Tryby upadłości konsumenckiej. Jaki jest najkorzystniejszy?

Tryby upadłości konsumenckiej. Jaki jest najkorzystniejszy?

Jakie wyróżnia się tryby upadłości konsumenckiej? Jaki jest najkorzystniejszy? Jeśli szukasz informacji na ten temat, znajdziesz je w niniejszym artykule. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu. 

  1. Jaki jest czas upadłości konsumenckiej?
  2. Jakie są tryby upadłości konsumenckiej?
  3. Restrukturyzacja a upadłość konsumencka

Jeśli konsument stał się niewypłacalny, może ogłosić upadłość konsumencką. Jak długo trwa upadłość konsumencka? Co ogólnie oznacza upadłość konsumencka? Jakie są tryby upadłości konsumenckiej? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Jaki jest czas upadłości konsumenckiej?

Jaki jest czas upadłości konsumenckiej i który sposób jest najszybszy, jeśli chodzi o przeprowadzenie upadłości konsumenckiej? Aby odpowiedzieć na pierwsze pytanie, należy przypomnieć, jak wygląda cała procedura. Otóż składa się ona z dwóch etapów – pierwszy obejmuje rozpoznanie wniosku, druga natomiast obejmuje postępowanie po ogłoszeniu upadłości. W pierwszym kroku chodzi o wniosek o ogłoszenie upadłości tylko i wyłącznie osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Właściwe postępowanie nie rozpocznie się, jeśli sąd odrzuci lub oddali wspomniany wniosek o upadłość konsumencką. Wniosek należy złożyć do odpowiedniego sądu upadłościowego i trzeba wykorzystać do tego specjalny urzędowy formularz. Dodatkowo dołącza się dokumenty, które potwierdzą, że zawarte we wniosku informacje są prawdziwe, a także dowód, że została uiszczona wymagana opłata w wysokości 30 zł.

Co w ogóle oznacza upadłość konsumencka? Do upadłości dochodzi w momencie, gdy konsument traci zdolność do regulowania zobowiązań pieniężnych. Uważa się, że upadłość konsumencka jest aktualnie najszybszym sposobem, jeśli chodzi o oddłużenie się przez osobę, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Z reguły taka procedura trwa maksymalnie 6 czy 8 miesięcy. Specjaliści informują, że tyle trwa sprawa jedynie prosta sprawa. W jakich sytuacjach procedura może się wydłużyć? Przede wszystkim wtedy, gdy dłużnik ma duże zadłużenie u większej ilości wierzycieli. Postępowanie upadłościowe może wydłużyć się także wtedy, gdy dłużnik prowadził w przeszłości działalność gospodarczą lub dysponuje majątkiem, który nie ma uregulowanego stanu prawnego. W obu sytuacjach postępowanie upadłościowe może trwać nawet 3 lata.

Jakie są tryby upadłości konsumenckiej? 

Sprawy związane z upadłością konsumencką rozpatruje się w trzech trybach. Z reguły to sąd decyduje, w jakim trybie dana sprawa będzie w przyszłości procedowana. Informacje na ten temat znajdą się w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości. W trakcie postępowania tryb może zostać zmieniony.

Wyróżnia się tryb uproszczony – inaczej konsumencki, zwykły i układowy. Pierwszy tryb jest rozwiązaniem podstawowym i aktualnie najpopularniejszym wśród dłużników. Chodzi głównie o takie osoby, które mają mały majątek lub są majątku całkowicie pozbawieni. Z trybu uproszczonego korzystają również dłużnicy, którzy nie mają skomplikowanej sytuacji prawnej.

Tryb układowy od dwóch lat jest nowością. Z tego rozwiązania skorzystać mogą tylko te osoby, które nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej. Całą sprawę natomiast musi kontrolować doradca restrukturyzacyjny – koniecznie licencjonowany. W tym przypadku rola sądów została mocno ograniczona, ponieważ polega jedynie na zatwierdzeniu układu. A zatem w wielu sytuacjach tryb układowy może okazać się nie tylko najprostszym, ale i elastycznym oraz szybkim rozwiązaniem w przeciwieństwie do uproszczonego postępowania upadłościowego. Jednocześnie tryb układowy może pozwolić dłużnikowi na ocalenie większości majątku.

Restrukturyzacja a upadłość konsumencka

Zamiast ogłaszać upadłość konsumencką, można również skorzystać z takiego postępowania, jak restrukturyzacja. Celem działania jest porozumienie się ze wszystkimi wierzycielami, umorzenie części zobowiązań, rozłożenie ich na dogodne dla dłużnika raty czy przesunięcie terminów spłaty. Wyróżnia się 5 typów postępowań restrukturyzacyjnych, w tym zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe, postępowanie sanacyjne oraz uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. W pierwszym przypadku dłużnik samodzielnie ustala ze swoimi wierzycielami plan spłaty wierzycieli. W przyspieszonym postępowaniu układowym klient otrzymuje wsparcie od doradcy restrukturyzacyjnego, który tworzy cały plan układowy, spotyka się z wierzycielami w celu przeprowadzenia głosowania oraz stara się zawiesić postępowanie egzekucyjne.

Przy postępowaniu sanacyjnym syndyk przejmuje całkowitą kontrolę nad zadłużoną firmą i może ingerować zarówno we wszystkie sprawy wewnętrzne, jak i prawo pracy czy handlowe umowy. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne natomiast jest aktualnie najszybszym postępowaniem. Jeszcze przed egzekucją dłużnik otrzymuje odpowiednią ochronę, która trwa 4 miesiące. Dzięki temu blokuje się egzekucję komorniczą oraz odblokowuje zajęte rachunki bankowe. W ramach planu spłaty wierzycieli można określić wiele istotnych rzeczy, co ułatwi dalsze postępowanie.

Previous Czy KNF weryfikuje podmioty finansowe udzielające pożyczki na raty?
Next Czym zajmuje się mennica kapitałowa?

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

Czym charakteryzuje się umowa forfaitingu?

Jednym ze metod na sprzedaż wierzytelności jest zawarcie umowy forfaitingu. Podpisywana jest między sprzedawcą i forfaiterem i może zostać zawarta w wybranej formie. Dlaczego wybiera się tego typu umowy? Czy

Finanse osobiste 0 Comments

Majowe wydatki Polaków – na podstawie analizy ekspertów Ferratum Bank

W maju Polacy mają wiele okazji do świętowania. Rozpoczynamy miesiąc długim weekendem, niektórzy będą świętować też przyjęcie Pierwszej Komunii, potem jest Dzień Matki a pod koniec miesiąca trzeba kupić prezenty

Finanse osobiste 0 Comments

Finansowy sukces dzieci w rękach rodziców

Jak twierdzi Warren Buffet, to wiek, w którym uruchamiamy pierwszy biznes, ma największy wpływ na sukces w życiu. Finansowa zaradność nie bierze się jednak znikąd – przedsiębiorczym nastolatkiem, a później

Finanse osobiste 0 Comments

Polacy niewiele odkładają na przyszłość

Tylko co trzeci Polak ma długofalowy plan finansowy, który obejmuje okres dłuższy niż 12 miesięcy. Jeszcze mniej osób odkłada z myślą o przyszłej emeryturze. Na tle państw OECD, odsetek osób oszczędzających w Polsce

Wiadomości 0 Comments

Czy minimalna krajowa pozwala godnie żyć?

W roku 2014 minimalna krajowa pensja wynosi dokładnie 1680 zł brutto. Z badań Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że za takie pieniądze musi żyć prawie milion Polaków. Często są

Finanse osobiste 0 Comments

Utrzymuje się zjawisko nadmiernego zadłużenia. Zjawisko i profil zadłużonych

Jedno na dwanaście gospodarstw domowych w Polsce wpada w długi, co ujawnia raport: ZJAWISKO I PROFIL ZADŁUŻONYCH, przygotowany przez KPF na Dzień bez Długów 2014. Profil głowy gospodarstw domowych tej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź