Proces rekrutacji pracownika – jak wygląda?

Proces rekrutacji pracownika – jak wygląda?

Większość osób zdaje sobie sprawę, że aby dostać pracę, trzeba wysłać CV, odbyć rozmowę kwalifikacyjną i na tej podstawie otrzymują decyzję o zatrudnieniu lub jego braku. Rekrutacja może jednak wyglądać zdecydowanie inaczej. W poniższym artykule przybliżamy mniej znane i nieoczywiste informacje o tym procesie.

Nie tylko osoby z zewnątrz, czyli o różnych rodzajach rekrutacji

Najczęściej kojarzy się oczywiście tzw. rekrutację zewnętrzną. Polega ona na poszukiwaniu pracowników na dane stanowisko poza konkretną firmą. W ten sposób najłatwiej jest rzecz jasna załapać się do danego przedsiębiorstwa, to także świetny sposób na zmianę środowiska pracy. W przypadku rekrutacji wewnętrznej na daną posadę aplikują pracownicy wykonujący dotychczas inne zadanie. Oprócz tych dwóch typów można także wyróżnić model mieszany polegający na szukaniu osób zarówno pośród dotychczasowych zatrudnionych, jak i osób niezwiązanych z danym miejscem pracy.

Zróżnicowana liczba etapów lub wiele zadań w jednym

Pierwszy etap rekrutacji to zazwyczaj kontakt osoby zainteresowanej danym stanowiskiem z potencjalnym pracodawcą. Następnie przychodzi czas na krok drugiej osoby i odbywa się tutaj minimum jeden kolejny krok, mający sprawdzić konkretny zestaw cech lub deklarowane umiejętności. W przypadku aplikowania na stanowiska specjalistyczne bądź operacyjne zazwyczaj można spotkać więcej niż jeden rodzaj owych testów – oprócz rozmowy pojawiają się na przykład testy językowe albo AC. W przypadku niektórych firm można spotkać się z kilkoma formami w jednej – podczas rozmowy kandydatowi podsuwa się np. zagadki logiczne do rozwiązania.

Różne kanały promocji oferty pracy

Aby ktokolwiek zaaplikował na dane stanowisko, musi najpierw ujrzeć odpowiednie ogłoszenie. Większość osób aktywnie przeszukuje portale z ofertami pracy w nadziei na znalezienie tej odpowiedniej, dobre miejsce na szukanie to także różnego rodzaju strony gromadzące specjalistów w danej dziedzinie. Równie dobra opcja to specjalny portal rekrutacyjny, na którym ogłaszają się kandydaci, pracodawcy, ale też rekruterzy. Niektórzy inwestują także w promocje na portalach społecznościowych, a ich popularność czyni je świetnymi kanałami promocji.

CV – czy to najważniejszy punkt rekrutacji?

Pokutuje przekonanie, że CV czasami wraz z listem motywacyjnym to najlepsze sposoby na filtrowanie kandydatów. Dają one co prawda pewien ogląd na daną osobę i jej doświadczenie, jednak często bardziej efektywne mogą okazać się specjalnie skonstruowane formularze. Zamieszczenie w nich konkretnych wymagań, a także specjalnych pytań pozwala zweryfikować cechy pożądane w danej pracy.

Rozmowa przez komputer? Czemu nie!

Zdalna rekrutacja pracowników zyskuje coraz większą popularność, a jej zwolennicy wskazują na oszczędność czasu, różnorodność dostępnych metod i efektywność. Na jej potrzeby można wykorzystać darmowe platformy takie jak Zoom, Skype czy Google Meet, a także specjalne platformy i testy do uzupełnienia przez Internet. Umożliwiają one szybszą weryfikację cech kandydatów i ich lepsze dopasowanie do stanowiska.

Proces rekrutacji może skrywać dla kandydatów wiele tajemnic, ale z tymi wskazówkami wszystko powinno być już jasne. Niezależnie od formy, warto pamiętać, że główny cel to nie pognębienie czy zniechęcenie, a sprawdzenie danej osoby.

Jeżeli jesteś rekruterem, szukasz pracy lub pracownika, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com

Może to Ci się spodoba

Coraz większy wybór ofert pracy. Firmy potrzebują kandydatów prawie na każde stanowisko

W ostatnich tygodniach firmy sygnalizują wysoki popyt na pracowników. Są oni poszukiwani nie tylko w gastronomii czy hotelarstwie, lecz także w branży call center i logistyce. Oferty dotyczą zarówno prac sezonowych czy na zastępstwo,

Od lipca fiskus będzie kontrolować firmy przez Jednolity Plik Kontrolny

Po 1 lipca urzędy skarbowe będą przeprowadzać kontrole skarbowe elektronicznie, z wykorzystaniem Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Zmiany te wymagają od firm dostosowania swoich systemów informatycznych, które od tego momentu będą musiały

Szukasz pomysłu na własny biznes? Rozważ franczyzę

Samodzielność w życiu zawodowym jest jedną z najbardziej pożądanych cech we współczesnym biznesie. Pozwala nie tylko zbudować karierę w korporacji, ale także odnaleźć się na zawiłym często rynku działalności gospodarczej.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź