzianych przepisami prawa”. Jeśli mamy wątpliwości co do wiarygodności danej instytucji pozabankowej, możemy wyszukać informacji na jej temat w tzw. liście oskarżeń KNF, która upublicznia informacje na temat stosowania niedozwolonych praktyk przez firmy pożyczkowej.

Kto zatem ma realny wpływ na przestrzeganie prawa przez instytucje pozabankowe? Nadzór nad stosowaniem przepisów ustawy o kredycie konsumenckim prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Urząd ten weryfikuje działania i praktyki instytucji pożyczkowych na zasadach, które zostały  określone w ustawie z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów. Sprawdza, również czy oferowane umowy pożyczkowe nie zawierają niedozwolonych klauzul. Jeśli konsument dostrzeże niezgodne z prawem praktyki, może je zgłosić właśnie do UOKiK.

Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym pożyczkodawcą?

Jeśli chcemy skorzystać z pożyczki na raty, pierwszą najważniejszą kwestią jest sprawdzenie wiarygodności pożyczkodawcy. Naszym pierwszym krokiem powinno być udanie się na stronę internetową wybranej instytucji. Powinniśmy tam odnaleźć numer wpisu do KRS, wysokość kapitału zakładowego lub akcyjnego, numery NIP, REGON, adres siedziby spółki, oraz administratora danych osobowych. Ponadto każda instytucja bankowa i pozabankowa ma obowiązek umieścić przykład reprezentatywny kredytu lub pożyczki, czyli wszystkie faktyczne koszty związane z udzieleniem wsparcia finansowego. Kolejnym etapem powinna być weryfikacja instytucji w KRS, KNF i oczywiście UOKiK. Dzięki temu będziemy mieli świadomość, czy dany pożyczkodawca działa zgodnie z prawem. Następnie możemy poszukać informacji na temat wybranej firmy w Internecie.

Previous Wspólne konto bankowe a rozwód
Next Tryby upadłości konsumenckiej. Jaki jest najkorzystniejszy?

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

eService rozlicza rekordową liczbę transakcji

eService, lider wśród agentów rozliczeniowych w Europie Centralnej, po raz kolejny może się poszczycić nie tylko spektakularnym wzrostem liczby przetworzonych transakcji w skali roku, ale też rekordową ich liczbą w

Finanse osobiste 0 Comments

Majątek Polaków wynosi obecnie 6,5 bln zł. Do 2040 roku wzrośnie blisko dwukrotnie

W 2040 roku Polacy zgromadzą majątek wart ponad 18 bln zł – wynika z badania PI Research dla Banku Zachodniego WBK. Po uwzględnieniu inflacji będzie to o 70 proc. więcej, niż mają dzisiaj.

Finanse osobiste 0 Comments

Brakuje chętnych na obligacje skarbowe

W czerwcu inwestorzy indywidualni kupili najmniej obligacji od roku. Mimo tego Ministerstwo Finansów postanowiło obniżyć oprocentowanie oferowanych w sierpniu papierów dwu- i trzyletnich. Czerwcowa sprzedaż obligacji skarbowych wyniosła 116,3 mln

Ubezpieczenia 0 Comments

Ubezpieczenie OC firmy

Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców są istotnym instrumentem w sferze zarządzania ryzykiem firmy. Główną rolę odgrywa oczywiście czynnik kompensacji strat. Niezauważane pozostają inne funkcje ubezpieczenia takie jak prewencja, czy zwiększenie konkurencyjności

Finanse osobiste 0 Comments

Dobry miesiąc dla funduszy obligacji, słaby dla akcyjnych

Kwietniowe wyniki funduszy inwestycyjnych niewiele odbiegały od tych osiągniętych w marcu. Ponownie dodatnią stopę zwrotu wypracowała mniej niż połowa rozwiązań, a najlepsze rezultaty znów osiągnęły fundusze akcji tureckich. Po tym

Finanse osobiste 0 Comments

Czy wolontariuszowi należą się świadczenia?

Wolontariusze poszukiwani są w wielu instytucjach i stowarzyszeniach. Zgadzają się wypełniać zlecone zadania za darmo i znoszą ciężkie warunki pracy. Jednak zgodnie z przepisami mogą oczekiwać na nieliczne świadczenia dodatkowe.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź