Ile mamy czasu na wytłumaczenie nieobecności w pracy?
Bezpodstawna nieobecność w pracy może doprowadzić w tragicznych przypadkach do anulowania stosunku pracy. Kiedy niezjawienie się w miejscu pracy jest bezpodstawne?
Najczęstszą przyczyną niezdolności do pracy jest zły stan zdrowia. Niestety uzyskanie od lekarza zwolnienia nie jest podstawą do pozostawania w domu. Pracownik musi dostarczyć do pracodawcy takie oświadczenie w ciągu 48 godzin od pierwszego dnia opuszczenia stanowiska. Forma przekazania informacji jest dowolna. Można to zrobić samodzielnie, wysyłając inną osobę bądź telefonicznie, czy mailowo. Ważne jest by otrzymać potwierdzenie dostarczenia usprawiedliwienia. W przypadku dostarczania zwolnienia za pośrednictwem Poczty Polskiej, zobowiązująca jest data pieczątki na kopercie.
W sytuacji przekroczenia okresu 48 godzin, pracodawca nie ma prawa do natychmiastowego zerwania porozumienia. Może on natomiast wyznaczyć karę w postaci zabrania premii bądź mandatu na rzecz związków zawodowych istniejących na terenie zakładu.
W związku z powyższym przedsiębiorca powinien wstrzymać się przed podejmowaniem działań po upływie dwóch dni roboczych nieobecności podwładnego. Może okazać się bowiem, iż owy fakt wynikał z obłożnej niedyspozycji zdrowotnej bądź pobytu w szpitalu, który uniemożliwił kontakt.
W rzeczywistości to jednak pracownik powinien dołożyć wszelkich starań by dotrzymać terminu 2 dni usprawiedliwienia. Przekroczenie limitu nie jest znacznym przestępstwem, ale niejednokrotnie stanowi pewną barierę w relacjach biznesowych z pracodawcą.
Ewelina Uroda
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Rośnie popularność pracy tymczasowe
Wartość rynku agencji zatrudnienia w Polsce szacuje się już na 6,5 mld zł. Łączna liczba pracowników tymczasowych przekroczyła 700 tys. Rośnie też liczba przepracowanych przez nich godzin. W ubiegłym roku każdy pracownik
Co grozi za złamanie tajemnicy zawodowej?
Każdy podwładny jest zmuszony do nieujawniania informacji uzyskanych podczas pracy oraz niewykorzystywania ich do indywidualnych celów. Co grozi za przekroczenie takiego prawa? Owa konieczność do utrzymywania w tajemnicy informacji biznesowych
Duże zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców
W najbliższych miesiącach zmienią się zasady zatrudniania cudzoziemców. Prostsze ma być uzyskiwanie zezwolenia na pracę i pobyt dla obcokrajowca. Wprowadzone zostaną nowe zezwolenia na pobyt dla pracowników delegowanych z krajów trzecich. Od stycznia 2017
Kiedy pracodawca nie odmówi wolnego?
Każdy pracownik pracujący na zasadach umowy o pracę ma święte prawo do wybrania dni wolnych od pracy. Wystarczy tylko, że podwładny wypełnia zobowiązania niezbędne do ubiegania się o wspomniane wolne.
Związki zawodowe to organizacje związkowe
W polskim prawie pracy interesy pracowników wyrażane są przez organizacje związkowe. Ponad zakładowa organizacja zawodowa to ogólnokrajowy związek zawodowy, ugrupowanie związków zawodowych lub konfederacja międzyzakładowa. Organizacja związkowa, która pełni funkcję
Czy pracownik może przesunąć urlop wypoczynkowy?
Osoba zatrudniona może starać się o przełożenie urlopu na inny termin składając odpowiednio umotywowany wniosek do pracodawcy. Sformułowanie przyczyn przełożenia urlopu wypoczynkowego musi opierać się w nim o istotne powody.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!