Program Mieszkanie dla Młodych kompletną porażką

Program Mieszkanie dla Młodych kompletną porażką

Osoby, które chcą skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych muszą wybierać lokum, które znajduje się na obrzeżach miasta. W innym wypadku nie spełnią warunków umownych unijnego rozwiązania i nie otrzymają tak potrzebnego dofinansowania.

nieruchomosci

Prawidłowy rozwój miast oraz infrastruktury nie jest możliwy. Wszystkiemu winny jest unijny program Mieszkanie dla Młodych, który posiada bardzo restrykcyjne i nierealne wymagania. Limity cenowe ustanowiono tak, że o mieszkaniu w centrum (bliższym lub dalszym) nie można nawet myśleć. W zasięgu są tylko peryferia lub pobliskie małe miejscowości. To bardzo niepokojący proceder, który interesuje szczególnie samorządowców. Są zaniepokojeni ciągłym wzrostem powierzchni aglomeracyjnych oraz obawiają się kosztów związanych z codziennym funkcjonowaniem (np. komunikacja miejska).

Z danych gromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w ciągu minionych dziesięciu lat aglomeracja warszawska została wzbogacona o ponad 320 tys. osób, ale w samej Warszawie jedynie o 90 tys. Z tych wyliczeń płynie prosty wniosek – młodzi muszą szukać tańszych rozwiązań, odległych dzielnic lub nawet obszarów sąsiadujących z miastem, aby nie przekroczyć progu kwotowego oraz posiadać środki na utrzymanie. Dla miejscowych władz to także kłopotliwa sytuacja. Trzeba odpowiednio przygotować teren i najbliższe okolice, wybudować drogi osiedlowe, chodniki, zainstalować lampy, doprowadzić wszystkie media oraz rozważyć wprowadzenie linii autobusowej. Nie wspominając o dodatkowych korkach dla obrzeżach oraz trudnościach z przejazdem w godzinach szczytu.

Według Konrada Płochockiego, dyrektora generalnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich, program Mieszkanie dla Młodych pogłębia problem rozlewających się miast, które zagarniają kolejne tereny i wpływają niekorzystnie na cały region. Ze skarg wynika, że dzielnice popularne i chętnie zamieszkiwane znajdują się poza zasięgiem wnioskujących. Mimo, że są przyjazne dla rodzin, ciche i spokojne to zakup mieszkania jest zbyt kosztowny i odbiega od założeń.

Zmiany są bez wątpienia konieczne i stanowią jedyną nadzieję na poprawę tej beznadziejnej sytuacji. Unia Europejska oczekuje, że miasta będą zwarte, granice jasno wyznaczone i raczej niezmienne. Ciągłe budowy i inwestycje psują plany zagospodarowania przestrzennego i egzekwowanie odgórnych poleceń. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na limity cenowe, które kompletnie nie zostały przystosowane do rzeczywistości. Są tak restrykcyjne, że w niektórych miejscach tylko 5% wszystkich mieszkań spełnia warunki programowe. To sytuacja patologiczna, która nie pomaga młodym ludziom, a wręcz przeszkadza i utrudnia podjęcie dobrej decyzji (dobrej dla samych zainteresowanych).

Zdaniem ekspertów program nie został przygotowany rzetelnie, nie odpowiada na podstawowe oczekiwania młodych ludzi oraz komplikuje poszukiwania idealnej lokalizacji. Działa wbrew założeniom i najważniejszych ideom. Wymyka się poza ustalone wstępne granice i nie spełnia najważniejszych oczekiwań. Z obliczeń, wynika, że rząd dołożył w ciągu ostatniego roku aż 300 mln zł, a efekty wcale nie są powalające.

Według deweloperów z programu korzystają głównie osoby samotne lub pary. Brakuje wielodzietnych rodzin, które naprawdę potrzebują własnego kąta i przestrzeni mieszkaniowej. Żaden rodzic nie chce, aby dziecko dojeżdżało do oddalonej szkoły lub na zajęcia pozalekcyjne, dlatego rezygnują z nietrafionego pomysłu i szukają innych sposobów (kredyt mieszkaniowy, inne formy dofinansowania).

W planach rządu jest wprowadzenie radykalnych zmian oraz przepisów przychylnych dla rodzin oraz mniej zamożnych obywateli. Ostateczny kształt poprawionego programu nie jest jeszcze znany i wciąż oczekuje na konsultacje specjalistów branżowych.

Previous Pracownicy sfery budżetowej z nagrodami jubileuszowymi?
Next Ile osób skorzystało z programu Mieszkanie dla Młodych?

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Wybieramy ukończone mieszkania

Ponad połowa kupujących wybiera mieszkania w ukończonych inwestycjach, ponieważ ich dostępność ostatnio wzrosła Od połowy minionego roku regularnie maleje liczba mieszkań wprowadzanych na rynek przez deweloperów. Z drugiej strony rośnie

Finanse osobiste 0 Comments

3,3 mln Polaków zamierza w te wakacje wykupić polisę turystyczną

Z roku na rok coraz więcej Polaków kupuje ubezpieczenie turystyczne. W tym roku z 4,5 mln osób wybierających się w podróż zagraniczną 3,3 mln wykupi taką polisę – wynika z badania Mondial Assistance.

Nieruchomości 0 Comments

Jak zmieniły się ceny nowych mieszkań w minionym roku

W 2015 r. kolejne tysiące osób zmieni swoje mieszkania. Część z nich zdecyduje się na wybór mieszkania od dewelopera, stając się jego pierwszymi lokatorami. Osoby takie z pewnością bacznie obserwują

Nieruchomości 0 Comments

Czy dopłaty do mieszkań przyspieszą decyzje o ślubie?

Jak wynika z badań Uniwersytetu Łódzkiego, 70% par decyduje się na wspólne zamieszkanie bez ślubu. Sytuacji nie zmienia także program Mieszkanie dla Młodych, który podobnie jak „Rodzina na Swoim” nie

Finanse osobiste 0 Comments

We wrześniu ruszą preferencyjne pożyczki na rozwój szybkiego internetu

Pierwszym partnerem Banku Gospodarstwa Krajowego w programie finansowania rozwoju sieci szerokopasmowych został Alior Bank. Bank rozdysponuje kwotę co najmniej 40 mln zł na preferencyjne pożyczki dla firm telekomunikacyjnych, które chcą inwestować w infrastrukturę

Finanse osobiste 0 Comments

Gdy zaginie przelew

Przelewy stały się dla nas codziennością. Możemy dokonywać ich praktycznie z każdego miejsca na świecie przy pomocy komputera lub nawet telefonu. Ich zaletą jest oszczędność czasu, wygoda i bezpieczeństwo. Zdarza

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź