Tryby upadłości konsumenckiej. Jaki jest najkorzystniejszy?

Tryby upadłości konsumenckiej. Jaki jest najkorzystniejszy?

Jakie wyróżnia się tryby upadłości konsumenckiej? Jaki jest najkorzystniejszy? Jeśli szukasz informacji na ten temat, znajdziesz je w niniejszym artykule. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu. 

  1. Jaki jest czas upadłości konsumenckiej?
  2. Jakie są tryby upadłości konsumenckiej?
  3. Restrukturyzacja a upadłość konsumencka

Jeśli konsument stał się niewypłacalny, może ogłosić upadłość konsumencką. Jak długo trwa upadłość konsumencka? Co ogólnie oznacza upadłość konsumencka? Jakie są tryby upadłości konsumenckiej? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Jaki jest czas upadłości konsumenckiej?

Jaki jest czas upadłości konsumenckiej i który sposób jest najszybszy, jeśli chodzi o przeprowadzenie upadłości konsumenckiej? Aby odpowiedzieć na pierwsze pytanie, należy przypomnieć, jak wygląda cała procedura. Otóż składa się ona z dwóch etapów – pierwszy obejmuje rozpoznanie wniosku, druga natomiast obejmuje postępowanie po ogłoszeniu upadłości. W pierwszym kroku chodzi o wniosek o ogłoszenie upadłości tylko i wyłącznie osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Właściwe postępowanie nie rozpocznie się, jeśli sąd odrzuci lub oddali wspomniany wniosek o upadłość konsumencką. Wniosek należy złożyć do odpowiedniego sądu upadłościowego i trzeba wykorzystać do tego specjalny urzędowy formularz. Dodatkowo dołącza się dokumenty, które potwierdzą, że zawarte we wniosku informacje są prawdziwe, a także dowód, że została uiszczona wymagana opłata w wysokości 30 zł.

Co w ogóle oznacza upadłość konsumencka? Do upadłości dochodzi w momencie, gdy konsument traci zdolność do regulowania zobowiązań pieniężnych. Uważa się, że upadłość konsumencka jest aktualnie najszybszym sposobem, jeśli chodzi o oddłużenie się przez osobę, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Z reguły taka procedura trwa maksymalnie 6 czy 8 miesięcy. Specjaliści informują, że tyle trwa sprawa jedynie prosta sprawa. W jakich sytuacjach procedura może się wydłużyć? Przede wszystkim wtedy, gdy dłużnik ma duże zadłużenie u większej ilości wierzycieli. Postępowanie upadłościowe może wydłużyć się także wtedy, gdy dłużnik prowadził w przeszłości działalność gospodarczą lub dysponuje majątkiem, który nie ma uregulowanego stanu prawnego. W obu sytuacjach postępowanie upadłościowe może trwać nawet 3 lata.

Jakie są tryby upadłości konsumenckiej? 

Sprawy związane z upadłością konsumencką rozpatruje się w trzech trybach. Z reguły to sąd decyduje, w jakim trybie dana sprawa będzie w przyszłości procedowana. Informacje na ten temat znajdą się w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości. W trakcie postępowania tryb może zostać zmieniony.

Wyróżnia się tryb uproszczony – inaczej konsumencki, zwykły i układowy. Pierwszy tryb jest rozwiązaniem podstawowym i aktualnie najpopularniejszym wśród dłużników. Chodzi głównie o takie osoby, które mają mały majątek lub są majątku całkowicie pozbawieni. Z trybu uproszczonego korzystają również dłużnicy, którzy nie mają skomplikowanej sytuacji prawnej.

Tryb układowy od dwóch lat jest nowością. Z tego rozwiązania skorzystać mogą tylko te osoby, które nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej. Całą sprawę natomiast musi kontrolować doradca restrukturyzacyjny – koniecznie licencjonowany. W tym przypadku rola sądów została mocno ograniczona, ponieważ polega jedynie na zatwierdzeniu układu. A zatem w wielu sytuacjach tryb układowy może okazać się nie tylko najprostszym, ale i elastycznym oraz szybkim rozwiązaniem w przeciwieństwie do uproszczonego postępowania upadłościowego. Jednocześnie tryb układowy może pozwolić dłużnikowi na ocalenie większości majątku.

Restrukturyzacja a upadłość konsumencka

Zamiast ogłaszać upadłość konsumencką, można również skorzystać z takiego postępowania, jak restrukturyzacja. Celem działania jest porozumienie się ze wszystkimi wierzycielami, umorzenie części zobowiązań, rozłożenie ich na dogodne dla dłużnika raty czy przesunięcie terminów spłaty. Wyróżnia się 5 typów postępowań restrukturyzacyjnych, w tym zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe, postępowanie sanacyjne oraz uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. W pierwszym przypadku dłużnik samodzielnie ustala ze swoimi wierzycielami plan spłaty wierzycieli. W przyspieszonym postępowaniu układowym klient otrzymuje wsparcie od doradcy restrukturyzacyjnego, który tworzy cały plan układowy, spotyka się z wierzycielami w celu przeprowadzenia głosowania oraz stara się zawiesić postępowanie egzekucyjne.

Przy postępowaniu sanacyjnym syndyk przejmuje całkowitą kontrolę nad zadłużoną firmą i może ingerować zarówno we wszystkie sprawy wewnętrzne, jak i prawo pracy czy handlowe umowy. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne natomiast jest aktualnie najszybszym postępowaniem. Jeszcze przed egzekucją dłużnik otrzymuje odpowiednią ochronę, która trwa 4 miesiące. Dzięki temu blokuje się egzekucję komorniczą oraz odblokowuje zajęte rachunki bankowe. W ramach planu spłaty wierzycieli można określić wiele istotnych rzeczy, co ułatwi dalsze postępowanie.

Previous Czy KNF weryfikuje podmioty finansowe udzielające pożyczki na raty?

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

Jak bezpiecznie brać szybkie pożyczki od ręki?

Chwilówki online to popularny sposób na wsparcie finansowe w nagłej sytuacji. Wybraną firmę, która udzieli szybkiej pożyczki od ręki, należy jednak zweryfikować. Coraz więcej potrzeb polskich konsumentów realizowanych jest z

Finanse osobiste 0 Comments

Czym charakteryzuje się zasiłek pielęgnacyjny?

W kraju istnieje wiele zasiłków i świadczeń, które przyznawane są obywatelom po złożeniu odpowiedniego wniosku. Typ i wysokość zależą od potrzeb i sytuacji życiowej. Praktycznie każdy wypłacany jest na podstawie

Finanse osobiste 0 Comments

Polacy niewiele odkładają na przyszłość

Tylko co trzeci Polak ma długofalowy plan finansowy, który obejmuje okres dłuższy niż 12 miesięcy. Jeszcze mniej osób odkłada z myślą o przyszłej emeryturze. Na tle państw OECD, odsetek osób oszczędzających w Polsce

Wiadomości 0 Comments

Jakie błędy zwiększą opłaty za budowę domu?

Budowa domu jednorodzinnego to ogromna inwestycja, ale również odpowiedzialność i duże wyzwanie logistyczne. W życiu własne cztery kąty buduje się tylko raz, stąd tak wiele błędów, potknięć i niewłaściwych decyzji.

Finanse osobiste 0 Comments

Polacy nie chcą czekać na przelew – a banki liczą zyski

Blue Media podsumowała wyniki Systemu Płatności BlueCash (SPBC) za rok 2014 Polacy coraz częściej korzystają z przelewów natychmiastowych. W roku 2014 tylko za pośrednictwem najpopularniejszego w Polsce systemu płatności natychmiastowych

Finanse osobiste 0 Comments

Jest szansa, że Polacy zaczną masowo inwestować w nieruchomości komercyjne

Coraz bliżej utworzenia na polskim rynku REIT-ów, czyli funduszy lub spółek inwestujących w nieruchomości komercyjne. Umożliwia on inwestowanie zarówno inwestorom instytucjonalnym, jak i indywidualnym nawet niewielkich kwot. Trwają prace nad stroną prawną

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź