Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę ciężarnej pracownicy?
Zgodnie z normami prawnymi Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie, gdy pracownica jest w ciąży lub przebywa na urlopie macierzyńskim, chyba że istnieją przyczyny, które tłumaczą rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i zakładowa organizacja związkowa zgodziła się na to.
Tej wyjątkowej ochronie zostały podlegają wszystkie kobiety, niezależnie od rodzaju umowy, poza tymi będącymi zatrudnionymi na okres próbny nieprzekraczający miesiąca. W przypadku umów na czas oznaczony oraz umów na okres próbny, który jest dłuższy niż miesiąc, umowy takie są przedłużane do terminu porodu. Do daty ustania zatrudnienia zadaniem pracodawcy jest zapewnienie pracownicy wykonywani zadań zgodnych z jej kwalifikacji oraz stanu ciąży.
W sytuacji pogwałcenia przez ciężarna pracownicę w sposób bezwzględny podstawowych obowiązków pracowniczych lub dokonania w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, osoba ją zatrudniająca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z jej winy. Gdy umowa o pracę została wypowiedziana w okresie, gdy pracownica nie wiedziała, że jest ciężarna, może ona zażądać uznania tego działania za niebyłe, gdy po otrzymaniu wypowiedzenia zyskała wiedzę, że jest w ciąży lub zaszła w nią w okresie wypowiedzenia.
Przepisy te chronią pracownicę w ciąży przed wypowiedzeniem, jednak nie mają zastosowania w przypadku jej wygaśnięcia.
Przepisy umożliwiają dokonanie wypowiedzenia ciężarnej lub pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim, gdy nie jest możliwe dalsze zatrudnienie takiej osoby na stanowisku z powodu grupowego zwolnienia. Jeżeli wypowiedzenie to skutkuje zmniejszeniem dochodów kobiecie do dnia rozwiązania przydzielony jest dodatek wyrównawczy.
Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Jak wygląda urlop bezpłatny?
Każdy pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę może składać wniosek o urlop bezpłatny. Oczywiście końcowa decyzja leży w rękach pracodawcy, który ocenia zasadność przyznania wolnego. Kiedy podwładny powinien ubiegać
Jak wyglądają praktyki studenckie?
Praktycznie każda osoba, która zdecydowała się na studiowanie zdaje sobie sprawę, że musi odbyć specjalne praktyki studenckie. Stanowią one przygotowanie do aktywności zawodowej oraz są wstępnymi doświadczeniami w rozwoju kariery.
Młodociani pracownicy
Biznesmen decydujący się na zatrudnienie niepełnoletnich osób w celu zdobycia przez nich doświadczenia zawodowego, musi respektować wszelkie prawa przysługujące takim podwładnym. Parlament kraju namawia jednak do tego rodzaju działań oferując
Kiedy możemy wykorzystać dodatkowy urlop rodzicielski?
Przyjście na świat potomka jest dla rodziny ważnym i radosnym wydarzeniem. Ponadto rząd w ramach ulg prorodzinnych oferuje kilka udogodnień. Jedną z nich jest możliwość wybrania dłuższego urlopu rodzicielskiego. Ponieważ
Kto może zwrócić się z wnioskiem do Komisji Pojednawczej?
Komisja Pojednawcza jest tworzona w sytuacjach problemowych pomiędzy przedsiębiorcą a pracobiorcą. Tą instytucje mogą utworzyć wszyscy przedsiębiorcy, szczególnie jeśli na obszarze firmy działają już związki zawodowe. Ponadto przełożeni powinni wyrazić
Kiedy pracodawca nie odmówi wolnego?
Każdy pracownik pracujący na zasadach umowy o pracę ma święte prawo do wybrania dni wolnych od pracy. Wystarczy tylko, że podwładny wypełnia zobowiązania niezbędne do ubiegania się o wspomniane wolne.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!