Kiedy dochodzi do złamania tajemnicy skarbowej?

Kiedy dochodzi do złamania tajemnicy skarbowej?

W zgodzie z prawem obowiązkiem wszystkich urzędników jest zachowanie tajemnicy skarbowej. To istotne i priorytetowe działanie, które chroni dane i wiadomości o obywatelach. W jakich sytuacjach następuje złamanie tajemnicy skarbowej?

Na początek warto wyjaśnić, że tajemnicę powinien zachowywać każdy urzędnik urzędu skarbowego, pracowników finansowy (szczególnie banku) lub pracujący w instytucjach państwowych czy pozostałych z dostępem do strzeżonych informacji.

Zazwyczaj złamanie tajemnicy następuje w sposób przypadkowy. Wówczas dochodzi do rozpowszechnienia niektórych wiadomości na temat podatnika, szczególnie podczas kontroli lub analizowania zeznania podatkowego.

Oczywiście mają miejsce także planowane kradzieże danych. Wtedy urzędnik podaje pozyskaną wiedzę osobom trzecim, na przykład rodzinie i najbliższym znajomym. Niestety tajemnica jest przekazywana dalej i trafia do dużego grona zainteresowanych.

Każde uchybienie rozpatrywane jest ze szczególną uwagą i ostatecznie karane. Za wyjawienie tajemnicy skarbowej grozi od dwóch do pięciu lat więzienia.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Może to Ci się spodoba

Sprawy urzędowe 0 Comments

Jak sformułować oświadczenie majątkowe?

Wielu polityków, pracowników państwowych i samorządowych musi sporządzać oświadczenia majątkowe. Praktyka wskazuje, że nie wszyscy potrafią bezbłędnie je wypełniać. Jakie potknięcia powszechnie występują w takich pismach? Po co spisuje się

Sprawy urzędowe 0 Comments

Wysokość kar za przestępstwa skarbowe

Z roku na rok rosną kary za przewinienia i przestępstwa skarbowe. Przede wszystkim dlatego, że nadal nie brakuje firm i osób prywatnych, które nie planują spełniać obowiązków podatkowych. Jakie obciążenia

Sprawy urzędowe 0 Comments

Czym są opłaty targowe?

Podstawowym źródłem dochodu każdej gminy są opłaty lokalne oraz podatki. Wśród nich znajduje się opłata targowa. Stosowana jest w odniesieniu do sprzedawców na targowiskach oraz innych punktach handlowych. Kogo obowiązuje

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź