Czy kierownik może zmniejszać wynagrodzenie?

Czy kierownik może zmniejszać wynagrodzenie?

Dla większości pracowników ogromną motywacją jest pensja oraz ewentualne dodatki za właściwe wykonywanie powinności. Jednak czasy są coraz trudniejsze i problemy finansowe mają również przedsiębiorcy. Czy pracodawca może zmniejszyć wynagrodzenie swoim pracownikom? Kiedy takie działanie jest poza prawem?

Podstawowym zadaniem pracodawcy jest wypłacanie wynagrodzenia raz w miesiącu, w zgodzie z wytycznymi umowy. Oznacza to, że przyznawana systematycznie wypłata musi się zgadzać z tym, co zapisano pisemnie. Zatem nie jest możliwe dokonanie zmian w pensji jeśli obie strony nie wyrażą zgody na inne warunki.

Jeśli przedsiębiorca podpisał umowę o pracę na czas określony oznacza to, że zobowiązał się do przekazywania wynagrodzenia w stałej kwocie w zamian za wykonywanie poleconych obowiązków. Trzeba jednak zrozumieć, że kryzys gospodarczy objął w zasadzie cały świat i do porządku dziennego przeszło obniżanie pensji. Jak przejść z pracownikiem na kompromis? Jak nie utracić kompetentnego specjalisty i nie zmniejszyć motywacji do pracy?

Po pierwsze wypada zaprosić pracownika na szczerą rozmowę, która przedstawi w jak krytycznej sytuacji znajduje się firma. Można pokazać tabelę zysków i strat, opóźnienia w spłatach kredytów, problemy z bankami. Warto okazać prawdziwe oblicze i zaproponować, że wraz z poprawą płynności finansowej pensje powrócą do starej formy. Poza tym należy poinformować zatrudnionych, że mogą unieważnić umowę w ramach złamania jej warunków.

Gdy obie strony dojdą do kompromisu trzeba podpisać aneks do umowy, który zawiera nową sumę wynagrodzenia i termin, przez jaki będzie wypłacana w zmniejszonej formie.

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Prawa i obowiązki każdego dziennikarza
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Rząd rozważa oskładkowanie studenckich umów-zleceń. Zmiany mogą być korzystne dla rynku pracy

Pracodawcy nie muszą dziś odprowadzać do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne pracowników przed 26 rokiem życia, którzy wciąż kontynuują naukę. Niedługo może się to zmienić. Rząd rozważa możliwość oskładkowania studenckich umów-zleceń.

Prawo pracy 0 Comments

Młodociani pracownicy

Biznesmen decydujący się na zatrudnienie niepełnoletnich osób w celu zdobycia przez nich doświadczenia zawodowego, musi respektować wszelkie prawa przysługujące takim podwładnym. Parlament kraju namawia jednak do tego rodzaju działań oferując

Prawo pracy 0 Comments

Przywileje przyszłej matki

Kobieta w ciąży posiada jednostkowe prawa, a przedsiębiorca jest w obowiązku zapewnić jej stosowne warunki zawarte w Kodeksie Pracy. Najistotniejszym cechą przywilejów jest brak prawa do zwolnienia kobiety w ciąży.

Prawo pracy 0 Comments

Jakie obowiązki ma Społeczna Inspekcja Pracy?

Do analizy przestrzegania Kodeksu Pracy, oprócz częstych delegacji państwowych, są upoważnione Społeczne Inspekcje Pracy. W skład takiego zgrupowania wchodzą sami pracownicy, którzy mają obowiązek dopilnować ładu społecznego w zakładzie pracy.

Prawo pracy 0 Comments

Dwa etaty w jednym zakładzie pracy?

Mieszkańcy kraju coraz częściej rozpoczynają dodatkową prace. Zmusza ich do tego zła sytuacja finansowa w ich gospodarstwach domowych. Czy możemy pracować na podstawie dwóch porozumień o prace u jednego pracodawcy?

Prawo pracy 0 Comments

Kiedy porozumienie jest umową o pracę?

W Polsce popularne są różne rodzaje zatrudniania pracowników do pracy. Umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Czasami pracodawcy łączą zalety tych umów, dlatego o typie porozumienia decyduje

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź