Wszystko o pouczeniach sądowych

Wszystko o pouczeniach sądowych

Każde postępowanie cywilne musi odbywać się w zgodzie z ustaleniami prawnymi oraz poszanowaniem sądu i wszystkich uczestników rozprawy. Bywają zdarzenia, w których uczestnik rozprawy nie ma reprezentanta, wtedy powinien zostać pouczony i poinformowany o szczegółach procesowych. Kiedy jeszcze stosuje się pouczenia?

Każdy sąd ma prawo zastosować pouczenie w przypadku, gdy uczestnik nie zna swoich praw lub powinności. Najczęściej dotyczy sytuacji, w których strona postępowania nie posiada adwokata lub informacji dotyczących niektórych mechanizmów działania sądu.

Wedle badań pouczenie stosuje się, kiedy powstają wątpliwości dotyczące terminu oraz miejsca składania niektórych dokumentów (zażalenia, wnioski i podania) lub korekty i ewentualnych konsekwencji.

Warto wspomnieć, że sąd zobowiązany jest do pouczenia, gdy zachodzi taka konieczność. Gdy tego nie uczyni można uważać, że nastąpiło pogwałcenie podstawowych zasad równouprawnienia oraz ostatecznie anulowanie wyroku.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Poranny komentarz walutowy – Fed obawia się mocnego dolara
Next Słaby dolar wsparciem dla cen złota - raport surowcowy

Może to Ci się spodoba

Dochodzenie roszczeń przez podwykonawcę

Proces budowlany, w wyniku którego powstaje określony w umowie o roboty budowlane obiekt jest zazwyczaj skomplikowanym procesem, w którym bierze udział wiele podmiotów – nie tylko inwestor i generalny wykonawca.

Prawo pracy 0 Comments

Rząd rozważa oskładkowanie studenckich umów-zleceń. Zmiany mogą być korzystne dla rynku pracy

Pracodawcy nie muszą dziś odprowadzać do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne pracowników przed 26 rokiem życia, którzy wciąż kontynuują naukę. Niedługo może się to zmienić. Rząd rozważa możliwość oskładkowania studenckich umów-zleceń.

Nowe przepisy o pracy tymczasowej mogą zniechęcić pracodawców do tej formy zatrudniania

Nowe przepisy dotyczące pracy tymczasowej, obowiązujące od 1,5 miesiąca, mogą spowodować, że firmy odwrócą się od tej formy zatrudnienia, choć zmiana prawa miała poprawić sytuację pracowników. Chodzi o ograniczenie okresu, w jakim

Pracodawcy rzadko korzystają z możliwości zawierania umów terminowych na dłużej niż 33 miesiące

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca może zawrzeć z pracownikiem tylko trzy umowy na czas określony, a okres ich trwania nie może przekraczać 33 miesięcy. W obiektywnie uzasadnionych przypadkach są jednak możliwe odstępstwa od

Czym charakteryzuje się zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie to prawnie ustanowione usuwanie szkód o charakterze materialnym lub niematerialnym. Wielkość rekompensaty oraz metody spłaty zależą są od jednostkowych przypadków. W jakich sytuacjach można starać się o przyznanie zadośćuczynienia?

Trwają prace nad nową ustawą refundacyjną

Resort zdrowia uzasadni w czwartek na sejmowej komisji najważniejsze założenia nowelizacji ustawy refundacyjnej. Zmiana ma skorygować błędy dotychczasowych przepisów obowiązujących od 2011 roku. Branża farmaceutyczna pozytywnie ocenia część jej założeń, ale

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź