Kiedy dochodzi do złamania tajemnicy skarbowej?

Kiedy dochodzi do złamania tajemnicy skarbowej?

W zgodzie z prawem obowiązkiem wszystkich urzędników jest zachowanie tajemnicy skarbowej. To istotne i priorytetowe działanie, które chroni dane i wiadomości o obywatelach. W jakich sytuacjach następuje złamanie tajemnicy skarbowej?

Na początek warto wyjaśnić, że tajemnicę powinien zachowywać każdy urzędnik urzędu skarbowego, pracowników finansowy (szczególnie banku) lub pracujący w instytucjach państwowych czy pozostałych z dostępem do strzeżonych informacji.

Zazwyczaj złamanie tajemnicy następuje w sposób przypadkowy. Wówczas dochodzi do rozpowszechnienia niektórych wiadomości na temat podatnika, szczególnie podczas kontroli lub analizowania zeznania podatkowego.

Oczywiście mają miejsce także planowane kradzieże danych. Wtedy urzędnik podaje pozyskaną wiedzę osobom trzecim, na przykład rodzinie i najbliższym znajomym. Niestety tajemnica jest przekazywana dalej i trafia do dużego grona zainteresowanych.

Każde uchybienie rozpatrywane jest ze szczególną uwagą i ostatecznie karane. Za wyjawienie tajemnicy skarbowej grozi od dwóch do pięciu lat więzienia.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Może to Ci się spodoba

Sprawy urzędowe 0 Comments

Gdzie można spotkać interwenienta?

Interwenient to osoba, która bierze udział w procesie cywilnym. Zwykle przyczyną dołączenia do postępowania jest osiągniecie wyznaczonego celu. W zgodzie z polskim prawem interwencja przyjmuje dwie formy. Jaki podział wybiera

Sprawy urzędowe 0 Comments

Jakie powinności należą do Najwyższej Izby Kontroli?

NIK zajmuje się sprawdzaniem wielu ważnych instytucji o charakterze administracyjnym i państwowym. Analizuje zgodność pism, przestrzeganie prawa, sposób zamykania różnych spraw oraz płynność finansową. Jakie czynności może przeprowadzić NIK? Po

Sprawy urzędowe 0 Comments

Kto może skorzystać z głosowania korespondencyjnego?

Większość osób niepełnosprawnych pragnie w pełni korzystać z przywilejów obywatelskich. Jednak ze względu na kłopoty zdrowotne nie jest w stanie uczestniczyć w ważnych imprezach, debatach oraz głosowaniach. Aby każdy mógł

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź