Kiedy lekarz musi odpowiadać za swoje czyny?

Kiedy lekarz musi odpowiadać za swoje czyny?

Praktycznie każdy lekarz, który prowadzi prywatny gabinet opieki zdrowotnej uważany jest za przedsiębiorcę i musi wykonywać wszystkie zobowiązania skarbowe. Poza tym ponosi odpowiedzialność za jakość wykonanych usług oraz pozostawać w zgodzie z zapowiedziami. Czy lekarza można oskarżyć o niewłaściwe lub szkodliwe działanie? Jak pacjent może ubiegać się o swoje prawa?

Zgodnie z funkcjonującym w kraju prawem lekarze zobowiązani są do zakupu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Mają na celu przeniesienie wszystkich możliwych roszczeń z lekarza na firmę ubezpieczeniową.

Właściciele, którzy mają gabinety opieki medycznej mogą ubezpieczyć się od pomyłek lekarskich, źle przeprowadzonego zabiegu, nieoczekiwanego wypadku przy pracy lub pozostałych nieprawidłowości w czasie wykonywania usług medycznych.

Gdy pacjent zdecyduje się na dochodzenie swoich praw oraz złoży wniosek o odszkodowanie musi mieć dokumentację, która zatwierdzi błędy lekarza. Tylko w przypadkach bezspornych i jasnych firmy ubezpieczeniowe wypłacają należne środki.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous EUR/USD: sytuacja techniczna
Next Jak obsługiwać trudnych klientów?

Może to Ci się spodoba

Równe traktowanie kobiet i mężczyzn to wciąż mit. UE chce to zmienić

Mimo formalnego równouprawnienia kobiety są nadal traktowane gorzej przy wyliczaniu składek ubezpieczeniowych oraz emerytalnych w prywatnych funduszach. Średnio w Europie emerytura kobiet jest o ok. 40 proc. niższa niż mężczyzn. Dlatego istotne jest rozszerzenie

Czy w 2015 szykują się zmiany dla pracowników socjalnych?

We wszystkich Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej funkcjonuje co najmniej kilku pracowników socjalnych. Zgodnie z ustaleniami w przyszłym roku zostaną zmienione zasady wykonywania zobowiązań zawodowych oraz harmonogramy pomocy rodzinom. Czy duże

Kiedy stosuje się tytuł wykonawczy?

Podstawą zastosowania postępowania egzekucyjnego jest tytuł wykonawczy. Ustanawiany jest przez sąd, który przekazuje klauzulę wykonalności. Po wydaniu decyzji sprawa przenoszona jest na komornika, który uruchamia całą akcje. Co jest uważane

Czym charakteryzuje się ugoda administracyjna?

Zgodnie z prawem administracyjnym możliwe jest podpisywanie ugody. Aby jednak to nastąpiło należy dopełnić kilka podstawowych warunków. W jakich przypadkach stosować ugodę administracyjną? Czy jest to dobra metoda rozwiązywania waśni?

Rząd rozważa oskładkowanie studenckich umów-zleceń. Zmiany mogą być korzystne dla rynku pracy

Pracodawcy nie muszą dziś odprowadzać do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne pracowników przed 26 rokiem życia, którzy wciąż kontynuują naukę. Niedługo może się to zmienić. Rząd rozważa możliwość oskładkowania studenckich umów-zleceń.

Trwają prace nad zmianami zasad zatrudnienia pracowników tymczasowych

Nowe regulacje dotyczące rynku pracy tymczasowej mają za zadanie chronić pracowników – ocenia Robert Stępień, radca prawny w Kancelarii Raczkowski Paruch. Nowelizacja ustawy przewiduje, że pracownik tymczasowy nie będzie mógł pracować na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź