Jaki fotel do pracy przy komputerze wybrać?

Jaki fotel do pracy przy komputerze wybrać?

Kluczowym elementem dostosowania miejsca pracy do swoich potrzeb jest wybór wygodnego fotela komputerowego. Od funkcjonalności i jakości tego mebla zależy nie tylko zdrowie i samopoczucie, ale także twoja produktywność.

Jak wybrać krzesło do pracy przy komputerze

Wybierając krzesło, kieruj się przede wszystkim tym, ile czasu musisz na nim spędzić.

  • 1-2 godziny dziennie pozwalają na swobodniejszy wybór mebla.
  • 3-5 godzin będzie wymagało bardziej przemyślanego krzesła. Aby zmniejszyć obciążenie pleców, wybierz model z regulacją nachylenia i wysokości.
  • Przez 5 godzin lub dłużej musisz siedzieć na krześle z ortopedycznym oparciem. Może dostosować się do pozycji ciała i zmniejszyć obciążenie pleców i stawów.

Krzesło komputerowe do domu lub biura

Standardowe krzesło biurowe pozwala na komfortowe wykonywanie czynności przy biurku bez wstawania. Zapewnia to mechanizm obrotowy. Pożądane jest, aby podstawa krzesła była metalowa, chociaż nowoczesne rodzaje tworzyw sztucznych są wystarczająco mocne, aby wytrzymać największe obciążenia. Kółka należy dobrać w zależności od tego, na jakiej powierzchni będzie stać krzesło:

  • plastikowe kółka nadają się do miękkiego dywanu – będą się lepiej ślizgać;
  • specjalne miękkie rolki są doskonałe, jeśli chodzi o twardą podłogę – nie hałasują, dobrze przylegają do powłoki i jej nie psują.

Regulacja wysokości siedziska

Podnośnik umożliwia podnoszenie i opuszczanie siedziska jednym ruchem dłoni. W tańszych krzesłach biurowych siedzisko podnosi się za pomocą regulatora obrotowego. W niedrogich modelach pozycję oparcia można dopasować do siebie za pomocą specjalnych śrub i uchwytów. W droższych krzesłach oparcie można zablokować w żądanej pozycji jednym ruchem ręki. Niektóre modele oferują regulację głębokości i nachylenia siedziska. Pozwala to odciążyć nogi. Zaawansowane fotele wyposażone są w mechanizm wahadłowy. W nich można w pełni zrelaksować się i odchylić do tyłu. W takim krześle podpora powinna być wykonana z wytrzymałego metalu, który podczas kołysania nie ugnie się pod masą osoby.

Podłokietniki

W większości modeli podłokietniki są sztywno zamocowane. Jeśli pracujesz przy komputerze przez wiele godzin, wybierz model z regulowanymi podłokietnikami. Synchronizacja ruchów pozwala na poruszanie się bez patrzenia od tyłu, co znacznie zmniejsza obciążenie kręgosłupa. Modele przeznaczone do gier pozwalają spędzać przy komputerze kilka godzin naraz i jednocześnie czuć się komfortowo. Montowane są na stalowej ramie, która wytrzymuje duże obciążenia. Dlatego ich masa jest większa niż zwykłych krzeseł biurowych. Często takie modele są wykonane w postaci wyścigowych foteli samochodowych. Pomaga to utrzymać prawidłową postawę. W fotelach do gier wszystko jest regulowane: od pozycji oparcia i siedziska po kąt nachylenia podłokietników i ich wysokość. Te krzesła często są wyposażone w specjalne poduszki na dolną część pleców. Wspierają kręgosłup i łagodzą napięcie mięśni pleców. Regulowane zagłówki można umieścić pod szyją lub głową. W droższych fotelach gamingowych tapicerka wykonana jest z wytrzymałej ekoskóry. Dzięki temu krzesło nie traci z upływem czasu swojego kształtu.

Na co zwrócić uwagę?

Siatkowe oparcie pod względem ergonomii nie ustępuje zwykłemu oparciu tapicerowanemu tkaniną. Siateczka jest wygodniejsza latem – przepuszcza powietrze i jest wentylowana. Zagłówek nie ma funkcji ergonomicznej. Plastikowa podstawa krzesła nie jest gorsza pod względem właściwości od metalowej. Nowoczesne tworzywo sztuczne w fotelach jest bardzo wytrzymałe. Służy przez 10 lat lub dłużej, nie jest szczególnie podatne na uszkodzenia. Wybierając krzesło do pracy warto zwrócić uwagę na materiał, jakim jest obite. Główną cechą tkaniny jest jej wskaźnik odporności na ścieranie.

Sprawdź: Ranking foteli biurowych do 1000 zł

Może to Ci się spodoba

Rośnie znaczenie firm rodzinnych na rynku pracy

Ponad 70 proc. polskich przedsiębiorstw to firmy rodzinne. Jak pokazują wyniki badań, młodzi pracownicy chętnie wybraliby pracę w takim przedsiębiorstwie. Mają one wizerunek pracodawców, którzy dbają o pracownika i u których można liczyć na

78 proc. firm otrzymuje płatności nawet 30 dni po terminie

Ponad połowa polskich firm została zmuszona do zaakceptowania dłuższych terminów płatności – wynika z Europejskiego Raportu Płatności 2017 przygotowanego przez Intrum Justitia. Zdecydowania większość przedsiębiorców otrzymuje zapłatę 30 dni po terminie, a

Prowadzisz biznes? Nie zapomnij o pozycjonowaniu.

Internet nie jest już tylko dla wybrańców, korzysta z niego prawie każdy i tym samym na rynku firm, które działają w jego obrębie zrobiło się bardzo ciasno. Trzeba przebić się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź